İlginizi Çekebilir
Çamlıca Tepesi - Küçük ve Büyük Çamlıca Tepesi Gezi Rehberi
 1. Ana Sayfa
 2. Seyahat Aktiviteleri
 3. Pierre Loti Tepesi Hakkında Bilgiler

Pierre Loti Tepesi Hakkında Bilgiler

Pierre Loti Tepesi Hakkında Bilgiler

Pierre Loti Tepesi İstanbul ve Haliç manzarasını buluşturan ünlü tepelerinden biridir. Edirnekapı surlarından başlayıp, Karadeniz’e kadar uzanan ve İstanbul’un en büyük ilçelerinden biri olan Eyüp ilçesi, İstanbul’un fethinden sonra kurulan ve ilk Osmanlı yerleşim yerlerinden biridir. Osmanlı kültürünün en çarpıcı merkezlerinden birini oluşturan  Eyüp, tarihi kültür, camileri, türbeleri ,mezarlıkları ve ünlü Fransız yazar Pierre Loti’nin adını taşıyan tepesi ile adeta bir açık hava müzesi etkisi etkisi yaratmaktadır.Yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini bir hayli çekmektedir. Doğanın yemyeşil renkleri ve birbirinden rengarenk çiçekler içinde dinlenip şehrin kalabalığından ve gürültüsünden az bir süre de olsa uzaklaşmak istiyorsanız Pierre Loti Tepesi tam size göre. İstanbul’a yukarıdan bakmak isterseniz,buraya kesinlikle uğramalısınız.Peki burası Nerede ve  Nasıl Gidilir ?

pierre loti tepesi

Pierre Loti Nerede ve Nasıl Gidililir ?

Günde binlerce kişinin ziyaret ettiği Pierre Loti Tepesi’ne Eyüp’e ulaşarak Teleferik ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Eyüp’e gitmek için Metrobüs, 39 – 37M -94Y – 39D- 41Y, otobüsleri ve Üsküdar-Eyüp arasında her yarım saatte bir seyreden “Haliç Tipi” yolcu gemileriyle deniz ulaşımını kullanarak yolculuğunu keyifli bir hale getirebilirsiniz.

eyüp teleferik

Pierre Loti Kimdir ?

Fransız Edebiyatçı Pierre Loti 1850 yılında Fransa’nın Rochefort şehrinde protestan bir ailenin en küçüğü olarak dünyaya gelmiştir. 17 yaşına geldiğinde deniz subayı olmak için Fransız Deniz Kuvvetleri’ne girdi. Denizcilik eğitimi bittikten sonra 1881’de yüzbaşı oldu ve ilerleyen yıllarda giderek yükselerek albaylığa kadar terfi etti. Mesleği gereği bir çok yerde bulunduğu için kitaplarında bolca bahsetmiştir.

pierre loti kimdir

İstanbul’a ilk defa 1876 yılında bir Fransız gemisi ile subay olarak gelmiştir. Buraya adım attığında itibaren İstanbul’a hayran kalmıştır. İstanbul’u ve Osmanlı dönemindeki yaşam tarzını çok seven Pierre Loti bütün eserlerine bunlara ait kalıntılar görmek mümkündür. Kendisini her zaman Türklerin dostu olarak belirten Pierre Loti, İstanbul Eyüp’te yaşamıştır.Buraya yerleştikten sonra kendine mekan edindiği kahveyi çok severmiş. 19. yüzyıl mobilyaları ile dekore edilmiş olan bu mekanda çalışanlar da dönem şık kıyafetleri ile servis yaparlarmış. Pierre Loti, aşık olduğu evli kadını görmek için sık sık bu mekana gelirmiş. İstanbul’a tepeden bakan bu yerdeki mekanın adı Rabia Kadın Kahvehanesi olarak bilinirmiş.Kaldığı süreye boyunca sürekli burayı ziyaret ederek romanında ismi olan Aziyade’ye aşık olmuştur. Loti’nin Türklere olan sevgisi ve Aziyade hikayesiyle o gün bugündür o kahve Pierre Loti kahvesi olarak bilinir ve bulunduğu tepeye de Pierre Loti tepesi ismi verilmiştir.

pierre loti kahvesi

Pierre Loti Tepesi’nde Kahvaltı

Bu manzarada kahvaltı ve çay keyfi çok bambaşkadır.Haliç manzaralı bu yerde yapılan kahvaltı fiyatları boğazda yapılan kahvaltılar kadar pahalı değildir.Buranın artık bir rutini haline gelmiş olan kahvaltı bir çok İstanbul’uyu ve yabancı turisti kendine çekmektedir. Ortalama tek kişilik kahvaltı fiyatları  30TL – 40TL aralığındadır. Eğer manzara karşı kahve içmek  istiyorsanız 7 TL ya da çay içmek istiyorsanız 3,5 TL ödemelisiniz.

pierre loti tepesi çay fiyatları

Pierre Loti Etrafında Gezilecek Yerler

Pierre Loti Tepesi’nden sonra çevrede bir çok gezilecek yerler mevcut. Sizlerde Pierre Loti Tepesinde Kahvaltı yapıp ,dinlenip ve manzaranın keyfini çıkardıktan sonra aşağıdaki listelediğim yerleri gezebilirsiniz.

 • Eyüp Sultan Camii
 • Feshane
 • Sultan Reşat Türbesi
 • Zal Mahmut Paşa Camii
 • Caferpaşa Medresesi
 • Miniatürk
 • Vialand Eğlence Parkı (İsfanbul) 
 • Panorama 1453 Tarihi Müzesi
 • Göktürk Göleti

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap