selanik

Selanik

Slider
ortalama sicaklik

5.2° / 15.9°

vize gerekli mi

Kapı Vizesi

turistrail puanı

10 / 5.8

gezme süresi

36 SAAT

Selanik Hakkında


Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'Ün burada doğması ile Türkler içi önemli olan Selanik, ülkenin kuzeydoğusunda, Ege Denizi’nde Selanik Körfezi’nin kıyısında bulunmaktadır. Yunanistan'ın  başkent Atina’dan sonra en büyük şehridir. Yunanistan'ın kültür başkenti olan Selanik tarihi çok uzun yıllara uzanmaktadır. Bilinen tarihi ile 2 bin yıllık geçmişi ile birlikte Roma'dan Bizans dönemlerinde en zengin ikinci şehir olarak geçmektedir. Roma'dan Osmanlı'ya kadar kültürel varlıkları ve tarihi yapıları bu şehirde yer almaktadır.


Selanik, MÖ 315’te Makedonya Kralı Kassander tarafından günümüzdeki Thermi sınırları içerisine kurulmuştur.Yunanca ismi Thessaloniki olan Selanik şehrinin ismi Thessalos ve Niki kelimelerinden gelmektedir. Roma İmparatorluğu gelmesi ile yıkılan Makedonya hükümeti bu topraklardan uzaklaşmışlardır. Birçok savaş atlatan şehir daha sonrasından Osmanlı İmparatorluğu egemenliği altına girmiştir. 1912 yılında Yunanistan yönetimi tekrardan devir almıştır. Pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığı için şehirde oldukça fazla tarihi yapılar ve izlere rastlamak mümkündür. Farklı kültür ve geleneklerin etkisinde kalan Selanik şehrinde sıcak kanlı insanlar ile harika mutfağı ve gezilecek çok fazla yer bulunmaktadır. Bu gezilecek yerler sadece tarihi değil doğal güzellikleri açısından da zengin olan şehirde gezerken hayran kalacaksınız.

Selanik Gezilecek Yerler


Bizler içinde oldukça önemli bir şehir olan Selanik, Yunanistan'ın en popüler şehirlerinden biridir. Ülkenin ticari ve turizmi açıdan oldukça gelişmiş olan Selanik yıl içerisinde bir çok turisti ağırlamaktadır.


Selanik'in tarihine değinecek olursak, Makedonya Kralı Kassandros, Büyük İskender’in de kız kardeşi olan karısı Therman Thessaloniki’nin MÖ 316 yılında ismini vermiştir. Daha sonradan Makedonya Krallığının devrilmesi sonucunda Roma İmparatorluğu himayesi altına girmiştir. Bir çok işgal ve savaş atlatan şehir Osmanlı egemenliğine ise 1387 yılında girmiştir. Balkan Savaşlarından sonra ise en son olarak Yunanistan'ın hakimiyetine giren şehir günümüzde de buraya bağlıdır. Ayrıca şehrin bizler için olmasının en önemli sebebi ise Mustafa Kemal Atatürk'ün bu şehirde doğmuş olmasıdır.


selanik nerede

Şehre adım attığınızda farklı bir atmosfer ile karşılaşıyorsunuz. Bir liman kenti olarak insanlar ile dolu ve eğlence dolu bu şehirde gezilecek bir çok yer var. Doğal güzellikleri ve Roma’dan Bizans’a, Osmanlı’dan Atatürk’e kadar bir çok eser barındırmaktadır.Gelin bu yerlere birlikte göz atalım.


Yurt dışı seyahatlerin vazgeçilmez rotası olan şehirde, yukarıda da bahsettiğim gibi kendi kültürümüze ait bir çok eser ve tarihi yapılara rastlayacağımız güzel şehir Selanik'de gezilecek bir çok yer bulunmaktadır.Türkiye ile komşu ülke olmasından dolayı ulaşım açısından da kolay olan turistik şehir Selanik'in gezilecek yerlerini sizler için listeledik.


Atatürk Evi Müzesi


Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün 1881 yılında doğduğu ev müze olarak ziyaretçiler için hizmet vermektedir. Apostolou Pavlu Caddesi‘nde yer alan Atatürk Evi günümüzde de bir çok turisti ağırlamaktadır.Ahşap olan ev Türkiye Cumhuriyetine ait bir toprak parçası olarak kabul edilmektedir. Burayı ziyaret ettiğinizde Ulu önderimizin çocukluk yıllarına ait olan eşyaları görünce çok heyecanlanacaksınız. Selanik seyahatinizde mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biridir.


atatürk evi müzesi

Aya Dimitri Kilisesi


UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Kilisenin tarihi 3.yüzyılın Bizans Dönemine kadar dayanmaktadır. M.S. 324 yılında I.Konstantin Hıristiyanlığı devlet dini olarak kabul ettiği zaman, Aziz Dimitrios’un onuruna Roma hamamlarının kalıntıları üzerine inşa ettirilmiştir. Aya Dimitri Kilisesi, Osmanlı İmparatorluğu egemenliğine girdikten sonra 1523 yılında camiye çevrilmiştir.Ancak Yunanistan topraklarını geri aldığı zaman 1912 yılında tekrardan kiliseye çevrilmiştir.Kilise Yunanistan'da çıkan büyük yangın yüzünden tahrip olmuştur. Daha sonradan restore edilerek günümüze kadar ulaşmıştır. Selanik'in en popüler kiliselerinden bir olan Aya Dimitri Kilisesini ziyaret ettiğinizde bir çok kültüre ait izler görebilirsiniz.


Aya Dimitri Kilisesi

Beyaz Kule


Şehrin sembolleri arasında yer alan Beyaz Kule, uzun yıllar zindan olarak kullanıldıktan sonra Kanuni Sultan Süleyman‘ın emri üzerine Osmanlı Döneminde Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir..Selanik Mutfağı


Komşu ülkemiz olması nedeniyle Yunanistan ile birçok yemeğimiz benzemektedir. Her ne kadar yemeklerimiz benzese de Yunanistan'ın önemli şehirlerin Selanik Mutfağında çok farlı lezzetlerde bulunmaktadır. Yunanistan'ın en lezzetli tadabileceğiniz yemekler Selanik Mutfağında yer almaktadır. Köklü tarihi ve birçok medeniyete ev sahipliği yapması nedeniyle binlerce lezzet barındıran Selanik Mutfağı, ziyaretçilerine kendine hayran bırakacaktır. Bu farklılıklardan yaralanan Selanik, Dünya'da da gastronomi merkezlerinden biri haline gelmiştir. Liman kenti olduğu için mutfağında sıklıkla deniz ürünleri bulunmaktadır. Ayrıca Ege Bölgesinde bulunduğu için zeytinyağlı yemekleri, taze otları ve peynir çeşitleri ile ünlüdür. Bu kadar yemeklerin yanı sıra Selanik tatlılarıyla da oldukça meşhur bir şehirdir. Kendine özgü ilginç içecekleri ile birlikte yedi içecekler tatma fırsatı yakalıyoruz.


Petura


Yufkaları saç üzerinde pişirip tavuk suyuyla ıslatılıp üzerine tavuk ve cevizle servis edilen meşhur Selanik lezzetlerinden biridir.


Petura

Popara


Ülkemizde Karadeniz Bölgesinde yapılan ekmek makarnası yemeğine benzeyen Popara,sadece Selanik'te birçok Balkan ülkesinde de oldukça meşhurdur. Küçük doğranmış bayat ekmekler ile karışımın üzerine eklenip tereyağı ile servis edilen harika bir lezzettir.


Popara

Souvlaki Kalamaki


Bizim çöp şişe oldukça benzeyen yemek Souvlaki Kalamaki, büyük et parçalarının şişe dizilmesi ve mangalda yapılan harika bir yemektir. Selanik'in en çok yenilen fastfoodu olan Souvlaki,genellikle yanında patates kızartması ve lavaş ile servis edilir.


Souvlaki Kalamaki

Moussaka


Bizim musakkamız ile alakası olmayan Selanik lezzeti Moussaka, kıyma-patates-patlıcan üzerine beşemal sos ile yapılan bir yemektir..Selanik Nerededir ?Yunanistan'da yer alan Selanik kuzeyinde Makadeonya bölgesi yer almaktadır.Ayrıca Selanik ülkenin en büyük ikinci şehridir. Balkanlar ve Akdeniz bölgesinin ortasında konum almaktadır. Selanik Ege Denizi’nde ise Körfez başında bulunur. İstanbul ile Selanik arasında 573 kilometre yer almaktadır. Bu yolculuk 6 saat sürmektedir.


Selanik Ne Zaman Gidilir ?


Şehirde yaygın olarak Akdeniz İklimi görüldüğü için Selanik'e her mevsimde gitmeniz mümkündür. Ancak şehrin kuzeyinde karasal iklim hakim olduğu için kışları soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Yazın ise çok sıcak ve kuraktır. Bu nedenden dolayı şehrin kuzeyine seyahat edeceksiniz Bahar aylarını tercih edebilirsiniz. Şehir çok fazla yağış aldığı halde ortalama sıcaklığı 23-33 derece arasında değişmektedir.  Şehrin en canlı olduğu dönemleri tercih etmek istiyorsanız, Nisan ayından Ekim ayına kadar olan süre zarfı boyunca Selanik'e gelirseniz sokakları,caddeleri ve meydanları cıvıl cıvıl olmaktadır. Deniz,kum,güneş için burayı tercih ediyorsanız,hava sıcaklığın 26 derece olduğu Temmuz ayında gelebilirsiniz. Yaz mevsiminde burası oldukça kalabalık olup turist akınına uğramaktadır. Kalabalığı sevmeyen ziyaretçiler içinde ılıman kış mevsiminde şehrin merkezinde gezilecek yerleri gezip güzel bir tatil yapabilirsiniz. Sizler için oldukça ideal bir seyahat rotasıdır. Turistlerin en çok tercih ettiği şehirlerden olan Selanik, çiçeklerin başladığı ilkbahar zamanında ziyaret edebilirsiniz ya da romantik bir havayı tercih ediyorsanız Sonbahar ayları sizler için oldukça uygundur.Selanik Gece Hayatı


Yunanistan'ın neredeyse her şehrinde gece hayatı oldukça güzeldir.Yunanistan'da gece hayatı deyince akıllara ilk olarak Selanik şehri gelir.Tavernaları ile ünlü olan bu şehre Uyumayan Şehir denilmektedir. Her köşesinde bir taverna, bar ve harika restoranlar bulabileceğiniz yerde geceleri oldukça güzel vakitler geçirebilirsiniz. Genellikle buraya gelen ziyaretçiler geceyi tavernada başlayıp günü gece kulüplerinde bitiriyorlar. Özellikle Yukarı Şehir bölgesinde olan mekanlar oldukça popülerdir.Yunanistan sadece gezilecek yerleri ve köklü tarihi ile değil meşhur tavernalarıyla da bilinmektedir. Peki bu tavernada ne yapıyorlar ? Canlı müzik eşliğin birçok şarkıya eşlik edip, uzonuzu içerek eğlenebileceğiniz bir yerdir. Harika mezeleri ve uygun fiyatlı olması ile birlikte buraya gelerek gece hayatına ortak olabilirsiniz. Diğer bir yandan bu tarz yerleri sevmiyorsanız gece kulüpleri ile sabaha kadar eğlenerek Selanik'in canlı gece hayatını görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Tüm bu saydıklarımız arasında sizlere uygun bir mekan yoksa, Selanik liman şehri olması nedeniyle sahillerinde bulunan yerlerde kumlara uzanıp eşsiz yakamoz manzarası ile içkilerinizi yudumlayabilirsiniz. Eğlencenin ve heyecanın eksik olmadığı güzel bir şehirdir Selanik.TuristRail'in Önerdikleri