İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Ege Bölgesi Makaleleri
 3. Tire Gezilecek Yerler

Tire Gezilecek Yerler

Tire Gezilecek Yerler

Doğal güzellikleri ve köklü tarihi ile Tire,İzmir ilinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Şehir merkezine 80 kilometre uzaklıkta olan Tire, Türkiye’nin en güzel ilçelerinden biridir. Tarihi boyunca kent Frigya,Lidya,Hitit,Pers,Roma,Bizans ve Osmanlı İmparatorluğunu ev sahipliği yapmıştır. Çevresinde barındırdığı yemyeşil ormanlar sayesinde yöre halkı buraya Yeşil Tire olarak da adlandırmaktadır.Yeşilin her tonunu bulunduran kentte muhteşem doğa yürüyüşü sizleri bekliyor.

Çevresinde olan birçok güzel koylar sayesinde denize girip serinleyebilirsiniz.Yalnızca bunlarla değil yemekleri ile ünlü olan Tire’de farklı lezzetleri tadabilirsiniz.

Tire Gezilecek Yerler Listesi

İzmir’İn Güneybatısında yer alan tabiat harika kentin çevresinde oldukça popüler yerler vardır. Tire’nin kuzeyinde Bayındır,güneyinde Aydın,doğusunda Ödemiş,batısında Selçuk ilçeleri yer almaktadır. Ancak kent içerisinde bulunan tarihi yerler ile çevresinde doğa harikaları yerleri sizler için listeledik.Dilerseniz gelin Tire’nin gezilecek yerler listesine yakından bakalım.

Tire Müzesi

İlk olarak gezilecek yerler listemizin başında yer alan Tire Müzesi,şehrin güneyinde yer alan pazara gitmeden hemen yol üzerinde bulunmaktadır.Müze 1971 yılında hizmete açıldığında beri günümüze kadar hala hizmet vermektedir. Bölgede yapılan kazı çalışmaları sonucunda çıkan 3000 adet eser bulunmaktadır. Müze Arkeolojik ve Etnografik olarak iki bölümden oluşmaktadır.Ayrıca müze içerisinde bu eserlerin yanı sıra yöre halkının eskiden kullandığı eşyalardan tutun eskiden yapılan bir çok sanat eserlerine rastlamaktayız.Müzeyi ziyaret ettiğiniz mutlaka geniş bahçesinde gezmeyi unutmayın.

Tire Müzesi

Kaplan Köyü

Tire ilçesinin en çok ziyaretçiye ev sahipliği yapan yer olan Kaplan Köyü,temiz havası,renkli evleri,yeşillikleri ve eşsiz manzarası ile yıl içerisinde bir çok ziyaretçiye kapılarını açmaktadır. Tabiat harikası bu yerde gezip köy yaşamını görebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’nin En İyi 10 Restoranı arasında yer alan dünyaca ünlü  Kaplan Dağ Restoranında Ege mutfağına ait bir çok lezzeti harika manzara eşliğinde tadabilirsiniz. Restoran çok fazla talep olduğu için mutlaka gitmeden önce rezervasyon yapmanız gerekmektedir.

Kaplan Köyü

Theos Mozolesi

Tire’nin Halkpınar Köyü sınırları içerisinde yer lan Theos Mozolesi, tapınak konseptinde inşa edilmiş olan bu yer günümüzde bile hala kimler tarafında yapıldığı bir tartışma konusudur. M.Ö 246 yılında Efes’te hayatını kaybeden Seleukos Devleti Krallarından II. Theos adına yaptırılmış olabileceği düşünülmektedir.Bu yüzden de Theos Mozolesi ismi verilmiştir. Anıt mezar çevresinde antik çağlardan kalma bir dekoratif olarak kullanılan Tümülüs vardır. Lahit mezarın üstünde dikkat çekici bir insan figürü yer almaktadır.Bu figürün ölen kişiyi temsil ettiği düşünülmektedir.Ayrıca mozele içerisinde bulunan vazolar ve dekoratif grifonlar gelen ziyaretçilerin bir hayli dikkatini çekmektedir.

Tire’nin tarihi ve kültürel hakkında bir çok bilgi edinebileceğiniz Theos Mozolesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Theos Mozolesi

Necip Paşa Kütüphanesi

Necip Paşa Kütüphanesi, II. Mahmud dönemi devlet adamlarından Gürcü Mehmet Necip Paşa tarafından 1826 yılında yaptırılmıştır. Bölgenin en önemli kültürel miraslarından olan kütüphane,içerisinde dünyaca ünlü bir çok eser ve yazıtların bulunduğu harika bir yerdir.Eğer bir araştırmacıysanız bu kütüphane tamda sizlere göre içerisinde yer alan oldukça eski eserler sayesinde çok fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu kadar önemli eserler barındıran kütüphanenin korunması için Necippaşa Vakfı kurulmuştur. Dünya tarihin ait önemli eserler barındıran kütüphane 9 bin civarındaki kitapları ile ziyaretçilerini bekliyor.

Necip Paşa Kütüphanesi nerede

Tahtakale Hamamı

Tahtakale Hamamı, Sultan II. Murat döneminde Halil Yahşi Bey tarafından 1434 yılında Dârülhadis Külliyesi’ne gelir sağlamak amacıyla inşa edilmiştir. Mimari özellikleri ve estetik yapısı ile Tire’nin en güzel hamamları arasında yer almaktadır. Zaman içerisinde yangın ile birçok kez tahrip olan hamam daha sonradan kendine özgü mimarisine göre restore edilerek ziyaretçilere açılmıştır.Tire’ye geldiğiniz zaman bu tarihi hamam uğramadan buradan ayrılmayın. 

Tahtakale Hamamı nerede

Yoğurtluoğlu Külliyesi

 Yoğurtoğlu Külliyesi, yöre halkı tarafından da  Yoğurtoğlu Camii olarak bilinmektedir. 15. yüzyılda Yoğurtoğlu Mustafa Bey tarafından yaptırılan Külliye, günümüze kadar ulaşan tarihi yapılar arasında yer almaktadır. Ancak uzun bir restorasyon süresi sonrasın 2005 yılında tekrardan hizmete girmiştir.İçerisinde  geniş bir avlu, 14 medrese, kütüphane odası ve harem yer almaktadır. Osmanlı mimarisinin güzel örneklerinden olan külliye gelen ziyaretçilerini büyülemektedir. 

Yoğurtluoğlu Külliyesi

Derekahve

Tire’nin Dere mahallesinde bulunan Derekahve, harika bir doğal güzelliğe sahip olup içerisinde bir dere geçmektedir. Derenin çevresinde bir çok restoran ve kafe bulunması ile birlikte burada eşsiz manzara ve derenin hoş sesi ile çayınızı yudumlayabilirsiniz. Ailece keyfili zaman geçirmek için oldukça uygun olan bu yere ulaşmak için daracık sokaklardan geçerek, tepeye doğru tırmanmanız gerekiyor. 

Derekahve nerede

Tire Hanları

Kent içerisinde birçok han yer almaktadır.Bu hanlar tarihte kervanların sürekli konakladığı yerlerdir. Mimarileri ile oldukça ilgi çeken hanlar birçok kez restore edilip günümüzde bile hala kullanılmaktadır. Bu hanlar:

 • Emir Ali Hanı,
 • Bedestan, Kutu Han,
 • Bakır Hanı 
 • Çöplen Hanı

Bu hanlar içerisinde kamelyanın altında çay içerek harika vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca içerisinde yer alan birçok dükkandan eski eşyalar bulabilirsiniz.

Tire Kutu Hanı

Tire Pazarı

Ülkemizin en büyük açık pazarlarından olan Tire Pazarı,sıradan tezgahlarının kurulduğu bir pazar yeri değildir. Pazar İzmir çevresinde oldukça ünlü olduğu için her bölgeden insan buraya gelip organik ürünler almaktadır.Alışveriş merkezlerinden bile bulamayacağınız birçok ürünü burada bulabilirsiniz. Her salı sabahı açılan pazar içerisinde 1700 den fazla tezgah ve içerisinde keçe, iğne oyaları, kanaviçeler, mevsimine göre çok sayıda ot ve organik ürünler yer almaktadır. Buraya uğradığınızda ailenize ve sevdiklerinize çok güzel hediyelik eşyalar alabilirsiniz. 

Tire Pazarı

Tire Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Ege Bölgesinde İzmir ilinin bir ilçesi olan Tire,turizm merkezi olarak bilinmektedir.  Şehir merkezine 84 kilometre uzaklıkta bulunan ilçe,ulaşım, hava, hem kara hem de demiryolu ile sağlanmaktadır. En hızlı ulaşım yöntemi olan uçak ile hızlı bir şekilde gidebilirsiniz. Adnan Menderes Havalimanı ile arasında 70 kilometre bulunmaktadır.Buradan otobüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İzmir’e ulaştıktan sonra otogardan Yenigaraj’a gidebilirsiniz. Ayrıca, Raylı sistem şehir içi ESHOT otobüs aktarmasını kullanarak Bornova ya da Fahrettin Altay yönünden metro ile Halkapınar ya da Hilal aktarma Merkezlerinden İZBAN aktarması ile rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tire Konaklama

Kent merkezinde ve yakınlarında her bütçeye uygun bir çok konaklama tesisi bulunmaktadır.Lüks otellerden pansiyona birçok tesis bulabilirsiniz.Sizler için en iyi yorum ve puan almış otelleri listeledik.Aşağıdaki yer alan otellerden dilediğinizi seçerek konaklayabilirsiniz.

 • Kaplan Butik Otel
 • Otel Tirem
 • Ramada by Wyndham Tire
 • Efeler Hotel
 • Gül Pansiyon
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap