İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Seyahat Aktiviteleri
  3. Türkiye’nin En Güzel 8 Tatil Yeri

Türkiye’nin En Güzel 8 Tatil Yeri

Güzel ülkemiz Türkiye'nin en güzel tatil yerlerini sizlere listeledik. En güzel tatil şehirlerini ve beldelerini konu aldığımız yazımızda bilgi edinebilirsiniz.

Türkiye'nin en güzel 8 tatil yeri

Birbirinden güzel harikalarla donatılmış olan Türkiye’mizin her karışı aslında bizim için tatil yeri olacak kadar güzeldir. Her yöresinde farklı kültürü, denizi, yöresel yemekleri ve bitki örtüsü ile dış dünyaya açılmaya gerek bile bırakmıyor. Türkiye’nin en güzel tatil yerlerini Karadeniz’den Güneydoğu Anadolu’ya kadar yedi bölgede sizler için derledik. Kendimiz gidip çok iyi bulduğumuz tatil yerlerini yazmak için zaten can atıyorduk. Sizde biz okuduktan sonra Türkiye’nin bu güzel bölgelerinde tatil yapmak için can atacağınıza eminim.

Türkiye’nin En Güzel Tatil Şehirleri

Bu listeyi oluştururken sadece deniz tatilleri değil, bir tatil yaparken sağladıkları bütün olanakları göz önünde bulundurarak oluşturduk. Yani buralara gittiğinizde hem kültürel zenginliğiniz artacak, hem tarihi ve turistik yerleri gezmiş olacaksınız hemde keyif verici bir deniz tatili yapacaksınız. Yedi bölgesi’de birbirinden muazzam olan Türkiye’nin en güzel tatil illeri size hayatınızdaki sıkıntıları unutturacak.

1. Muğla

muğla - türkiyenin en güzel tatil yerleri
Muğla – Türkiye’nin en güzel tatil yerleri – 1. Sıra

Zirveye Muğlayı koymasak kesinlikle olmazdı. Milattan önce 3800 yılına kadar bilinen tarihi ile hem antik ve neolitik çağdan mimari yapıları görecek, hemde Ölüdeniz’de yüzerken kendinizi balık gibi hissedeceksiniz. Muğla bir tatilde olabilecek bütün olanakları size en iyi şekilde sunan bir şehrimizdir. Koylarında balta girmemiş ormanları içinde piknik yapıp astım hastalığınızı yenebilirsiniz. Petrol havasından arınmış doğal oksijeni metropol şehirlerde yaşayanlar için çok iyi gelecektir.

İlgili Yazı

Muğla’da Gezilecek Yerler

Yukarıdaki bağlantıdan Muğla’da gezilecek en güzel yerlerin bilgisini edinebilirsiniz. O makalemiz’den daha detaylı bakıp hangi ilçesinde tatil yapacağınıza siz karar verin. Ama bize sorarsanız Fethiye kesinlikle candır.

2. İzmir

izmir - türkiyenin en güzel tatil yerleri
İzmir – Türkiye’nin en güzel tatil yerleri – 2. Sıra

Seçenekleri ile Muğla iline benzerlik gösteriyor. İnsanlık çağındaki her periyotu görebileceğiniz Efes Antik Kenti, şirin kasabasındaki şirin evleri ile Alaçatı, film sahnelerine konu olan yerli İzmirlileri ile Foça sayesinde İzmir vazgeçilmez bir tatil beldesidir. Ege denizinin koyu mavi sularında yüzüp İzmir halkının yöresel zeytinyağlı yemekleri ile doymak başlıca etkinlikleridir.

İlgili Yazı

İzmir Tatil Yerleri – İzmir’de Tatil Yapılacak 10 Bölge

İzmir’e gitmeyi seçtiyseniz en güzel tatil beldelerine “İzmir Tatil Yerleri – İzmir’de Tatil Yapılacak 10 Bölge” yazımızdan bakabilirsiniz. İlla tek bir bölgede tatil yapmanıza gerek yok. İzmir’de Alaçatı’dan tutun Gümüldür’e kadar çok yakın bir mesafe var. 53 Kilometrelik mesafelerde araba kiralayıp 1 saat içerisinde varabiliyorsunuz. Uzun süreli tatiller için yazlık almaya ideal bir şehirdir.

3. Rize

rize - türkiyenin tatil yerleri
Rize – Türkiye’nin en güzel tatil yerleri – 3. Sıra

Karadeniz bölgesinde Türkiye uzun süreli tatil yapılacak yerler listesinde birinci sıradadır. Burada bir yazlık alıp her tatil periyotunda uğramak ve çayını içmek lazım. Özellikle Ayder yaylası 1938 yılından sonra en meşhur doğa harikası seçilmiştir. Yaylanın içinde kurulmuş kahvaltı restoranlarında Rize ve Trabzon’un meşhur Mıhlamasını yemeden olmaz. Ayrıca Karadeniz’in çetin ve dalgalı sularında yanınızdakilerle dalgalara karşı yarış yapmakta güzel bir aktivite.

İlgili Yazı

Ayder Yaylası

Bu yaz tatil yeri olarak Ayder Yaylası’nı seçtiyseniz bilgi edinmeniz faydalı olacaktır.

4. Antalya

antalya - türkiyenin en güzel tatil yerleri
Antalya – Türkiye’nin en güzel tatil yerleri – 4. Sıra

Akdeniz bölgesinde yer alan Antalya, Yunanlıların antik çağdan kalma tarihini’de içinde barındırıyor. Denizinin mükemmel bir güzelliğe sahip olması ilgi odağı olması için sadece bir sebep. Antalya’da yaz sıcağında kavrulmak zor. Nemsiz bir iklime sahip olduğu için yaz mevsiminde tatlı bir sıcak vuruyor. Özellikle Kekova tatil koyunu ailesiyle birlikte gidenlere öneriyorum. Yazları turistlerin bol olduğu bölgede gece hayatı’da çok hızlı oluyor.

5. Samsun

samsun - türkiyenin en güzel tatil yerleri
Samsun – Türkiye’nin en güzel tatil yerleri – 5. Sıra

En az iki hafta süreyle tatil yapma gibi bir planınız varsa ideal şehir Samsun olabilir. Sahil plajlarında Karadeniz’de yüzmek çok konforlu olmuyor fakat kafa dağıtmak için birebir. Kaplıcaları ile ünlü Havza’da dertlere deva olan kaplıca suyuna girebilirsiniz. Özellikle Ancere Otel’i kaplıca suyu için denemelisiniz. Otelin çevresindeki yer altından gelen kaplıca suyunu kullanan kaplıca yerlerinden faydalanmak daha sağlıklı olsa’da Ancere Otel Samsun’da akrabanız varsa yada bütün Samsunu gezmek istiyorsanız konaklamak için ideal bir otel. Türkiye’nin en güzel tatil yeri olmasa’da bence listeye girmeye hakkı var.

6. Adana

adana - türkiyenin en güzel tatil yerleri
Adana – Türkiye’nin en güzel tatil yerleri – 6. Sıra

Belki bir denizi yok ama gelenek ve kültürü tatil yeri olmasına yetiyor. Sadece yüzerek yada güneşlenerek stresinizi atmazsınız. Bazı gurmeler için yemek huzur demektir. Sadece ve sadece Adana’ya has yöresel yemekleri ve şalgamı ile farklı bir dünyaya giriş yapıyorsunuz. Acının merkezi, isot tarlalarının başkenti Adana’da en az bir haftalık tatil yapın ve her imkanından faydalanın. Özellikle şehrin ismini alan Adana kebabı, herkesin yiyemediği ve görüntüsünden dolayı eleştiriye açık olan Şırdanı ve Türkiye’nin ikinci milli içkisi olan Şalgamı bütün plajlardan güzel gelebilir. Yazın sıcağında güneşe ateş ediliyor olsa’da kış mevsiminde dayanılabilir bir havası var.

İlgili Yazı

Adana’nın Meşhur Yemekleri

Meşhur yemeklerini öğrenmek için birebir.

7. Kars

kars - türkiyenin en güzel tatil yerleri
Kars – Türkiye’nin en güzel tatil yerleri – 7. Sıra

Kış mevsiminde Türkiye’de tatil yapabileceğiniz en iyi şehirdir. Tartışmasız -40 derecelerin şahı olan Kars, meşhur Kaz yemekleri ile 8 saatte buharla pişen tandırı ile her kış mevsiminde bağımlılık yapan tatil bölgelerinizden olacak. Kars’ın beyazlara bürüyen karı içinde yürüyüş yapmak vücuda iyi gelir. Buhar sıcaklığıyla pişen tandır siparişi verip o zaman içerisinde Kars’ın teleferiğine binip bütün şehri tepeden izleyin.

8. Burdur

burdur - türkiyenin en güzel tatil yerleri
Burdur / Salda Gölü – Türkiye’nin en güzel tatil yerleri – 8. Sıra

Biraz daha çılgın bir tatil yapmak ister misiniz ? Türkiye’nin en güzel tatil yerlerinden Burdur’un Salda gölü plajında yapabilirsiniz. Kamp kurup sahil kenarında sabahtan akşama kadar deli muhabbetler etmek, Salda gölüne girip sanki suyun içinde değilmişsiniz hissini verecek kadar berrak olmasını vücudunuzda hissetmek başlıca aktiviteleridir. Burada ev kiralamayın ! Kamp çadırınızı alıp sevdiklerinizle günler boyu doğayla iç içe bir hayat yaşayın.

İlgili Yazı

Salda Gölü – Gezi Rehberi

Türkiye’nin en güzel tatil beldelerini araştırmalara ve sunduğu imkanlara göre sıralamaya çalıştık. Peki ülkemizde sizin en sevdiğiniz tatil yeri neresi ? Yorumlara yazıp tavsiye verebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap