İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Amerika
  3. Üniversiteler Şehri: Toronto Gezilecek Yerler

Üniversiteler Şehri: Toronto Gezilecek Yerler

Toronto Gezilecek Yerler

Dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Toronto’nun en güzel özelliği farklı ülkelerden ve farklı kültürlerden gelen insanların bir araya gelerek bir kültür mozaiği oluşturmasıdır. Kuzey Amerika’nın üniversiteler kenti Toronto olarak bilinen bölgesi bir ticaret merkezi olup, Ontario eyaletinin başkentidir. Toronto, yurt içinden ve yurt dışından üniversite öğrencilerini içinde barındıran bir şehirdir. Kanada’nın en kalabalık şehri olarak bilinen Toronto ülkenin finans, kültür ve sanat merkezidir. Toronto gezilecek yerler listemize bakmadan önce kısa bir tarihçeye bakalım.

Toronto Kısa Tarihçesi

1793 yılında kurulan York şehri, yukarı Kanada’nın başkenti idi. 1812 yılındaki savaşta ağır hasar gören York şehri, 1834 yılında yenilenmiş ve Toronto adını almıştır. Toronto ismi Huron yerlilerinin dilinde – buluşma yeri- anlamındadır. 1867 yılında Kanada Konfederasyonu tarafından Toronto, Ontario şehrinin başkenti ilan edilmiştir.

Tarihi boyunca şiddetli kasırgalara, sel felaketlerine, neredeyse şehri yok eden büyük Toronto yangınına, insanların evsiz kalmasına ve ölmesine rağmen, şehir kendini yenilemiş ve her seferinde daha da güçlü olarak kendini göstermiştir. Toronto’da, karasal iklim hüküm sürmektedir.

Toronto’da Yaşam

Nüfusunun %50’sinden fazlasının göçmenlerin oluşturduğu Toronto’da ana dil İngilizce olmasına karşın 160 farklı dil konuşulmaktadır. Bu da zengin bir dil yapısına sahip olduğu anlamındadır. Müzik, tiyatro, sinema ve televizyonun önde gelen merkezlerinden olan şehir, Kanada’nın ulusal ve yerel yayın merkezlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Toronto denince akla gökdelenler ve çok yüksek binalar gelir. Eğlence alanları, müzeleri ve eğitim kalitesinin yüksek olduğu üniversiteleri ile farklı insan mozaiği kapsamında dünyanın en kültürlü şehirlerinden biridir. Yonge street, Toronto’da olup, dünyanın en uzun sokağı olarak Guinness Rekorlar kitabına girmiştir.

Toronto’da Gezilecek Yerler

14 adet bira fabrikası bulunan Toronto gezilecek yerler , tarihi mekanlar, ihtişamlı yapıları doğal güzellikleri, plajları ve turistik yerleri ile görülmesi hatta mümkünse yaşanılması gereken şehirlerden biridir.

Toronto Public Library

Toronto Public Library
Toronto Public Library

Kitap- kahve tutkunları sizi buraya alayım. Dışarıdan baktığınızda pek ilginizi çekmeyen ancak içine girdiğinizde müthiş bir ortamın sizi içine çektiği kütüphane son derece modern dizayn edilmiş. Hemen hemen her katında binlerce kitabın olduğu kütüphanede, bilgisayar ile çalışma imkanı da yaratılmış. Katlara çıkmak için merdivenler harici cam asansörler bulunuyor. Büyüsüne kapılıp içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir mekan. Kitap tutkunlarının özellikle gidip görmesi gerekli yerlerden biri. Kaliteli vakit geçirmek için uygun bir ortam.

Ontario Legislative Building- Ontario Yasama Binası

Ontario Legislative Building- Ontario Yasama Binası
Ontario Legislative Building- Ontario Yasama Binası

Toronto gezilecek yerler sıralamamızda tarihi değeri olan resmi binalar var. Ontario Yasama Binası, mimari yapı olarak Toronto’nun simgesel yapılarından biridir. Ücretsiz olarak gezilen binada turlar düzenlenmektedir. Girişi ücretsizdir ancak kimlik kartı göstermek zorunluluğu vardır. İçindeki sanat eserleri ve vitraylar görülmeye değerdir. İçine gösterilen özenin dışına da gösterildiği Yasama Binası, çok düzenli ve güzel bir bahçeye sahiptir.

Casa Loma

Casa Loma
Casa Loma

Kanada’lı ünlü finansçı Henry Pellatt tarafından yaptırılan bu şato ev, yüksek vergiler nedeniyle Kanada hükümetine bağışlanmış. Film çekimlerinde de kullanılan şato, Toronto’nun simgelerinden biri haline gelmiş. Özenle korunan yapının kulelerinden Toronto manzarasını izleyebilirsiniz. Düğün organizasyonlarının ve yaz konserlerinin düzenlendiği yer, ihtişamı ile görülmesi gereken bir yapı. Sadece tarihi mekan gezmekten sıkıldık hem yine tarihi mekan gezelim hem de adrenalin patlaması yaşayalım diyorsanız bu mekan tam size göre. X-Men ve Harry Potter filmlerine çekim mekanı olmuş Casa Loma artık kaçış oyunlarının da oynandığı bir eğlence merkezi.

CN Kulesi

CN Kulesi
CN Kulesi

Toronto’nun en önemli simgelerinden biri olan CN Kulesi, dünyanın en büyük ikinci kulesi olma özelliğini taşıyor. Özellikle gece muhteşem bir Toronto manzarası sunan kulenin zirvesine, neredeyse bir ralli aracı kadar hızlı asansörler ile çıkılıyor. Kulenin en tepesinde bir seyir terası, 360 derece dönen bir restoranı bulunmakta. Kulenin restoranında rezervasyonunuz var ise şanslısınız. Çünkü restorana gidilecekse herhangi bir ücret ödenmiyor, aksi takdirde yüksek bir giriş ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Ama muhteşem ortam ücrete değdiğini düşündürecek.

Osgoode Hall

Osgoode Hall
Osgoode Hall

İçinde muhteşem bir kütüphanesi olan Osgoode Hall, adını yukarı Kanada’nın ilk baş adalet başkanı olan William Osgoode’den almış. Ontario temyiz mahkemesi ve Kanada hukuk Derneği’ne ev sahipliği yapılan binada turlar ücretsiz olarak düzenleniyor. Güzel bir bahçesi var ve bu bahçede sincapları görebilirsiniz.

Toronto Botanik Bahçesi

Toronto Botanik Bahçesi
Toronto Botanik Bahçesi

Toronto şehir merkezinden 1 saat uzaklıkta olan botanik bahçesine metro ya da otobüsle gidilme imkanı bulunmaktadır. Botanik bahçesinde huzurlu ve eğlenceli vakit geçirebilir, hiç görmediğiniz ağaç ve çiçek çeşitlerini görüp inceleme imkanı bulabilirsiniz.

St. Paul’s Bloor Street

St. Paul's Bloor Street
St. Paul’s Bloor Street

Toronto gezilecek yerler sıralamamızda güzel bir cadde var. St. Paul’s Bloor Caddesi, içinde eski bir kiliseyi de barındıran, modern binaların bulunduğu bir cadde. Modernizim içinde bu kilise hazine gibi saklanmış havasında. Biraz vaktiniz var ise gezebileceğiniz bir yer.

St James Anglikan Katedrali

St James Anglikan Katedrali
St James Anglikan Katedrali

Ülkenin en büyük Anglikan kilisesi olan St. James, mimarisi ile büyük ilgi görmektedir. İnşası 19.yüzyılda yapılan katedral, vitray pencereleri, taş kemerleri ve ahşap kirişleri ile ilgi çeken bir katedral. İçi ise modern, geniş ve yüksek tavanlar sebebiyle ferah bir ibadet yeri.

Marian Shrine of Gratitude

Marian Shrine of Gratitude
Marian Shrine of Gratitude

Küçük ama çok güzel bir ibaret yeri. Kıyıda köşede kalmış bir güzellik. Tam bir iç huzur merkezi. 3100 Weston caddesinde bulunan bu şirin tapınak ziyaret için oldukça güzel bir tercih.

Ripley’s Aquarium of Canada

Ripley's Aquarium of Canada
Ripley’s Aquarium of Canada

İçinde çok farklı balık ve deniz canlılarının olduğu dev akvaryumlar ve katlar arası geçişte yuvarlak akvaryumlar. Özellikle çocuklar için eğlendirirken öğreten bir mekan. Su altı tutkunlarının vazgeçilmez mekanı olan Ripley’s Aquarium’da köpek balığından deniz yıldızına kadar pek çok deniz canlısını muhteşem bir atmosfer eşliğinde görebilirsiniz.

Steam Whistle Brewery

Steam Whistle Brewery
Steam Whistle Brewery

Toronto’daki 14 bira fabrikasından biri olan Steam Whistle Brewery, özellikle bira tutkunlarının bir numaralı merkezi. Tren müzesinin içinde bulunan bira fabrikasında atıştırmalıkları yerken biraların tadına bakabiliyorsunuz. Ayrıca bir de hediyelik eşya dükkanı var.

Toronto Polis Müzesi

Toronto Polis Müzesi
Toronto Polis Müzesi

Toronto gezilecek yerler gezimizde son durak polis müzesi. 1850’den günümüze kadar Toronto Polis Teşkilatının bir çeşit tanıtım servisi gibi olmuş müzede polis kıyafetleri, kullanılan tüm cihazlar tanıtılmış. Nezarethanenin bir modeli, eski polis otomobilinden modern polis motosikletine kadar her şey var. 08.00 ve 16.00 saatleri arasında açık olan müze ücretsiz gezilebiliyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1975 Zonguldak doğumluyum. Anadolu Üniversitesi Büro yönetimi bölümü, Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü ve Atatürk Üniversitesi Adalet bölümlerini bitirdim. Yazı ve edebiyat 2017 senesinde Yürek yüreğe isimli bir şiir kitabı çıkarttım. Öykü ve şiir çalışmalarım edebiyat sayfalarında yayınlanmaktadır. Kitap kurduyum.

Yorum Yap