İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Stonehenge Hakkında Bilgiler| Taşların Sırları

Stonehenge Hakkında Bilgiler| Taşların Sırları

Stonehenge Taşların Sırları

Dünyamızda sırrı açıklanamayan bir çok esrarengiz yapılar mevcuttur. Ancak İngiltere’nin Wiltshire bölgesinde yer alan  Stonehenge, dünyanın en çok konuşulan ve gizemli olan anıtlar arasında yer almaktadır. Gelin bu yapının sırlarına yakından bakalım.

Stonehenge Nedir ?

Bu esrarengiz yapı aynı Mısır Piramitleri gibi günümüzde sırrını korumaya devam ediyor. Stonehenge isminden de anladığımız üzere bir çok taşın yan yana ve üst üste gelerek oluşturduğu bir yapıdır. Ancak bu yapıyı gizemli kılan şey ise bu 9 metre uzunluğunda ve 25 ton ağırlığındaki bu taşların şekilleridir. 5.000 yıl önce inşa edildiği düşünülen bu taşların o dönemde bu kadar ağır taşları nasıl kaldırıldıkları günümüzde bile hala merak konusudur. Bu taşların İngiltere’nin Galler bölgesinden getirildiğine inanılıyor.

stonehenge efsanesi

Bu yapıyı insan gücünün yaptığını söyleyen neredeyse çok azdır. Çünkü bu taşlardan ve bölgeden hiç bir alet ve insan gücüne rastlanmamıştır. Günümüzde bile böyle bir yapı oluşturulmak istense 30 milyon saat kadar çalışmak gerekiyor. 30 adet taşın yan yana ve üst üste konulması çok plansız ve tasarım açısından uğraşılmamış gibi görünse de bilim adamların bunun ilk dini bir tapınak olduğunu savunmaktadırlar. Anıtta ki her yerin ve taşın ayrı anlam taşıdığı düşünülmektedir. Ayrıca astrolojik olarak da bir özelliği olduğu söylenmektedir. Binlerce turisti her yıl kendisine çeken bu dev yapıt İngiltere’nin kesinlikle gezilmesi gereken yerlerden biridir. Sırları ve gizemleri  hala bilinmeyen yapı Stonehenge ile ilgili yapılan araştırmalar hala günümüzde devam etmektedir.

stonehenge nerede

UNESCO Dünya Mirası Listesi‘nde yer alan gizemli yapı Stonehenge, Orta Çağ’da inşa edilen dünyanın 7 harikasından biri olarak görülmektedir.

İlginizi çekebilecek Dünyanın 7 harikalarından biri olan Halikarnas Mozolesini merak ediyorsanız buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Binlerce turiste ev sahipliği yapan bu anıtın yönetimi  İngiliz Kraliyet Ailesi’ne ait ve sarayına aittir.

Stonehenge Tarihi

Tarihçilerin yüzyıllardır neden ve nasıl yapıldığını merak etmesi ile birlikte gizemli bir yapı olan Stonehenge tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. 4000 yıl önce daha metal ve tekerlek yokken, Taş Çağının önemli insanları İngiltere’de bir ovaya 165 tane dev bir taş dikti. Amaçları en uzun gününde Güneş’in doğuşunu ve en kısa gününde batışını kutlamaktı. Peki burası sade yılın iki günü için mi yapıldı diye düşünebilirsiniz. Günümüzdeki teknoloji sayesinde araştırmacılar bu yerin hikayesini eksiksiz bir şekilde bizlere sunmaktadırlar. Taş Çağı’nın New York’u olan Stonehenge, o dönemde yerleştirilmiş taşlar bugün çok kötü bir halde karşımıza çıkmaktadır. Ama bu karışık alanın o döneme ait olan izleri hala duruyor. Anıtın ortasında 5 adet dev kemer yer alıyor. Bunlar at nalı dizilmiş ve Sarsen adı verilen 7 metrelik taşlardan yapılmışlardır. Bu taşların çevresinde mavi taş denilen değişik bir taş vardrı. Her biri bir araba kadar ağırdır. Mavi taşların çevresini Sarsen taşları çevriliyor. Kış döngüsündeki gün batımına ve Yaz döngüsündeki gün doğumuna kusursuz bir şekilde hizalanmıştır.

Stonehenge, bir tapınak olarak bilinse de arkeologlar bu denli büyük bir yapının başka amaçlar ile kullanıldığını da düşünmektedir. Yapılan bazı araştırmalarda bulunan insan iskeletleri incelendiğinde burada insanların infaz edildiği ortaya çıkmıştır. Anıtın ilk hali aslında 80 tane mavi taş 2 çember halinde yerleştirilmiş dev Sarsenler ile korunur bir haldeymiş. Mavi taşlar Stonehenge’nin merkezlerindedirler. Ancak yaz ve kış döngülerinde çok az rolleri olmuştur. Hala gizem konusu olan bu tarihi yapının efsanesi de tarihi kadar oldukça etkileyicidir. Gelin bu sır perdelerini birlikte aralayalım.

Stonehenge Efsanesi

stonehenge tarihi

Stonehenge’nin neden yapıldığına dair bir çok efsane vardır.Bu efsanelerden bazıları Yunanlı coğrafyacı Diodorus Siculus tarafından ortaya atılmıştır. Hyperborea´da yani Britanya´da Güneş Tanrısı Apollon adına yapıldığından söz etmektedir. Coğrafyacının M.Ö. 50 yılında yazdığı Evrensel Tarih isimli kitabından da bu yapıttan bahsetmiştir.Kitapta bu yapıtın Apollon için yapıldığı ve her 18 yılda bir burayı ziyaret ederek ay ve yıldızları kontrol edermiş.Bu bilgilerin bazıları gerçekten doğrudur kitapta bahsedilen simgelerin bazıları taşların üzerinde kazılı bir şekilde bulunmuştur. Diğer bir efsaneye göre Kral Arthur emri ile büyücüsü Merlin tarafından amcası Aurelius Ambrosius adına yaptırıldığı da söylenmektedir.

Stonehenge Nerede ve Nasıl Gidilir ?

İngiltere’de Wiltshire bölgesinde bulunan Stonehenge ulaşım için bir çok seçenek var.Bizlerin yaptığı gibi Oxford’tan kalkan turlara katılıp buraya gelebilirsiniz.Başka bir seçenekten Londra’dan otobüs veya trenle ulaşım sağlayabilirsiniz. Waterloo bölgesinden tren bileti alıp kolayca buraya ulaşabilirsiniz.Ancak bana kalırsa eğer zamanınız varsa Oxford’tan hareket eden turlara katılıp bir çok yer görerek buraya gitmeniz daha iyi olacaktır.Burada zaman geçirmekten çok keyif alacaksınız ve ayrıca bu yapıların gizemlerini kendiniz çözmeye çalışacaksınız.

stonehenge kime ait

Stonehenge Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri 2019

Her yıl haftanın her günü açık olan Stonehenge ziyaret saatleri sabah 09:30 açılıp ve 17:00’da kapanmaktadır. Stonehenge giriş ücretleri herkes için ayrıdır.Yetişkinlere  £16.50, çocuklara ise  £9.90 bilet parası alınmaktadır.

Umarım bu esrarengiz yapı hakkında bilgi edinmişsinizdir. Sırları ile hala günümüzde merak uyandıran bu yapıyı muhakkak ziyaret etmelisiniz. İngiltere’nin gezilmesi gereken yerlerden biri olan Stonehenge’ye eğer seyahat etme fırsatınız olursa bizler ile gezi anılarınız paylaşmayı unutmayın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap