trabzon
KEŞFET

Trabzon

DAHA FAZLA
Ortalama
Sıcaklık
7.2 ° / 14.4 °
Hangi
Bölgede
Karadeniz
Turistrail
Puanı
10 / 7.7
Gezme
Süresi
36 SAAT

Trabzon Hakkında

Tarifsiz doğa güzelliklerine sahip olan doyumsuz tabiat manzaraları ile Trabzon, Ülkemizin oksijen deposu olan bir şehirdir. Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan şehir, eşsiz lezzetlerin,sporun,sanatın ve müziği bol olduğu şehirlerimizden biridir. Mavi denizin kıyısında,yüksek kayalıkların üzerinde, hırçın dalgalarla boğuşan şehzadeler şehri olarak anılmaktadır. Zengin bitki örtüsü ve iklimi nedeniyle tarımı oldukça gelişen şehir, geçimini buradan sağlamaktadır.Verimli toprakları ile yetişen sebzeleri ve meyveleri, Trabzon Mutfağına oldukça büyük bir katkı sağlamaktadırlar.

Sadece bu özellikleri ile değil köklü tarihiyle de dikkat çeken Trabzon,4000 yıllık geçmişi ile pek çok medeniye ev sahipliği yapmıştır. Kimmerlerin,Büyük İskender'in Romalıların ve en son oalrak Osmanlı imparatorluğun hüküm sürdüğü bu toprakta çok fazla tarihi eserler ve yapılar yer almaktadır. Roma ve Bizans dönmelerinde başkentlik yapan şehri Fatih Sultan Mehmet fethetmiştir ve Osmanlı topraklarına katmıştır. Bu tarihi mirası el sanatları ve süslemeleri ile zenginleştiren Trabzon, eski uygarlıklara ait olan özel bıçaklar,kolyeler ve altın ile gümüş işlemeli süslemeler sergilenmektedir.

Bu şehir hakkında bilmeniz gereken şeylerden biri de tertemiz havayı çekebileceğiniz noktaları gezmektir. Gezilecek onca yere sahip olan Trabzon'da hem ruhunuzu hem de bedeninizi dinlendirerek harika bir tatil yapabilirsiniz.

Trabzon Tanıtım Videosu

Trabzon Gezilecek Yerler

Karadeniz'in en gözde iki şehrinden birisi olan Trabzon, Laz uyruklu vatan kardeşlerimizin nüfus bakımından en yoğun olduğu yerler arasında ilk 3 sıradadır. Toplamda 700.000 nüfustan fazla insana ev sahipliği yapan Trabzon şehrimizin kentsel olarak dağılımı ise şu şekildedir; Köylerde yaşayan insanlar Trabzon'un toplam %45'inden fazlasını oluşturmaktadır.

Şehir yerlerinde merkezde yaşayan insanlar ise geri kalan %55 çoğunluk kısmı oluştursa'da, henüz 3 sene öncesine kadar bu durum böyle değildi.Zamanın gelişmesi ve şehirlerin teknolojik aletler ile binalar, dükkanlar sokaklar oluşturmasından ötürü doğanın ve seranın yayılması ile zaman içerisinde merkez nüfusu daha'da hakim olmuştur.Fakat genede biz Trabzon'u Laz şivesi olan insanlarından, güzel mi güzel yaylalarından ve sabahları tadına doyamadığımız mıhlaması ile tanıyoruz ve tanımaya devam edeceğiz.Trabzon'da bildiğiniz üzere 4/3'ünden fazla kısmı yayla ve bitki örtüsü olduğu için inanılmaz bir temiz hava ve manzara görünümü hakimdir.Kafa dinlemek üzere tatile gitmek için mükemmel bir şehir olan Trabzon'un gezilmesi gereken güzel yerleri benim için her karışından ibaret olsa'da sizlere en çok gitmeniz gereken yerleri liste olarak yazacağım.

boztepe
Boztepe

Boztepe, Trabzon'un yüksek dağlarının üstünde bulunan güzel bir çay bahçesidir.Bu çay bahçesini ziyaret edip yükseklerden Trabzon'un o şahane manzarasını seyredip aynı zamanda yaylalardan toplanan doğal çayınızı yudumlayabilirsiniz.Bana sorarsanız Boztepe'de ilk önce çayınızı için ve gezilecek yerlere tepeden bakın, şehrin üzerinde bir göz gezdirin derim.Hem ne demişler ? Görünen köy kılavuz istemez.

Yeni Cuma Camii
Yeni Cuma Camii

İlk yapıldığı zamanda kilise olarak Hristiyanların ibadethanesi olan Aziz Eugenios Kiliesi, Osmanlı topraklarına geçtikten sonra çoğu ibadethanenin çevrilmesi gibi Yeni Cuma Camii adını alarak cami olmuştur.Ne zaman temelinin atıldığı dahi bilinemeyen bu mimari yapıyı gidip görün derim.Zira dışarıdan bakıldığında dahi sizi geçmiş tarihlere götürüyor.

Trabzon Kalesi
Trabzon Kalesi

Savaşlarda ağır toplara ve sur yıkan diğer elementlere karşı savunması çok güçlü olan surları ile bilinen Bizans devleti tarafından inşa edilen Trabzon kalesi, Bizans'dan sonra tekrardan surları Osmanlı tarafından güçlendirilerek çok daha sağlam bir hal almıştır.Günümüzde ise tarihi eser olarak duvarların ne kadar eski olduğu her yerinden okunmaktadır.

Ayasofya Kilisesi
Ayasofya Kilisesi

Buram buram tarih kokan Trabzon'un en gözde turistik yerlerinden birisi olan Ayasofya kilisesi Osmanlı imparatorluğundan bile önceye dayanıyor.1. Manuel adında kralın Komnenos ülkesindeki insanların ibadeti için yaptırdığı bu manastır gezip görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir.Çok fazla kez restore edilmediği için sadece manastır iken Osmanlı imparatorluğunun hüküm sürdüğü zamanlarda Müslümanlar ibadet etsin diye 1400 yıllarında Fatih Sultan Mehmet Han zamanlarında camiye dönüştürülmüştür.

Devamını Oku

Trabzon Mutfağı

Karadeniz'in en gözde yerlerinden olan Trabzon sadece gezilecek yerleri ile değil mutfağıyla da oldukça meşhur bir ilimizdir. Yemyeşil doğası ve coğrafi konumu nedeniyle fazla yağış alan bir bölge olduğu için verimli toprakları sayesinde Trabzon içerisinde yetişen sebzeleri ve kıyı kenti olduğu için meşhur hamsileri ile olukça çeşitli bir mutfağa sahiptir. Etli yemeklerinden sebze yemeklerine, hamur işlerinden tatlılarına kadar damak lezzetine uygun yemekleri Trabzon Mutfağından bulabilirsiniz.

Trabzon'da güne muhlamasız başlanmaz, Karadeniz Bölgesinde kuymak olarak da bilinen bu lezzet kahvaltıların vazgeçilmez öğünüdür. Öğle yemeğinde ise sofraları Trabzon pidesi süslemektedir. Günün en güzel öğünlerinden Akşam yemeğinde ise Hamsi pilav, Akçaabat köftesi Karalahana dolması ve Tomara kızartması ile harika lezzetler bulabilirsiniz. Dilerseniz Trabzon Yöresel Yemeklerine yakından göz atalım.

Tomara Kızartması
Tomara Kızartması

Karadeniz bölgesinde bol bol yetişen bir sebze olan Tomara aynı pazıya benzemektedir. Sebzenin saplarının pişirilip yumurta ,mısır unu ve tereyağı ile yapılan harika bir lezzettir.

Mengen Pilavı
Pazı Kaygana

Aynı Tomara gibi bir sebze olan pazı'da Karadeniz ve Trabzon Mutfaklarında oldukça fazladır. Yumurta ve taze nane ile harika bir lezzet olan Pazı Kayganıyı denemeden Trabzon'dan ayrılmayın.

Akçaabat Köftesi
Akçaabat Köftesi

Trabzon'un Akçaabat ilçesinin çok özel bir yemeği olan Akçaabat Köftesi, şehirler arasında en güzel köftelerden biridir. Sadece bulunduğu ilçeyle sınırlı kalmayıp ülkece tanınan ve bilinen bir lezzettir. Köfteyi bu kadar özel kılan şeyse içerisine konan sarımsaktır.

Devamını Oku

Trabzon Nerededir?

Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Trabzon, kuzeyinde Bayburt,güneyinde Gümüşhane,doğusunda Rize ve batısında Giresun yer almaktadır. İstanbul'a 12 saat uzaklıkta Ankara'ya ise 9 saat uzaklıkta yer almaktadır.

Trabzon için yol tarifi al

Ne Zaman Gidilir?

Ülkemizin en fazla yağmur alan bölgesi olan Karadeniz'de ter alan Trabzon'a her mevsim gidilebilir. Her dönemde farklı manzaralara bürünen Trabzon yıl boyuca düzenlenen etkinlikler sayesinde de tatilcileri için oldukça fazla seçenek sunuyor. Trabzon'da yazları hava yağmurlu, kışları ise soğuk ve sert geçmektedir. Yaz aylarında ortalama sıcaklığı 20 dereceyken yağmur yağdığı zaman sıcaklık düşmektedir. Kış aylarında ise 7 derecenin altına inmemektedir. Trabzon gezinizi yaz mevsimi için planlıyorsanız kıyafet seçimlerinize ve yanınıza mutlaka şemsiye almaya özen gösterin. Çünkü en sıcak dönemlerinde bile bir anda yağmur yağmaya başlayabiliyor. İlkbaharda gelecekseniz burada Hıdırellez gibi etkinlikler olup şehrin sokakları ve çay bahçeleri dolmaktadır. Havalar çok fazla soğuk olmadığı içinde bu mevsimde kırsal yerlere çok fazla ziyaretçi geliyor. Sonbaharda tercih ederseniz, yağmurları ile baş etmek zorunda kalabilirsiniz. Ancak sahip olduğu sis dolu orman manzarası ile kesinlikle görülmeye değerdir. Kış aylarında ise oldukça soğuk olur ama Uzungöl manzarasını gördükten sonra bu hava etkilerini unutabilirsiniz. Bu bilgilerden sonra ne zaman gideceğinize karar verdikten sonra gece hayatına göz atabilirsiniz.

Trabzon Gece Hayatı

Sıcak kanlı ve eğlenmeyi bilen insanları ile Trabzon şehri ziyaretçilerini kendine çekmeyi başarıyor. Her saat eğlenebileceğiniz şehirde özellikle genç nüfusun fazla olması ile birlikte hafta sonları Trabzon Gece Hayatı oldukça renkli ve canlıdır. Yaz sezonunda gelmesi ile birlikte meydanlar, caddeler, sahilleri ve barları dolup taşmaktadır. Sadece şehrin içinde değil kırsal bölgelerinde de oldukça hareketli bir gece hayatına sahip olan şehirde düzenlenen Bahar şenlikleri de ayrı bir renk katıyor. Şenliklere eşlik eden kemençe ve tulumba sesleri de geceleri şenlendirip güneş doğana kadar insanları eğlendiriyor. Herkese hitap edecek eğlence yerlerine sahip olan Trabzon'da gürültü ortamları sevmeyenler için kırsal bölgelerde çay bahçelerinde güzel vakitler geçirebilirler. Hareketli ortam sevenler içinde Trabzon gece kulüplerini gezerken Trabzon gecelerinin manzaralarını tadını çıkarabilirsiniz. Tüm bular size göre değilse sahil kenarlarında mehtabın derinliklerine dalarak, denizin ışıltısı ile güzel bir gece geçebilirsiniz. Her köşesinde eğlenebileceğiniz bu şehirde asla sıkılmadan güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Trabzon Festivalleri

Mizahın başkenti Trabzon'da Laz şiveli konuşmalarla tüm Türkiye'de anlatılan çok komik fıkralar buradan çıkmaktadır. Sadece yazılı fıkralarıyla güldürmediğini halkın kendisinin zaten mizah konusunda çok üstün olduğunu gösteren Mizah Festivali'de şehrin cabasıdır. Karadeniz'in her yöresinde olduğu gibi Trabzonda'da Turnalı yöresinde yayla şenlikleri düzenlenmektedir. Köylü halkın katıldığı şenlikte şehrin köy yöresinde yaşayanların kültürünü derinliklerine kadar öğrenebilirsiniz. Meşhur mıhlamasına çok fazla tereyağı koyulmasının sebebi'de aslında tereyağının'da meşhur olmasıdır. Tonya yöresinde yapılan muazzam lezzete sahip tereyağı ile Tonya Tereyağı Festivali dudak uçuklatan bir gurme festivali olabilir. Tereyağını sevenler için o gün cennet gibi bir gün olur.

trabzon mizah festivali
Trabzon Mizah Festivali
Turnalı Yayla Şenliği
Turnalı Yayla Şenliği
tonya tereyağı festivali
Tonya Tereyağı Festivali

TrustRail'in Önerdikleri

Kayıt Ol