İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Ege Bölgesi Makaleleri
 3. Urla Gezi Rehberi

Urla Gezi Rehberi

Urla Gezi Rehberi

Ege Bölgesinin gözde tatil duraklarından biri olan Urla, huzur veren atmosferi,lezzetli yemekleri,doğa harikası koyları ile oldukça popüler tatil beldelerin arasında yer almaktadır. Şehrin bunaltıcı ve yoğun hayatından kendinizi uzaklaştırabileceğiniz bir yer olan Urla’yı dört mevsim ziyaret edebilirsiniz.

urla nerede

İzmir şehir merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunan sakin bir ilçedir.Kentin çevresinde Çeşme,Seferhisar ve Güzelbahçe  yer almaktadır.Sıcak kanlı insanları,doğa harikası koyları ve tertemiz havası ile Urla’nın tarihin yakından bakalım.

Urla Tarihi

Kentin tarihi Tunç Çağında kadar uzanmaktadır.İlk uygarlıklardan sonra Roma İmparatorluğu egemenliği altına olan Urla ilk olarak Eski adıyla Klazomenai kurulmuştur. M.Ö. 2000 yıllarında Ege göçlerinin başlaması ile birlikte Avrupa’dan bir çok göç alan Urla, Yunanistan’dan gelen İon’lar Anadolu’ya geçerek, İzmir Körfezi’nden Mandalya Körfezi’ne kadar uzanan bölgede yerleşerek burada yaşamaya başlamışlardır. Ayrıca Dünyanın ilk ilk zeytinyağı atölyesinin kurulduğu yer olma özelliğini taşımaktadır.Daha sonraki yıllarda ise Osmanlı İmparatorluğunun buraları fethetmesi ile birlikte merkezi bir yer haline gelmiştir.Milli Mücadele sırasında işgale uğrayan İzmir bu nedenle de tarihi açıdan oldukça önemlidir.

Yaşanan bir çok medeniyetin izini taşıyan Urla,Klazomenai antik kentinin yapılan kazı çalışmaları sonucunda birçok arkeolojik eserlere rastlanılmıştır. Her dönemden izler taşıyan harika bir kenttir.

Urla Gezilecek Yerler

Ülkemizin Turizm açısından oldukça önemli bir yere sahip olan Urla,gittikçe popüler olmaktadır.Tarihi mirası ve doğal güzellikleri ile birlikte hem tatil hemde kültür turizmi açısından oldukça ideal bir yerdir. Kent merkezinde yer alan bir çok tarihi yapıyı ve gizli cennet olarak bilinen koylarına yakından bakalım.

Sanat Sokağı

Urla’da gezebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Sanat Sokağı, ilçe merkezin Zafer Caddesinde yer almaktadır. Sevdikleriniz ve kendiniz için bir çok hediyelik ve organik bir çok ürün bulabileceğiniz harika bir yerdir. Sanat Sokağı 2010 yılında sanatseverlerin bu cadde üzerinde sanat atölyeleri kurması ve sanat etkinlikleri düzenlemesi ile birlikte bu isim verilmiştir. Daha sonrada gittikçe popülerleşen sokak,birçok yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaya başlamıştır. Cadde boyunca yer alan resim ,heykel,müzik ve seramik etkinliklerine katılarak burada sanat ve el işçiliği olarak birçok şey öğrenebilirsiniz.Çöp kovaların bile rengarenk olduğu Sanat Sokağı bütün ilçelerden farklı bir yerdir.Buraya mutlaka uğramalısınız.

Sanat Sokağı

Klazomenai Antik Kenti

Kent merkezinde yer alan Limantepe üzerinde inşa edilen Klazomenai Antik Kenti, M.Ö 186 yılından M.S 5.yüzyıla kadar bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Antik kent içerisinde ilk olarak 1921 yılından başlayan kazılar sonucu birçok tarihi eser çıkarılmıştır.Bu eserlerin en önemlisi ise söylenen zeytinyağı fabrikası kalıntılarıdır.Dünyada ilk zeytinyağı atölyesi olması ile birlikte bu antik kent zeytinyağları ile bilinmektedir.Günümüzde bile hala devam eden kazı çalışmaları ile birlikte bu kent içerisinde bir çok tarihi eseri görebilirsiniz. Klazomenai Antik Kenti yaz aylarında saat 09:00-19:00 saatleri arasında,Kış aylarında ise 08:00-17:00 saatleri arasında ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Klazomenai Antik Kenti

Malgaca İçmeleri

Urla ilçe merkezine yaklaşık 10 kilometre mesafede bulunan Malgaca İçmeleri, eşsiz manzarası ve denizi ile malgaca da rahatlıkla denize girip serinleyebilirsiniz.Ayrıca içme sularının da karaciğer,mide,safra kesesi ve bağırsak yollarına iyi geldiği söylenmektedir. Turistlerin hem tedavi hem de tatil amaçlı geldikleri doğa harikası yer İçmelere günübirlik turlarla da gidip güzel vakitler geçirebilirsiniz.

Malgaca İçmeleri

Bademler Köyü

Urla’ya 9 kilometre uzaklıktaki Tahtacı Köyü olarak da bilinen Bademler Köyü çevresinde çok fazla badem ağaçlarının bulunması ile yöre halkı tarafından Bademler olarak değiştirilmiştir.Köyün en meşhur yerleri olan Kütüphanesi ve Bademler Tiyatrosu yıl içerisinde birçok ziyaretçiye kapılarını açmaktadır. 1930 yıllarından beri tiyatro oyunlarının sergilendiği köyde her yerde sanat galerileri bulunmaktadır.Sanatseverlerin ideal gezi noktalarından biri olan Bademler Köyüne mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bademler Köyü Tiyatrosu

Barbaros Köyü

İlçe merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Barbaros Köyü Türkmen Yörüklerin yaşadığı şirin bir köydür.1993 yılına kadar Sıradamlar olarak bilinen köyün ismi sonraki yıllarda değiştirilip Barbaros olmuştur. Otantik bir köy hayatını görebileceğiniz bu yerde her yıl çok ilginç bir festival düzenlenmektedir. Bu festival Oyuk Festivali’dir. Barbaros Köyünü diğer köylerden ayıran en önemli özelliği ise korkuluklarıdır. Birçok farlı şekillerde ve renklerde korkuluklar bu festivalde sergilenmektedir. Yöre halk tarafından yapılan ve renkli kıyafetler ile süslenen korkulukların en güzeli bu festivalde seçilir. Bu özelliğinin yanı sıra lezzetli yemekleri ile de ön plana çıkmaktadır.Festival zamanında burayı ziyaret ederseniz çok etkinliğe gidip ve farklı lezzetli yemekleri tatmış olursunuz.

Barbaros Köyü Korkuluklar

Karantina Adası

Tarihi M.Ö 225 yılına kadar Büyük İskender dönemine kadar uzanan Karantina Adası,Helenistik-Roma döneminde oldukça önem kazananıp,Osmanlı döneminde ticaret limanı olarak kullanılmıştır.18.yüzyılda Dünyanın bir çok yerinden kolera gibi bulaşıcı hastalıkların artması ile birlikte Osmanlı İmparatorluğu da liman adasının giriş ve çıkışlarında önlem almıştır. Karantina Adasının ismi de bu dönemlerde adada yapılan Karantina binalarından gelmektedir.Hastalığın buraya sıçraması ile 1950 yılında Karantina Hastanesi inşa edilmiştir.Bu hastane 2014 yılında Urla Devlet Hastanesi olarak tekrardan hizmet vermeye başlamıştır. Adanın bu tarihini yanı sıra içerisinde yer alan amfi tiyatrosu ile yıl içerisinde binden fazla turiste ev sahipliği yapmaktadır. Ada tertemiz pajları ve dalga olmayan denizi ile de ünlüdür.Burayı ziyaret ederseniz mutlaka denize girip serinlemeyi unutmayın.

Karantina Adası

Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi

Türk Edebiyatının önemli isimleri arasında yer alan Necati Cumalının doğduğu ve yaşadığı yer burasıdır. Daha sonraki yıllarda Urla Belediyesi’nin katkıları ile restore edilip  müze olarak ziyaretçilerine hizmet vermeye başlamıştır. İki katlı olan taş binadan oluşan müze içerisinde kütüphanenin yanı sıra Yazarın kişisel eşyaları,fotoğrafları ve satranç takımı gibi özel eşyaları sergilenmektedir. 

Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi

Urla Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Ege Bölgesinde İzmir’in bir ilçesi olan Urla, bir yarımadadır. İzmir şehir merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan Urla çevresinde önemli turistik merkezlerini barındırmaktadır.Urlaya ulaşmak için önce İzmir’e ulaşmanız gerekmektedir. İzmir’e hava,kara,deniz ve demir yolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Buraya İstanbul üzerinden özel aracınız ile ulaşım sağlayacaksanız 8,5 saat,Ankara’dan ise 9 saat süren bir yolculuk sonrasında gidebilirsiniz. Her havalimanından düzenlenen seferler sayesinde de uçak ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. 

İzmir’e vardıktan sonra şehir merkezinde yer alan metro ve otobüsler ile rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.Ayrıca Adnan Menderes Havalimanından Urla’ya taksiyle 150 TL’ye gidebilirsiniz.

Urla Konaklama

Sakin bir tatil geçirip doğa ile baş başa kalmak istiyorsanız Urla tamda sizlere göre bir tatil beldesi.Eşsiz manzaralı koyları,şirin köyleri ve tarihi yapılarını gezip görebileceğiniz Urla’da lüks otellerden uygun fiyatlı pansiyonlara kadar birçok konaklama tesisi mevcuttur. Her bütçeye uygun otelleri ve en iyi puan ile yorum alan tesisleri sizler için listeledik.Aşağıdaki listeden dilediğiniz otelde konaklayarak harika bir tatil geçirebilirsiniz.

 • La Vida Otel
 • Pandora Apart Pansiyon
 • Ayşe Hanım Konağı
 • Ege Konağı Urla
 • La Casita Apartment Urla
 • Pusula Butik Otel
 • Liva Pansiyon
 • Burla Han Otel
 • İyonya Hotel
 • Urla Pera Hotel
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap