İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ege Bölgesi Makaleleri
  3. Saros Körfezi

Saros Körfezi

Saros Körfezi plajları

Ege Denizinin kuzey kıyılarını oluşturan Saroz Körfezi, Gelibolu Yarım Adası ile Keşan’dan Enez‘e doğru uzanan kıyı şeridi arasında bulunmaktadır. İstanbul’a oldukça yakındır. Aralarında 250 kilometre bulunan Saros Körfezi’nin Edirne merkeze uzaklığı 150 kilometredir. Çoğu kişi buranın Egeli kimliğinden haberdar değildir. Trakya’nın Ege Denizine açılan kapısı olan Saros Körfezi’nde Keşan, ve Enez boyunca 75 kilometrelik dantel kıyılar uzanmaktadır. Önceki yıllarda daha çok Trakya insanın tercih ettiği Saros Körfezi artık İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından ve hatta Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen ziyaretçilerin tatil cenneti haline gelmiştir. Bu körfezin en büyük özelliği Dünya’da kendi kendini temizleyebilen üç körfezinden biridir. Bu özelliği sayesinde her zaman temiz kalarak tatilcilerin gözde mekanı haline gelmiştir. 

Saros Körfezinde Denize Girilecek En İyi Plajlar

Saros Körfezi, Ege’nin tuzlu sularına kıyısı olan harika bir tatil cennetidir. Buraya geldikten sonra denizin keyfini sadece yüzerek değil rüzgar sörfü ile çıkarabilirsiniz. Dünya’nın önemli rüzgar sörfü alanlarından olan Saros Körfezi 144 çeşit balık türü, 80 deniz bitkisi ve 34 sünger türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebepten dolayı dalış yapmak isteyenler vazgeçilmeyen rotası haline gelmiştir. Su altı canlıları yaşam alanı oluşturmak ve su altı turizmini canlandırmak için kıyıdan yaklaşık bir deniz mili açıklığında, 30 metre derinliğe batırılan 60 metre uzunluğundaki 90 tonluk uçak ve daha önce oluşturulan yapay resifler bölgeyi daha cazip haline getiriyor. Bu nedenlerden dolayı sizler için Saros Körfezinde denize girilecek en iyi plajları listeledik. Burada yer alan plajları ziyaret ederek harika bir yaz tatili geçirebilirsiniz. 

Yayla

Yayla

Saros Körfezi plajları genelinde olduğu gibi Yayla sahilinde eğlencenizin animatörler tarafından yönlendirildiği bir ortam uzakta harika bir tatil geçirebilirsiniz. Tatilinizde her şeyi dilediğinizce  ve gönlünüzce yapabilirsiniz. Sakin ve dinlenme amacı ile gidiyorsanız burası tam da sizlere göre. Günlük ve haftalık kiralanacak yazlıklar, pansiyonlar ve oteller ile ayağınızı evinizden uzattığınızda berrak denize dokunabiliyorsunuz. Sakin bir tatil ve masmavi deniz istiyorsanız Saros Körfezi plajlarında Yayla’yı tercih edebilirsiniz. 

Sazlıdere

Sazlıdere

Sazlıdere‘de çam ağaçları ile deniz tabiatın koynunda yer alıp sizleri bekliyor. Saros’un en bakir kalmış plajlarından olan Sazlıdere, üç ada manzarası ve berrak denizi ile adeta tatil cenneti. Buraya geldiğinizde karşılaşacağınız mavi ve yeşil uyumu eminim daha önce başka yerde görmemişsinizdir. 

Gökçetepe

Gökçetepe

Gökçetepe, Çam ormanlarının deniz ile birleştiği Saros Körfezi’nin Koru Dağı etekleriyle buluştuğu noktada bulunmaktadır. Cenevizlerden kalma tarihi dokusu ve Ceneviz Kalesi ile sizleri adeta tarihte yolculuğa çıkartır. Gökçetepe dantel gibi koyları, maviden turkuza uzanan denizi ve hemen gerisinde yer alan çam ormanlarıyla kesinlikle tatil yapılması gereken yerlerden biridir. Plajları oldukça temiz ve çok fazla hizmeti bulunmaktadır. Kayıp cennet olarak anılan bu yere ziyaret etmeden anlayamazsınız. Deniz keyfinin yanı sıra doğa ile iç içe olmayı sevenlerin Gökçetepe Tabiat Parkında kamp yapmadan buradan ayrılmayın. Bu yer sahilin batı ucunda yer almaktadır ve çam ormanlarında içerisinde çeşitli hizmetleri alabileceğiniz doyumsuz bir mekan. Burası su ve doğa sporları için tatilcilere en uygun imkanları sunmaktadır. 

Karaincirli

Karaincirli

Görüp görebileceğiniz en temiz ve en berrak denizlerden olan Karaincirli, kalabalık olmaktan uzak, ince kumunun parmaklarınızın arasından kayıp gittiği stresinizi alacak eşsiz plajlardan biridir. Karaincirli huzur arayanlar için ideal ve keşfedilmeyi bekleyin bir yerdir. Tertemiz denizi ve eşsiz gün batımı manzarasıyla özellikle günübirlik geziler için oldukça uygun bir yerdir. Saros Körfezi plajları içerisinde en güzel manzaraya sahip yer diyebiliriz. 

Erikli

Erikli

Saros Körfezi plajları arasında en popüler yer olan Erikli, oldukça geniş ve tertemiz bir sahile sahiptir. Kamp alanlarından pansiyonlara, otellerden yazlık evlere kadar pek çok konaklama seçeneği bulunmaktadır. En büyük özelliği ise İstanbul’a yakın olması ile birlikte zamanını yoldan harcamak istemeyenler için oldukça güzel bir tatil merkezidir. Yurt için olduğu kadar yurt dışından gelen ziyaretçilerinde tercih ettiği sahil kesimidir. Sahili geniş olduğundan dolayı burayı gezip denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Erikli’de birbirinden güzel sosyal aktivitler ile her çeşit tatil alternatifi bulabilmek mümkündür. Sadece gündüzleri değil, gece hayatı da oldukça canlı olan Erikli oldukça hareketli bir yerdir. Akşamları yakamoz manzarası eşliğinde sahillerde güzel vakit geçirebilirsiniz. 

Mecidiye

Mecidiye

Uzun kumsallara sahip sahilleri ile Saros’taki en şanlı yerleşim yerlerinden olan Mecidiye, yaklaşık 4 kilometre boyunca Erikli’ye doğru tuz gölü ile denizin buluştuğu noktaya kadar uzanmaktadır. Bu nedenden dolayı tatilcilerin en gözde plajları arasına girmektedir. Sahilin kumsala bakan kısmı ise kıyı gerisinde uzanan bitki örtüsü nedeniyle korunaklı kalabilmiştir. Ayrıca sahillerin arkasında pek çok kafe,kahvaltı yerleri ve marketler yer almaktadır. Serin, temiz ve sakin bir denize sahip Mecidiye plajı gerisinde pansiyon ve yazlık evler bulmanız mümkündür. 

Uzunkum

Uzunkum

Kalabalıklaşan ve kirlenen sahillerin aksine insan elinin değmemiş olduğu bir yer olan Uzunkum, tertemiz sahilleri ve denizi ile dikkat çekmektedir. Balıkçılık ve su sporlarına gönül vermiş kişilerin elektrik ve konfor aramayanların mekanıdır. El değmemiş topraklara ve doğa severler için 1.7 kilometre uzunluğunda sahili ve 200 dönüm arazi üzerinde yer alan Uzunkum Koyunda temiz hava, mavi denizi ve altın rengi kumu ile keyfini yaz boyunca hatta yıl boyunca çıkaracaklardır. Saros Körfezi plajları arasında denizin en az tuz oranına sahip olan Uzunkum, balıkları da kendine çekmeyi başarıyor. Harika kumsalı ve deniz esintileri ile siz tatilcileri bekliyor. 

Sultaniçe

Sultaniçe

Sultaniçe, Saros Körfezi plajları arasında en berrak ve en temiz denize kıyı kesimi bulunan bir yerdir. Daha yeni keşfedilmiş bu yerde sakin bir tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. Doğu tarafında yer alan çam ormanları kokusunu her nefes alışınız da hissedeceksiniz. Bu eşsiz sahillere doğru gelirken şehri anımsatan her şey birer bire azalıyor. Tertemiz kumsalında denize girmek, güneşlenmek ,akşam üzeri güneşin batışını izlemek ve gecede ay ışı eşliğinde gezinmek sizlere ayrı bir zevk verecektir. Amatör balıkçılar için oldukça uygun olan Sultaniçe’de deniz feneri ve liman bulunmaktadır. Buraya gittiğinizde harika fotoğraflar çekilebilirsiniz. 

İbrice

İbrice

Günümüzde su altı tutkunlarının en ideal dalış noktalarından olan İbrice, Dünyanın ilk su altı müzesi ve yapay resife ev sahipliği yapmaktadır. Mavi sularla kaplı bu eşsiz plaj, dalış meraklılarında uğrak mekanı konumundadır. Ayrıca bu özelliği nedeniyle dalış yapanların ve yaşayan deniz canlılarına yaşam alanı sağlamak için buraya 90 ton ağırlığında 30 metre derinliğe uçak batırmışlardır. Sadece bu özelliği nedeniyle gidip görülmesi gereken bir yerdir. Neredeyse tüm İstanbul dalgıçlarının sertifikalarını buradan almıştır. Bu koylara yapılan dalışlar sırasında çok sayıda balık türüne, ahtopatlara ve deniz bitkilerine rastlayacaksınız. Ek olarak burası çok derinleştiğinden dolayı yüzmeyi bilmeyenler için tavsiye edilmez. 

İtalyan Koyu

İtalyan Koyu

İtalyan Koyu, deniz, kum ve tarihin birleştiği bir cennet köşesidir. Koyun hemen bitişiğinde Cenevizlilerden kalma tarihi bir kalenin bugüne kadar direnen son kalıntılarını burada görebilirsiniz. Kale üzerine çıktığınızda İtalyan Koyu’nun panoramik manzarası sizler etkileyecektir. İtalyan Koyu’nun kaya kısımları dalgalar ve rüzgarların etkisi ile oluşan doğal bir tuval gibidir. Kumsalı çok geniş olmasa da kayalıkların üzerine çıkarak güneşlenebilirsiniz. Günübirlik ziyaretçilerin gelmesi ile gündüzleri oldukça hareketli olan koy akşamları çok sakin ve huzurlu bir yer olmaktadır. Kafanızı dinleyip denizin keyfini çıkarmak istiyorsanız Saros Körfezi plajları arasında burayı tercih edebilirsiniz. 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap