İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Ege Bölgesi Makaleleri
 3. Uşak Gezilecek Yerler

Uşak Gezilecek Yerler

Uşak Gezilecek Yerler

Köklü kültürü, doğal güzellikleri, sıcakkanlı insanları ile Uşak , tarihi boyunca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.Tarihi güzelliklerin yanı sıra doğal güzellikleri ile de ön plana çıkan Uşak şehri bir çok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Uşak şehrinin tarihi oma İmparatorluğunun kurucularından olan Temenos dönemlerine dayanmaktadır.Tarihi tam olarak bilinmese de eski isminin Temenothytia olduğu bilinmektedir. Onlarca asırlık geçmişi olan bu köklü ve tarihi yerleşim merkezi günümüzde Uşak adı ile bilinen Ülkemizin  gözde şehirlerimizden birini teşkil ediyor ve an itibariyle yaklaşık olarak 367 bin kişiye ev sahipliği yapıyor.

Yolunuz Uşak’a düşerse bölge halkı tarafından korunum belediyenin de desteği ayakta duran tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz. Şehirde gezi rotanızı belirlerken Eski çağ tarihi yapıları ve Modern Çağ tarihi yapıları olarak ikiye ayırıp bu bölgelerden gezinize başlayabilirsiniz.

Uşak Gezilecek Yerler Listesi

Ege bölgesinde yer alan Uşak, binlerce yıllık bir tarihin yanı sıra doğal güzelli ile ziyaretçilerini büyüleyen, ülkemizin görülmeye değer kentlerinden biri. Eğer Uşak’ta bir gezi yapmayı planlıyorsanız sizin için hazırladığımız yerlere göz atıp buraları gezebilirsiniz.

Paşa Hanı

Uşak şehri eski çağlardan beri bulunduğu konum nedeniyle ticaret yolu üzerinde çok kritik bir bölgeydi.Kral Yolu üzerine kurulmuş olan tarihi şehir ticaret merkezinin kalbi olarak bilinirmiş.

Şehir daha yakın tarihlerde ise eskiden olan ticaretten çok fazla bir şey kalmayınca Tiritoğlu Mehmet Paşa 1893 yılında şehir merkezine bir han yaptırmış ve adına da Paşa Hanı denilmiş. Han 1983 yılına kadar bir ticaret merkezi olarak faaliyet yürütmüş. Ancak günümüzde otel faaliyeti yürüten bu yapıyı ve sahip olduğu tarihi dokuyu ve önceki ticaret merkezi olması ile ziyaret edilmesi gereken bir yer.

uşak paşa hanı

Ulubey Kanyonu

 Ulubey ilçe sınırları içerisinde yer alan Ulubey Kanyonu ,Dünyanın en büyük ikinci kanyonu olma özelliğini taşır. Banaz Çayı ve Ulubey Çayı boyunca devam eden kanyon küçük onlarca kanyonlardan meydana gelmektedir.45 metre uzunluğu ve 170 metreye varan derinliği ile Amerika’da bulunan Büyük Kanyondan sonra gelmektedir. Turizme daha 2015 yılında belediyenin düzenlemeleri sayesinde açılmıştır. 

Kanyon aslında tarım için oldukça elverişli bir bölgedir.Ancak daha temizlik ve düzenleme işlemleri tam anlamıyla bitmediği için bunlara izin verilmemektedir.Kanyon içerisinde bir çok etkinlik yapabilirsiniz.Yamaç paraşütü,balonla gezinti,sal sporları ve kaya tırmanışı gibi aktivitelere katılarak eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. Ayrıca kanyonun tepelerinde kamp kurarak doğa ile iç içe günler geçirebilirsiniz. 

Ulubey Kanyonu

2015 yılında hizmete giren Cam teras ve kafetarya ile manzaranın keyfini çıkaracaksınız. Yükseklik korkunuz varsa merak etmeyin kanyonun eşsiz güzelliği size korkunuzu unutturacaktır.Bu cam teras ücretsiz hizmet vermektedir.

Merkezden her saat başı kalkan toplu taşıma araçları ile buraya rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.Özel aracınız ile gidiyorsanız merkezden yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Uşak gezinizde kesinlikle uğramanız gereken mekanlardan bir de bu büyük kanyon.

Blaundus Antik Kenti

Şehir merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan Blandus Antik Kenti, Ulubey ilçesinde Sülümenli Köyünde kurulmuştur.Roma döneminde çok önemli bir yerleşim yeri olduğu bilinen bölge Helenistik Döneme ait izleri hala üzerinde barındırıyor.Antik kentin ismi Büyük İskender‘in Anadolu Seferinde gelen Makedonyalılar tarafından verildiği düşünülmektedir. 1845 yılında Hamilton’nun burada yazıtları keşfetmesi ile birlikte Makedonyalıların kurduğu kesinleşmiştir. Blaundus Antik Kenti aynı zamanda tapınaklar, tiyatro, sütun girişler ve kaya mezarları gibi pek çok esere de ev sahipliği yapıyor.Kente sadece Kuzey Kapılarından giriş yapılmaktadır.

Blaundus Antik Kenti

Uşak Evleri 

Eski Uşak olarak adlandırılan bölgede yer alan tarihi sokaklar ve hem Osmanlı hem de Cumhuriyet dönemi mimarisinin aynı anda sergilendiği Cumhuriyetin ilk yıllarıyla tarihlendirilen Uşak’taki tarihi evlerden günümüze kadar gelen muhteşem ahşap evleri mutlaka görmelisiniz.

Tarihi Uşak evleri genellikle iki katlı yapılardır. Birinci katları taştan olan evlerin ikinci katları ahşaptır. Şehirde sadece 86 tane kalan tarihi evler Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış durumda bulunmaktadır. Bu evler genellikle Kurtuluş, Işık, Karaağaç ve Aybek Mahallelerinde yer alıyor.

Uşak Evleri

Uşak Arkeoloji Müzesi

Bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Uşak tarihi kalıntıları ile birlikte bir çok eser barındırmaktadır. 1970 yılında ziyaretçilere açılan müzede Uşak’ta hüküm sürmüş bir çok medeniyetin eserlerini bulundurmaktadır. 

Müzeye giriş salonunda yer alan vitrinde Tunç Çağından kalma eserler bizleri karşılıyor.O dönemde kullanılan çekiçler ,taş baltalar ve gaga ağızlı testiler bulunuyor. Diğer salonlarda ise Roma dönemine ait olan kefaret yazıtları,mezar ve adak stelleri bulunuyor. Bu eserlerin yanı sıra Lidya Kralı Karun hazineleri bu müzede sergilenmektedir.Hazinesi ile deyimlerimize kadar giren Karu’nun hazinelerine mutlaka göz atmalısınız.Müzeye girişler ücretlidir.Ancak müze kartınız varsa 08:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Uşak Arkeoloji Müzesi

Hamamboğazı Kaplıcaları ve Şifalı Sular

Hamamboğazı Kaplıcaları Banaz ilçesi sınırlarında bulunan Eğe bölgesi’nin diğer pek çok ili gibi yer altı suları bakımından oldukça zengin bir yerdir. Uşak bölgesinde çok fazla kaplıca bulunmaktadır.Ama Hamamboğazı Kaplıcaları ulaşımı kolay olması ile birlikte ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen kaplıcalardan biridir.  Bölgede hem sıcak kaplıca suları hem de soğuk maden suları bulunuyor.Ayrıca bu sular içme suları olarak da kullanılmaktadır. Sağlık turizmi açısından oldukça önemli olan bu yerde eklem ve solun hastalıklarına çok iyi gelmektedir.

Hamamboğazı Kaplıcaları

Clandras Köprüsü 

Uşak şehrinin merkeze yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta bulunan Clandras Köprüsü,Karahallı Belediyesi içerisinde yer almaktadır.  Kendinizi bir kartpostalın içinde bulacağınız köprüde manzarası ve doğal güzelliği ile sizleri büyüleyecektir. 

Köprünün tarihi Frigyalılar dönemine kadar uzanmaktadır.Banaz Çayı üzerinde 2500 yıl önce inşa edilmiş olan köprünün iki ucu dağ kayalarına çıkmaktadır. Clandras Köprüsünün uzunluğu 24 metre , derinliği 17 metre ve eni ise 1.75 metredir. Köprünün sadece manzarası ile değil mimarisi ile de ön plana çıkmaktadır. Taşların üzerine kalemler işlenmiş olan köprünün taşları birbirine zıvanalı olarak kenetlenmişlerdir. Uşak’a uğradığınız da mutlaka buraya uğrayıp bir fotoğraf çekilmelisiniz.

Clandras Köprüsü 

Uşak Bedesteni

Uşak’ın en sağlam bedesteni olan Uşak Bedesteni ve günümüze kadar ayakta olan,şimdilerde ise Sahaflar Çarşısı olarak kullanılan yapı, şehrin il merkezinde bulunmaktadır.

Uşak Bedesteni’nin tarihi ve kimler tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Bazı kaynaklardaki bilgiye göre mimarının bir İtalyan olduğu ve yapının 1901 yılında inşa edildiği bilgisi yer almaktadır. Bedestenin mimarisi dikdörtgen planlı olup, her iki ucunda da birer giriş kapısı var. Uzun bir koridora sahip ve koridorun her iki yönünde odalar sıralanmış durumda.

Uşak Bedesteni

1980 yılında belediye tarafından büyük bir restorasyon çalışması sayesinde onarılıp günümüzde Sahaflar Çarşısı olarak hizmet vermektedir.Buradan sevdiklerinize hatıra olarak güzel hediyelikler alabilirsiniz.

Atatürk ve Etnografya Müzesi

Uşak’in ileri gelen ailelerinden birisine ait yapı Kurtuluş Savaşı’nda karargah binası olarak kullanılan yer savaş sırasında Atatürk’ün konakladığı bir binadır. Daha sonradan Atatürk,Yunan Ordusu Başkomutanı Trikopis’i bu binada karşılamıştır, Başkomutan Trikopis’in silah ve kılıcını kurmaylarını İsmet İnönü, Halit Akmansu, Asim Pasa  ile birlikte teslim almıştır. Başkomutan Trikopis esir olmasına rağmen, Atatürk tarafından Türk misafirperverliği ile karşılamıştır. 1970’li yılların ortalarında kamulaştırılan bina 1 Eylül 1978 yılında Atatürk ve Etnografya Müzesi olarak açılmıştır. 2 katli ahşap yapının giriş salonunda yöresel, etnografik malzemeler, tarihi Uşak halıları ve Esme kilimleri, eski silahlar giysiler ve diğer eserler bulunmaktadır. Üst kat ise tamamı Atatürk Müzesi olarak sergilenmektedir. O dönemden kalma aynalar, sehpalar, koltuklar, Atatürk’e ait yatak odası ve yine Atatürk’e ait giysiler burada sergileniyor. 

Müze pazartesi hariç her gün ziyaretçi kabul etmektedir.Müzeyi saat 08:00 – 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.Uşak şehrine ziyaretinizde mutlaka gidilmesi gereken bir yerdir.

Atatürk ve Etnografya Müzesi

Zafer Anıtı

İstilacı Yunan orduları komutanı General Trikopis’in 2 Eylül 1922 tarihinde Türk ordusuna esir düştüğü göğem köyünde şehir merkezine 15 kilometre mesafede olan Zafer Anıtı, merkeze yakın olması ile birlikte gidilip görülmesi gereken yerlerden biridir. 

Evrenli Doğal Parkı

Sivaslı ilçesinde yer alan Evrenli Doğal Parkı, bölge halkının mesire yeri olarak kullandığı parkların başında gelmektedir.

Park ilçe merkezine 1 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır ve asfalt bir ulaşım yoluna sahiptir. Özellikle bahar ve yaz aylarında kalabalıklaşan Evrenli Doğal Parkın en önemli özelliği ise barındırdığı bitki türleri ve yeşilin bol olmasıdır.. Yeşilliklerin bir kısmı doğal, diğer bir kısmı ise sonradan yapılmış çam ağaçları ekilmiştir. 

Evrenli Doğal Parkı

Atapark

Atapark. Kafeler, restoranlar, oyun parkları gibi pek çok alternatifi bir arada bulabileceğiniz yerde yerli ve yabancı turistlerin ilgisini bir hayli çekmektedir. Hoş vakit geçirebileceğiniz mekanlardan birisi olan Atapark’ı gezerken çok eğleneceksiniz.

atapark

Burma Camii

Evliya Çelebi‘nin araştırmalarına göre 1570’li yıllarda inşa edilmiş olan Burma Camii . 1800-1900 yılları arasında tadilat gören bu yapı ise Osmanlı’nın Uşak’a miras bıraktığı eserlerden biridir.Şehir merkezinde ve ulaşım açısından oldukça kolay olmasından dolayı gezilip görülecek yerlerden biridir. 

Burma Camii

İnay Kervansarayı

Uşak şehrinin tarihi kalıntılarından biri olan İnay Kervansarayı günümüzde çok kötü bir haldedir. Herhangi bir onarım ve restorasyon geçirmediği için kervansarayın sadece bir kısmı ayakta kalabilmiştir. İnay Kervansarayı, Ulubey ilçesine bağlı olan İnay Köyü’ne yer alıyor. Yapımı sırasında moloz ve kesme taş kullanıldığı görülmektedir.Bu tarihi kalıntının 13. veya 14. yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. Her ne kadar çok fazla bakımsız kalmış olsa da Uşak gezinize bu yeri de ekleyebilirsiniz.

İnay Kervansarayı

Cimcim Çeşmesi

Tarihi dokunun eksik olmadığı Uşak şehrin merkezinde bulunan Cimcim Çeşmesi, 1896 yılında inşa edilmiştir. Çeşmenin kim tarafından yapıldığı bilinmiyor. Çeşmenin mimarisi ve kesme taş kullanılması ile dikkat çekmektedir. Cimcim Çeşmesi’nin her iki yüzünde basık yuvarlak silmeli kemerler görülmekte olup, çeşmenin köşe dolguları ise kabartma ay yıldız motifleri ile süslenmiş. Özellikle kıvrımlarındaki incelik, taş oyma sanatının en benzersiz örneklerinden biridir.Çeşme, şehir merkezindeki Halit Ziya İlköğretim Okulu’nun yakınında bulunuyor.

cim

Cimcim Çeşmesi

Uşak Şehrin Neyi Meşhur ?

Uşak şehrinde gerçekleştirdiğiniz geziden sonra alışveriş yaparken neyi meşhur sorusunu sorduğunuzda size yöresel ürünler gösterilecektir. Özellikle dünyaca meşhur el dokuma Uşak kilimleri şehrin önemli geçim kaynaklarından biridir. Turistlerin ilgisini bir hayli çekmektedir.

uşak kilim

Bunca gezilecek yeri olan Uşak’ın lezzetlerini tatmak isterseniz şehrin zengin mutfağındaki özel tarhana çorbasını ve döndürme böreğini mutlaka denemelisiniz. Yine farklı bir lezzet olarak Ulubey döndürmesiebem köftesi ve Uşak’ın en zengin yemekleri olarak sizlere harika bir sofra kurulacaktır ve karnınızı doyurmadan buradan ayrılmayacaksınız.

Uşak Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Ege Bölgesinin iç kısımlarında yer alan Uşak, Orta Anadolu ve Batı Anadolu’yu adeta birbirine bağlamış olan bu şehir İç Ege Bölümü olarak adlandırılan kısımda ve Uşak-Gördes Platosu üzerine kurulmuştur.Bulunduğu konum nedeniyle bir çok bitki türü barındırmaktadır.Peki bu tarihi ve doğal zenginliklere sahip olan Uşak’a nasıl gidilir ?

Şehre hava yolu ile ulaşmayı tercih edecek olursanız şayet Uşak Havalimanı’na düzenlenen seferleri inceleyebilirsiniz.Ankara- İzmir kara yolunda bulunan Uşağa özel aracınız ile bu yoldan ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin tüm şehirlerinden kalkan otobüsler sayesinde de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Uşak Konaklama

Şehir merkezinde bir çok konaklama tesisi bulunmaktadır.Gezilecek yerlere yakın olan otelleri sizler için listeledik.En iyi yorum ve puan alan bu otellerden birini seçerek dilediğiniz otelde kalabilirsiniz.

 • Ramada Uşak 
 • Kremon Otel
 • Grand Uzcan Otel
 • On Arslan Otel
 • Nest Otel
 • Akdağ Otel
 • Lavinya Apart Otel
 • Grand Uzcan Otel
 • Dülderoğlu Otel
 • Sea Otel

Umarım Uşak hakkında detaylı bir şekilde incelediğimiz gezi rehberimiz sizlere yardımcı olmuştur. Uşak’a yolunuz düşerse gezilecek yerleri artık biliyorsunuz.Bu gezi anılarınızı bizler ile paylaşmayı unutmayın ve sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek gezi yazılarımızdan haberdar olmayı unutmayın.

 
 
 
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap