İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Türkiye Yazıları
  3. Peri Bacaları Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Peri Bacaları Nerede ve Nasıl Gidilir ?

peri bacaları nasıl oluştu hakkında bilgiler

Güzel ülkemiz Türkiye’mizin efsanelerle dolu şehirlerini anlat anlat bitmiyor değil mi ? Bu yazımızda sizlere Kapadokya bölgesinde bulunan dünyanın harikalarından bir tanesi olarak görülmeye aday olan ve Türkiye’de yaşayıp turizm ile az çok ilgili olan herkesin merak ettiği Peri bacaları nasıl oluştu hakkında bilgiler vereceğiz.Hatta dahada derine inip geçmişini, efsane mi yoksa gerçek mi ? Gibi aklınızdaki soruları yanıtlamaya çalışacağız..Öncelikle siz değerli gezi severler için eğer ki daha önce hiç Kapadokya’yı gezmediyseniz mutlaka gezmenizi öneriyorum.Türkiye’de bulunan en güzel doğa harikalarından biri hatta belkide en güzeli olarak seçilirse yadırganmayan Kapadokya’nın Peri Bacaları, dünya üzerinde bulunan harikalar listelerinin neredeyse hepsinde yer almakla beraber, bazı global çaplı gazetelerde ilk 10 içerisinde konumlanıyor.Hemen yanı başımızda bu kadar güzel bir doğa harikası Peri Bacaları varken neden gitmeyesiniz ki ? Diyerek başlıyorum.

Peri Bacaları Nedir ?

peri bacaları nedir

Öncelikle bu peri bacası yada bacaları dediğimiz şey doğanın kendi kendisine faaliyetleri sonucunda oluşturduğu doğal bir şeydir.Dünya üzerinde yüz yıllardır süre gelen sel, akıntı, akarsuların taşları aşındırması, erozyon ve heyelan gibi faaliyetler sonucunda bir çok yer yüzü şekli ve görünümü sıra dışı olan şeyler ortaya çıkmaktadır.

Kapadokya denen Nevşehir’de bulunan bu bölgede yaklaşık olarak 50 milyonu aşkın bir süre önce aslında Deniz olduğu bilinmektedir.Bu deniz içerisinde Doğu cephelerinde bulunan 50 milyonu aşkın süre önceki volkanik yanar dağlarından oluşan lav patlamaları ve ona ilişkin doğa olayları sonucunda denizin içerisinde aslında Peri bacaları denizin yüzeyi aşınarak oluşmuştur zaten.Kapadokya deniz iken zamanla kuruduğunda ve dünyanın milyonlarca yıl önce kıtalarının ve fay hatlarının çok daha farklı olduğunu düşünürsek deniz halinde iken alt katmandan bu volkanik patlamalar sonucunda altına ve üstüne katmanlar eklenerek bir üst katman haline gelmiştir.Peri bacaları ve Kapadokya bu şekilde deniz halinden milyonlarca yıl önce normal bir kara parçası haline gelmiş ve bu peri bacası dediğimiz doğa harikalarına sel, heyelanlar sonucunda etrafındaki toprakların aşınmasından sonra görünümleri çok daha fazla keskinleşip aynı zamanda belirginleşip günümüz halini almıştır.

Kapadokya’ya Nasıl Gidilir ?

peri bacaları nerede ve nasıl gidilir

Peri bacalarının ülkemizde yaşayan çoğu insanın Nevşehir şehrinde olduğunu bilir.Nevşehir’in içerisinde bir ilçe olarak kabul edilen Kapadokya’ya gitmeden önce Nevşehir sınırları içerisine girmeniz gerekiyor.

Peri Bacalarına Uçakla Nasıl Gidilir ?

Hava yolu ile Kapadokya’ya varmak ve bu doğa harikasını göklerden hızlı ve konforlu bir şekilde seyahat edip görmek istiyorsanız işiniz çok daha kolay.Otobüs veya araba ile seyahat edip Kapadokya’ya ulaşmaktansa en kolay yolu seçmiş oluyorsunuz.Nevşehir hava alanına ülkemizdeki bir çok şehirden uçuşlar mevcuttur.Nevşehir hava alanına uçuşunuzu tamamladıktan sonra hava limanından her dakika sıklıkla geçen Kapadokya otobüslerine binerek perişan olmadan varmanız mümkün.

Peri Bacalarına Araba ile Gidiş

Peri bacalarına araba ile gitmeniz sizin için biraz daha zahmetli ve meşakkatli olacaktır.Biz eğer ki arabanızı oraya götürüp çok uzun bir süre orada konaklama planınız yok ise araba ile seyahat etmenizi önermiyoruz.
Araba ile gitmeyi seçerseniz;
İzmir’den yola çıktığınızda : Yaklaşık olarak 12 saat,
İstanbul’dan yola çıktığınızda: Yaklaşık olarak 10 saat,
Antalya üzerinden yola çıktığınızda ise yaklaşık olarak 9.5 saatlik bir süre ile Kapadokya’ya varıp Peri bacalarını ziyaret edebilirsiniz.

Kapadokya Turu ve Oteller

Dünya üzerinde gazetelerde, listelerde yayımlanan Kapadokya efsanesi ciddi anlamda yurt dışından turist çekmektedir.Her yıl yüz binlerce turistin akın akın görmeye geldiği Peri Bacaları ve Kapadokya’da bu kadar çok turizm bölgesi olduğu için çok rahatça otel ve tur ayarlayabilirsiniz.Bölgeye yakın yerlerde bir çok otel vardır ve bu otellere isterseniz seyahat acentaları ile birlikte, isterseniz internetten randevu alarak yada otele gidip başvuru yaparak oda kiralayabilirsiniz.Fiyatların çok yüksek olmadığı yerlerden kiralamanızda normal ekonomideki kişiler için daha uygun olacaktır, bilakis çok uzun kalınacak bir yer olmamakla birlikte mesafe maksimum uzak otellerden yarım saat oluyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap