İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Karadeniz Makaleleri
  3. Rize Gezilecek Yerler

Rize Gezilecek Yerler

Rize Gezilecek Yerler

Yayla turizmi deyince akla gelen ilk yerlerden olan Rize, Doğu Karadeniz’de oldukça engebeli bir arazi üzerine kurulmuş, coğrafi özellikleri kadar kültürel özellikleri ile de diğer bütün illerden ayrılan oldukça özel bir yer. Türkiye’nin en çok yağış alan ili olması bakımından benzersiz bir bitki örtüsüne sahip olan Rize, yemyeşil köyleri, rengarenk kır çiçekleriyle kaplı sisli yaylaları ile Karadeniz Bölgesi’nin en karakteristik özelliklerini gözler önüne seriyor. Zengin su kaynakları ve bitki çeşitliliği arıcılık yapmaya oldukça elverişlidir, hatta bölgede üretilen Anzer balının ünü Türkiye’yi aşarak dünyaya yayılmıştır.

Rize’de Görülmesi Gereken Yerler

Hangi mevsim gitmeye karar verirseniz verin mutlaka hayran kalacağınız, her mevsimde ayrı tat alacağınız Rize’nin her köşesi cennet ancak yine de Rize’de gezilecek yerler ile ilgili detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Kaçkarlar Milli Parkı

Kaçkarlar Milli Parkı
Kaçkarlar Milli Parkı

İl merkezine 68 kilometre uzaklıktaki Çamlıhemşin ilçesinde bulunan park, Üçdoruk, Göller ve Kaçkar dağ kütlelerinden oluşmuştur ve 1994 senesinde Milli Park ilan edilmiştir. Toplamda 51.550 hektar büyüklüğündeki parkın bazı bölümleri Erzurum ve Artvin sınırlarına kadar uzansa da, büyük bir çoğunluğu Çamlıhemşin sınırları içerisindedir. Sadece bölgenin değil, ülkenin de en bol yağış alan kesiminde yer alması doğal güzelliklerini benzersiz kılmıştır ancak Kaçkarlar Milli Parkı, kaleleri, köprüleri ve konaklarıyla da ziyaretçilerini sadece doğasıyla değil, kültürel değerleriyle de ağırlamaya hazır.

Özellikle yaz aylarında Milli Park’ı ziyaret etmek isterseniz burada piknik yapabilir, sekiz trekking parkurunda uzun doğa yürüyüşleri yapabilir, hatta kamp kurabilirsiniz. Bunun yanında buzul göllerini ziyaret, zirve tırmanışları, yamaç paraşütü de alternatif etkinliklerden sadece bazıları. Dünya Doğayı Koruma Vakfının (WWF) da, Kaçkarlar Milli Parkını “Korunması gereken 200 ekolojik bölge” arasında gösterdiğini söylemeden geçmeyelim.

Şimdi size Kaçkarlar’da gezebileceğiniz, gezerken de bol bol kartpostal tadında fotoğraflar çekebileceğiniz yerlerden birkaçını tanıtmak istiyoruz.

Tatos Gölleri

Tatos Gölleri
Tatos Gölleri

985 metrelik rakımlı üç adet gölden oluşan Tatos Gölleri, Tatos Dağlarının batısında, Çamlıhemşin’e 61 kilometre uzaklıkta yer alır. Bir çanak içerisinde yer alırlar, bulunulan açıdan heybetli zirvelerin görüntüsü pek çok doğa fotoğrafçısını da bu bölgeye çekmektedir. Buzul gölleri olan bu sıra göller güzellikleriyle gerçekten görülmeye değer ancak Karadeniz’in birçok yerinde olduğu gibi buralarda da ayılarla karşılaşmak hiç de imkansız değil, bu nedenle temkinli olunmalı.

Şenyuva Köyü & Şenyuva Köprüsü

Şenyuva Köyü & Şenyuva Köprüsü
Şenyuva Köyü & Şenyuva Köprüsü

Çamlıhemşin ilçe merkezine 6 kilometrelik mesafedeki bu köy, bölgenin buram buram tarih kokan en eski köyü aynı zamanda.  Tabi bunda orada yaşayanların doğalarına gözleri gibi bakmalarının etkisi çok büyük.  Fırtına deresinin hemen yanına konumlanmış olan köyde coğrafi koşullara uygun olarak inşa edilen, tek gözlü köprülere rastlıyorsunuz. Bunlardan en ünlüsü de, Fırtına deresinin üzerinde bulunan Şenyuva Köprüsü. Kesme taşlar ve moloz taşlar birlikte kullanılarak inşa edilmiş olan köprünün toplam uzunluğu 54 metredir ve 1696 yapım tarihiyle bölgenin en yaşlı köprüsüdür.

Zil Kale

Zil Kale
Zil Kale

Rize’de gezilecek yerler listesinin büyük bir kısmını kapsayan Çamlıhemşin’de, bölgenin en dikkate değer eserlerinden Zilkale’de sıra. Çat Vadisi üzerinde sarp kayalıklar üzerine kurulmuş olan Zilkale 8 tane burçtan ve bir gözetleme kulesinden oluşuyor. Kesin yapım tarihi bilinmemekle birlikte bulunduğu bölge 1. derece arkeolojik sit alanı statüsündedir.

Ortaçağ kervan yolu üzerinde bulunan ve Bizans Dönemi’nde güvenliği sağlamaya yarayan kalenin, Osmanlılar bölgeyi fethettikten sonra da aynı amaçla kullanılmaya devam ettiği biliniyor. İç tarafta yer alan muhafız binası, şapel ve baş kulenin yer aldığı Zilkale’nin restorasyon çalışmaları 2011 yılında tamamlanmıştır. Bulunan iki el topu da bugün Trabzon Müzesinde sergilenmektedir.

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası
Ayder Yaylası

Rize’de yayla dendiğinde herkesin aklına ilk gelecek olan yer Ayder Yaylasıdır herhalde. Çamlıhemşin’e 19 kilometre uzaklıkta olan bu turistik yaylanın deniz seviyesinden yüksekliği 1300 metre. Yeşilin her tonunun izlenebileceği doğası, şifalı kaplıcaları, dağların eteklerinden süzülen şelaleleri, festivalleri ile Ayder Yaylası her zaman Rize’nin en turistik yeri olmuştur. Bunda doğa sporlarını sevenlerin de katkısı büyük. Adrenalin tutkunları burada kayak, rafting ve trekking yapma imkanı bulabiliyorlar. Eğer Ayder Yaylasını gezmek için seçtiğiniz ay Haziran’sa, o zaman Ayder Şenlikleri’ne de katılabilir, çeşitli aktivitelerde yer alabilirsiniz.

Çat Vadisi

Çat Vadisi
Çat Vadisi

1300 rakımlı Çat Vadisi, sunduğu doğal güzelliklerle yalnız ülkemizden değil, tüm dünyadan doğaseverlerin ilgi odağı olmuş durumda. Kaçkarlar Milli Parkı’nın içinde bulunan Çat Vadisi’ne Çamlıhemşin’i ve Zilkale’yi geride bırakarak, 23 kilometrelik yolu tamamladıktan sonra ulaşıyorsunuz. Çat Vadisi, aynı bölgede bulunduğu Ayder Yaylası kadar tanınmış olmadığı için biraz daha tenha sayılır. Vadiden civardaki diğer yaylalara da ulaşım mümkün ama buraya kadar gelmişken mutlaka Taş Kemer Köprüsünü, Lakubar Şelalesini de görmenizi tavsiye ederiz.

Pokut Yaylası

Pokut Yaylası
Pokut Yaylası

Rize’nin bütün yaylaları çok güzel ama Pokut Yaylasını ziyaret eden herkesin ortak kanısı, bu yaylanın diğer hepsinden daha etkileyici olduğu. Öyle ki Pokut Yaylasının sunduğu görsel şölen, bazen insana gördüğü manzaranın gerçek olup olmadığını sorgulattıracak kadar etkili.

Çamlıhemşin’den Şenyuva köyüne geldikten sonra Pokut Yaylası ayrımından sapıp, dik bir yokuştan çıkmanız gerekiyor. Eğer araçla çıkacaksanız da mutlaka bir arazi aracınız olmalı çünkü yol oldukça bozuk ama çıktıktan sonra bütün bu zahmete değdiğini düşüneceksiniz. Yaz sıcağında bile insanı üşütecek kadar serin havası, buz gibi akan pınarları ve elbette tüm görkemiyle Kaçkar manzarası… Yemek yiyebileceğiniz ve isterseniz konaklayabileceğiniz mekanlar yaylada mevcut, eğer yürüyüş yapmak ve çevreyi biraz daha keşfetmek istiyorsanız da 3-4 kilometre uzağınızdaki Sal Yaylasına, 2 saatlik bir yürüyüşün ardından da Hazindağ Yaylasına ulaşabilirsiniz.

Anzer Yaylası

Anzer Yaylası
Anzer Yaylası

Anzer adını duyduğunuzda sizin de aklınıza ilk gelen bal oluyorsa, yalnız değilsiniz. Zaten bu yaylanın ismi de pek çok yerde, hatta gidiş yolundaki tabelaların bazılarında Ballıköy olarak geçiyor. Yaylada yüksek irtifa nedeniyle ağaç bulunmasa da endemik bitki türleri açısından zengin, bu da balının neden bu kadar ünlü olduğunu anlamak için yeterli.

Anzer Yaylası Rize il merkezine 85 kilometre uzaklıkta ve yer alıyor. Rakımı da 2280 metre. Uzun doğa yürüyüşleri yapmanın haricinde yamaç paraşütü, jeep safari ve dağcılık gibi doğa sporlarını yapmaya elverişli olduğu için yılın birçok ayında ziyaret ediliyor.

Ağaran Şelalesi

Ağaran Şelalesi
Ağaran Şelalesi

Rize’nin Çayeli ilçesinde bulunan şelale, oldukça yüksek ve sarp bir kayalıktan döküldüğü ve dökülürken de bembeyaz köpükler saçtığı için bu isimle anılmaktadır. Şelalenin kaynağı olan Şairler Deresi yoluna saptıktan sonra toprak bir yoldan üç kilometre kadar giderek bu etkileyici güzelliğe ulaşabilir, çevredeki tepeliklerden bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Rize Etnografya Müzesi

Rize Etnografya Müzesi
Rize Etnografya Müzesi

Gezilecek yerler listelerinde mutlaka müzelere de yer vermek isteyenler için, ziyaret edebilecekleri güzel bir alternatif; Rize Etnografya Müzesi. Piriçelebi Mahallesi’nde yer alan ve 1998 yılında restorasyonu tamamlanarak müze olarak hizmet vermeye başlayan bina, aynı zamanda “Sarı Ev” olarak da bilinmektedir. Binanın yapımında geleneksel teknikler ve yöresel malzemeler kullanıldığı için, sivil mimarinin tipik örnekleri arasında gösterilir. Zemin katının sergi salonu olarak kullanıldığı müzede çeşitli arkeolojik ve etnografik eserler sergilenmektedir.

Botanik (Ziraat) Çay Bahçesi

Botanik (Ziraat) Çay Bahçesi
Botanik (Ziraat) Çay Bahçesi

Rize’ye kadar gelip de o meşhur çayından içmeden dönmek olur mu? Rize’nin merkezine yaklaşık 2-3 kilometre uzaklıkta bir tepede yer alan Botanik Çay Bahçesi, bölgedeki en meşhur çaycı. Oturduğunuz yerden Rize Kalesini ve kentin panoramik manzarasını izledikten sonra, eğer çay bitkisini daha önce görmediyseniz tanıtım amaçlı çay temilerini inceleyebilirsiniz. Botanik Çay Bahçesi aynı zamanda çayın üretiminde de pilot bir tesis, önceden randevu alarak gruplar halinde çayın nasıl üretildiğini ve nasıl işlendiğini de görme şansını bulabiliyorsunuz.

Yorum Yap

Yorum Yap