roma
KEŞFET

Roma

DAHA FAZLA
Ortalama
Sıcaklık
7.7 ° / 15.7 °
Vize
Gerekli mi ?
Schengen
Turistrail
Puanı
10 / 9.7
Gezme
Süresi
3 Gün

Roma Hakkında

İki devletin tek bir şehirde olduğu Roma, Avrupa bölgesindeki en köklü tarihe sahip olan şehirdir. Büyük Roma imparatoru Sezar'ın önem verip gözü gibi baktığı şehirde birde Vatikan ülkesi bulunmaktadır. Hristiyan aleminin şerbeti olan Roma, her yıl milyonlarca turisti kendisine çekmeyi başarıyor. Antik kentleri, meşhur makarna ve pizzası dünyanın dört bir yanına yayılmıştır. İtalya ülkesinin başkenti olarak kabul edilmiş ve Ortodoks, ruhban gibi mezheplerin korunup sürdürüldüğü yegane Hristiyan şehridir. Türkler olarak Romalıların mutfağına çok yakından ilgi duyduğumuz apaçık ortadadır. Ağız ve damak tadı bakımından Türk mutfağına uygun ve lezzetli yöresel yemekleri ile Roma, Avrupa turlarında, İnterrail ve İnterbus turlarında daha çok vakit ayrılan güzergahlardan bir tanesidir.

Roma Tanıtım Videosu

Roma Gezilecek Yerler

Bir Dünya klasiği olan Akdeniz kenti , İtalya'nın başkenti Roma. Avrupa'nın en kültürel ve tarihi eserlerini barındıran bir şehirdir. Her köşesinde bir anıt,çeşme,heykeller, saraylar ve yüzlerce yıllık kiliseler bulunmaktadır. Şehrin tarihi 3.000 yıllık antik çağlardan beri Avrupa'nın yanı sıra Dünyanın merkezi olmuş bir şehirdir. Bu nedenden dolayıda yıl içerisinde birçok ülkeden akın eden turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Eğer bir Avrupa turu düşünüyorsanız,ilk durağınız burası olmalı.Ayrıca içerisinde bulunan Vatikan gibi kültür hazinesi olan yer içerisinde birçok tarihi eser barındırıyor.

Roma'yı gezerken adeta kendinizi zaman tünelindeymiş gibi hissedeceksiniz. Gezilecek yerlerin yanı sıra burada yapılacak birçok aktivite ve denemeniz gereken lezzetler bulunmaktadır.

Avrupa'nın en çok turist ağırlayan şehirlerinden olan Roma içerisinde bulundurduğu tarihi,kültürel ve doğa harikaları ile ön plana çıkmaktadır. Tarihi ile de bizleri etkileyen şehir, büyüleyici atmosferi sizleri etkileyeceği için bundan sonra gideceğiniz birçok şehirde Roma ile karşılaştıracaksınız. Şimdi bu harika yerlere yakından göz atalım.

Venezia Meydanı
Venezia Meydanı

İtalya'da Piazza Venezia adı ile geçen Venezia Meydanı, Victor Emmanuel II Anıtı ile oldukça popüler bir yerdir.Bu anıt Giuseppe Sacconi tarafından 1895-1911 yılları arasında İtalya Krallığının ilk kralı II. Vittorio Emanuele’yi onurlandırmak için inşa edilmiştir. Akşamları da oldukça hareketli olan meydan turistler için oldukça ideal bir yerdir. Roma'nın merkezinde olması ile birlikte kolayca ulaşıp çevresinde barınan Antik Roma ve Vatikan’a yakın olması ile birlikte çevresini de doyasıya gezebilirsiniz.Oldukça popüler olan bu yerde ünlü alışveriş caddelerinden biri olan Videal Corso bulunuyor.

Antik Roma Formu
Antik Roma Formu

Tarihi Koleyzumun yanı başında bulunan Forum , Roma döneminin yaşamı hakkında bizlere oldukça fazla bilgi sunmaktadır. 1000 yıl öncesinde burası Roma İmparatorluğun ticari, siyasi ve kültürel merkezi olmuştur. Şehrin merkezi olan bu yere uzun yıllar boyunca pek çok dini yapı, anıt ve yönetim binası inşa edilmiştir. Dikdörtgen şekilde inşa edilen meydan 900 yıl gibi bir sürede devletin önemli bir yeri olmuştur. Buraya geldiğiniz mutlaka bir tur rehberi eşliğinde burayı gezin.Çünkü bölgenin tarihi oldukça detaylı ve harikadır.

Kolezyum
Kolezyum

Şehrin simgesi haline gelen Kolezyum, Antik Çağlardan günümüze kadar ulaşan harika bir tarihi yapıdır. M.S 72 yılında inşası başlanan yapı M.S 80 yılına kadar sürmüştür. Filmlerden hatırladığımız gibi tarihte de burada pek çok gladyatör savaşmıştır.O dönemde halk arasında kahraman oalrak görülen gladyatörler, halkın eğlencesi için burada dövüştürülür ve kaybedenler ise burada can verirlerdi. Yalnızca birbirleri ile değil vahşi hayvanlar ile dövüştürülen gladyatörlerin yaşadıkları vahşeti halk büyük bir zevkle izlerlerdi. Ancak bu zevkleri Hristiyanlık dinin gelmesi ile son bulmuştur. Elips şeklinde tasarlanan yapı,50.000 kişilik kapasitesi 188 metre uzunluğa, 156 metre genişliği ile dünyanın en büyük arenaları arasında yer almaktadır. Ayrıca amfi tiyatrosunun önünde 30 metre yüksekliğindeki Colossus Neronis Heykeli bulunuyor..

Devamını Oku

Roma Mutfağı

Avrupa'nın tüm şehirlerine kıyasla en önemlisi olan Roma'nın kendine has bir çok alanı vardır. Kültürel, geleneksel, yöresel ve tarihsel alanlarının hepsi Avrupa ve dünya çapında bir numara olarak gösterilir. Milattan önceki iyon çağından beridir insanlık türlerinin hepsine hükmeden Roma imparatorluğunun çıkış yeri olan Roma şehrinin meşhur yemeklerine bayılacaksınız. Pisa kulesinden başlayıp gezerken acıktığınızda Roma'da yemeniz gereken meşhur yemekler her türden gerek tavuk gerek vejetaryen bulunmaktadır.

İlk defa Roma'ya gidecekseniz ve farklı yörelerin yemekleri sizin için önemliyse, Roma şehrinde ne yiyeceğiniz hakkında mutlaka fikir almalısınız. Metropol şehir olduğu için her bölgesi farklı bir kültüre ev sahipliği yapıyor.

Pastırmalı Şinitzel (Saltimbocca alla romana)
Pastırmalı Şinitzel (Saltimbocca alla romana)

Et delisi olanlar için tasarlanmış olan yemek Saltimbocca Alla Romana, bir etin nasıl marine edilip pişirileceğini öğretir nitelikte tada sahip. Alışık olduğumuz et pişirme tekniğinden farklı olarak hem adaçayı ile marine edilmiş hemde tamamen ölmeyecek şekilde pişirilmiş. Üstüne Kafe de Paris rengine benzeyen sosu ile inanılmaz bir lezzet şöleni, edinebileceğiniz tecrübe ortaya çıkıyor. Özellikle bu yemek Via Della Croce ve Lugaretta caddelerinde daha meşhur.

Cacio e Pepe (Peynirli ve Karabiberli Makarna)
Cacio e Pepe (Peynirli ve Karabiberli Makarna)

Peynirli ve karabiberli deyince şimdi sizin aklınıza Türklerin yaptığı basit makarna sosları gelmiştir, sakın ismin rehavetine kapılmayın çünkü bu bir İtalyan makarnası. Roma'nın tam kıvamında olan meşhur sosu Cacio e Pepe, karnınız acıktığında gerçek bir makarnanın nasıl tadı olduğunu öğrenmek istiyorsanız ilk durağınız olmalıdır. Roma'da kullanılan makarna çeşitleri özel buğdaydan yapılma ve haşlama teknikleri çok daha farklıdır.

Suppli Al Telefono
Suppli Al Telefono

Adında neden telefon geçiyor olduğunu bu kültüre uzak kalmış Türkler olarak anlam veremeyebilirsiniz. Sosun telefon ile bir hikayesi var fakat konumuz tarihi değil, lezzetidir. İçinde mozzarella peyniri dolgulu dışında ise çıtır mı çıtır tavuk soslu yuvarlak şeklinde yemektir. Tadı inanılmaz.. Anlatmaya kelimeler yetmez, Roma vizenizi alıp derhal bir restoran'da tadın derim..

Devamını Oku

Roma Nerededir?

İtalya ülkesinin başkenti olan Roma, Akdeniz taraflarına yakın bir şehirdir. Bu sebepten dolayı özellikle yaz mevsiminde Akdeniz bölgesinden gelen fön rüzgarlarından nasibini almaktadır.

Roma için yol tarifi al

Ne Zaman Gidilir?

İtalya'da olup ülkemizdeki Akdeniz bölgesinden esen rüzgarları yiyen Roma için ortalama sıcaklığı sayfamızın başında gördünüz. Buralarda şehrin trafiğinde yanıp pişmek istemiyorsanız biraz daha ılıman mevsimler olan Nisan ve Mayıs aylarını tercih etmelisiniz. Ağustos gibi aylar plajları için uygun olsa'da, tarihi müzelerini gezip Romayı şöyle bir turlamak gibi bir planınız varsa Ağustos ayları çok sıcak olur. Kış mevsiminde dahi kar havasının çetin geçmediği Roma'da rahat olup ne zaman gideceğinizi kasmayın. Ama Roma'ya mutlaka gittiğiniz ayın ilk Pazar günü gidin ve şehirdeki tüm yapılara bedava girin.

Roma Gece Hayatı

Metropol şehirlerden biri olan Roma'da insan hayatının, trafiğin akışkan olduğu kadar'da diğer metropol şehirlerine oranla çok fazla çılgın olmasa'da güzel bir ortam vardır. Akşam bar ve orkestralardan daha çok sanatsal opera, piyano gibi etkinlikler daha popülerdir. Zaten buradaki barlar ve eğlence mekanları loş ışıkta çok tatlı bir ortam yapmışlar. Genellikle çılgın bir gece geçirmek istiyorsanız Sharivari retroseksüel bir mekandır. Hatta dahada ileri gidip iyice farklılık ve çılgınca bir gece için şehrin tutulan mekanı Rome Gay Village mekanına bile listenizde yer verebilirsiniz. Yemek menülerinde sushi, Roma'nın bazı fast food benzeri yöresel yemekleri ve son derece kaliteli şampanyaları bulunuyor.

Roma Festivalleri

Roma'nın her sokağın köşesinde ayrı bir festival ayrı bir kültür bulunmaktadır. Sokakları ve caddesi oldukça canlı ve eğlencelidir. Bu sokakları daha da eğlenceli kılan şey ise Roma'da düzenlenen RomaEuropa Festivalidir. Uluslararası sanatçıların katılımları ile burada müzikler, tiyatrolar,danslar ile daha birçok etkinlik ve aktiviteler bulunmaktadır. Herkese hitap edebilecek bu festival sonbahar aylarında yapılır. Bu ayda yapılmasının sebebi bu aylarda oldukça sakinleşen Roma, festivalin gelmesi ile birlikte hareketliliğine ve canlılığına kavuşurak daha eğlenceli bir şehir haline gelir.  Kentin göz alıcı bu festivaline katılmayı unutmayın.

Köklü bir tarihe sahip olan Roma M.Ö 753 yılında kurulmuştur.  Bu kadar eski ve köklü bir geçmişe sahip olması ile birlikte bu geçmiş her sene 21 Nisan gününde kutlanmaktadır. Roma'nın Doğum Günü olarakta bilinen bu festivalde müzikler, ünlü sanatçılar, dans ve havai fişek gösterileri ile oldukça büyüleyicidir. Festivalin en güzel yanı ise insanlar o döneme ait kıyafetler giyerek adeta sizleri zaman yolculuğuna çıkarıyorlar. Eğer 21 Nisan'da Roma'da bulunursanız mutlaka bu günü kutlamalısınız.

Unutulmaya yüz tutmuş bir mezbahanın kenarında olan Testaccio Köyünün tekrardan popülerleşmesinde ve büyümesinde katkı sağlayan Testaccio Village festivali oldukça güzel bir etkinliktir. İçerinde bu kasabada yetişen sebzeler ve meyvelerin yer aldığı bir organik pazar, müzikler, disko ve çok çeşit etkinlik bulunmaktadır. Festivalin en güzel yanı burada ki her leyin doğal olmasıdır. Buranın halkı sizlere karşı oldukça sıcak ve güzel davranırlar. Pek çok turistin geldiği bu festivalin asıl amacı Roma kültürünü tanıtmak ve herkese tekrardan hatırlatmaktır. Her sene Roma'nın farklı yerlerinde yapılan bu festival herkese hitap ederek , herkesi kendine çekmektedir. Gittiğinizde kilo alacağınız bu festivale uğramadan sakın Roma'dan ayrılmayın. Zaten istemeseniz de her an bir sokağın köşesinde gerçekleştirilecek olan bu festivale istemeden gideceksiniz.

RomaEuropa Festival
RomaEuropa Festival
Roma’nın Kuruluşu
Roma’nın Kuruluşu
Testaccio Village
Testaccio Village

TrustRail'in Önerdikleri

Kayıt Ol