İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Amerika
  3. Rio de Janeiro Gezilecek Yerler

Rio de Janeiro Gezilecek Yerler

rio de janeiro gezilecek yerler

Sıcakkanlı, hareketli ve neşeli insanların şehri Rio de Janeiro hiç dinmeyen enerjisi ve eşsiz güzellikleriyle en çok merak edilen yerlerden biridir. Brezilya’nın göz bebeği olan şehir Sao Paulo’dan sonra en kalabalık nüfusa sahiptir. Rio de Janeiro ülkeye 138 sene başkentlik yapmış olup 1960’ta bu unvanı Brasilia şehrine bırakmıştır. Atlas okyanusa bakan beyaz kumsallarıyla büyüleyen şehir sıcacık iklimiyle her mevsim kıpır kıpırdır. Yıl boyunca nemli ve sıcak olan bölge bol da yağış almaktadır. Tropikal kuşağın her alandaki renkliliği şehre yansımıştır. Şehirdeki insanlar siyahiler, beyazlar ve kahverengi derililer olmak üzere üç gruptan oluşur. Ancak bu gruplar arasında evliliklerin sık gerçekleşmesi sebebiyle melez yeni bir grup da ortaya çıkmaktadır. İnsanlar yazın ve havanın elverişli olduğu kış günlerinde asla evde durmazlar. Halk kendini sokağa atar. En sevdikleri etkinlik ise müzik ve sambadır. Dansın ve müziğin ritmine neredeyse bütün şehir uyum sağlamaktadır. Müzik ve dans dışında şehirde spor faaliyetleri de gelişmiştir. Özellikle de futbol alanında Brezilya tarihte tam üç kez dünya kupasını almıştır.

Rio de Janeiro’da Gezilecek Muhteşem Yerler

Güney Atlantik Denizi kıyısına kurulmuş bu olağanüstü şehirde hem doğal hem de kültürel olarak dikkat çeken pek çok yer var. Okyanusun kıyısında beyaz kumsalları, kuzeye doğru yükselen dağları ve şehrin sembolü Rio karnavalı bile burayı görmek için yeterli sebepler arasında.

Cristo Redentor (Kurtarıcı İsa)

cristo redentor

Rio’nun simgesi haline gelen 38 metrelik bu dev heykel adeta şehri tepeden izleyen İsa figürü olarak duruyor. Heykel 709 metre yüksekliğe sahip bir yere yapılmış olup yapımında sabuntaşı ve beton kullanılmıştır. Dünyanın yeni yedi harikası arasına giren görkemli Kurtarıcı İsa heykeli Rio’nun mutalaka görülmesi gereken yerlerinden.

Lapa Kemerleri

lapa kemerleri

18. yüzyılda inşa edilen yapının asıl amacı Carioca Nehri’nden Rio’ya içme suyu elde etmektir. Günümüzde Rio’nun önemli eğlence mekanlarının ve restoranlarının toplanmış olduğu yerde bulunması burayı uğrak mekanlar arasında saymaktadır. Ayrıca beyaza boyanmış kemerin üstüne tramvay hattı kurulmuştur. Kemer özellikle de gece saatlerinde sokak satıcılarının ve dansçıların buluşma noktasıdır.

Prainha Plajı

prainha plajı

Yarım ayı andıran şekliyle plaj yemyeşil ormanlık alanla çevrelenmiştir. Plajın tertemiz suyu ve  meşhur dalgaları sörfçülerin vazgeçilmez yeri olmaktadır. Yalnız biraz asi bir deniz olduğunu bilmekte fayda var. Burası güçlü rüzgarları ve dalgalarıyla daha çok yüzmede profosyonel kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Parque Lage

parque lage

Bu güzel tarihi halka açık olan parkta bahçeler, yürüyüş alanları ve bir akvaryum yer almaktadır. Ortasında havuzu ve etrafında güzel kafeler olan mekan kahve içmek ve fotoğraf çekilmek için de oldukça güzel bir yer. Günümüzde ücretsiz sanat sergilerine ev sahipliği yapan park ayrıca Kurtarıcı İsa heykelini de görmektedir.

Tijuca Ulusal Parkı

tijuca ulusal parkı

Dağlık arazi üstüne kurulmuş ve dünyanın en geniş şehir ormanlarından olan Tijuca Ulusal Parkı Rio’nun güzel manzarasını seyretmek için oldukça elverişli bir yer. Parkta Brezilya’nın ünlü ressamı Cândido Portinari tarafından yapılmış duvar resimleri de yer almaktadır.

Sugarloaf

sugar loaf

Rio manzarasını yukarıdan izlemek isterseniz bu dağ tam size göre. Dağın şekli şeker çuvalını andırdığı için Sugarloaf adını almış. Teleferikle ulaşımın sağlandığı sağdan şehrin okyanusa bakan tarafını, havalimanından kalkan uçakları ve hatta çok uzktan da olsa Kurtarıcı İsa heykelini görebilmeniz mümkün. Şehre kuşbakışı bakmanıza olanak sağlayan dağda hava biraz serin bu yüzden yanınıza kalın birşeyler almanız gerekebilir.

Copacabana Plajı

Copacabana plajı

Plaj dünyanın en ünlü ve cazip plajlarından biridir. Oldukça geniş kumsalda hindistan cevizi ağaçları bulunmakta ve  voleybol, futbol gibi sporlar da yapılmakta olup plaj denize girmek için de çok uygun. Kartpostal görüntüsündeki manzarasıyla bakmaya doyamacağınız renklilikte ve canlılıkta kesinlikle uğranması gereken yerlerden.

Jardim Botanik Bahçesi

jardim botanik bahçesi

Yağmur ormanlarının ve çeşitli tropikal bitkilerin yer aldığı botanik bahçesi farklı bölümlerden oluşmaktadır. Özellikle orkide çeşitliliğin yoğun olduğu bahçeyi gezerken bir yanda da doğanın içinde huzur bulacaksınız.

Sao Bento

sao bento

Şehrin en eski klise ve manastırı olma özelliğine sahiptir. Dışarıdan çok iç yapısı dikkat çekmekte olup klisede altın heykeller, ahşap oymalar ve gösterişli pencereler bulunuyor. Flaşsız fotoğraf çekimin de yapıldığı kliseye giriş ücretsizdir.

Santa Teresa Mahallesi

santa teresa

Rio limanına bakan bir dağ eteğinde yer alan 19. yüzyıldan kalma bu semt sizi tarihte yolculuğa çıkarıyor. Parke taşları ve eski konaklarıyla semt birçok sanatçı, şarkıcı ve müzisyenin favori mekanlarındandır.

Belediye Tiyatrosu

rio de janeiro belediye tiyatrosu

Süslü ve dikkat çeken işlemeleriyle bu bina çevresindekilerden kolayca ayırt edilmekte olup 20.yüzyılın başlarında yapılmıştır. Günümüzde bina bale gösterileri ve klasik müzik konserlerinin yapıldığı yer olarak kullanıyor.

Maracana Stadyumu

maracana stadyumu

Daha öncede bahsettiğimiz gibi v ve bilindiği üzere Brezilya için futbol sporlar arasında özel bir değere sahip. Dünyanın en büyük futbol sahası olma özelliği taşıyan stad güvenlik önlemleri nedeniyle günümüzde biraz küçültülmüştür. Ancak yine de Güney Amerikanın en büyük sahası olması özelliğini korumaktadır.

Karnaval

rio karnavalı

Rio’nun en büyük sembolü olan Karnaval yeni yıldan hemen sonra başlamaktadır. Dans gösterileri, sokak geçitleri ile insanları sokağa çağıran bu büyük organizasyon şehrin en büyük kültürel değerlerinden biridir. Rio belediye başkanı karnaval başlayacağı gün simgesel olarak şehrin anahtarını festivali yöneten hayali kişiye yani Kral Momo’ya teslim eder. Bu sembolik olay festivalin başladığı anlamı taşır. Kral Momo festivalin yöneticisi şakacı bir tiptir. Bu festivalin mantıktan üstün gelen eğlece ve özgürlük ruhuna dikkat çeken Momo şişman görünümlü mutlu pelerin giyen ve komik taç takan bir adamdır. 1933 yılından beri devam eden  festival şehrin ve hayatın monotonluğa karşı gelen anlayışıyla halka coşku veriyor. Karnavala katılma şansı elde ederseniz hayatınızın en ilginç deneyimlerinden birini yaşayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Çeşitli coğrafyaları araştırmak, okumak, gezmek, görmek ve bu deneyimlerimi yazıya dökerek sizlerle paylaşmaktan keyif alıyorum.

Yorum Yap