İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Güneydoğu Anadolu Bölgesi Makaleleri
  3. Van Gezilecek Yerler

Van Gezilecek Yerler

van gezilecek yerler

Van için “Doğu Anadolu’nun İncisi” tarifini yapanlar bunu söylemekte oldukça haklılar. Sahip olduğu verimli toprakları, akarsuları ve doğal güzellikleri ile 2700 yıllık tarihi boyunca birçok önemli medeniyete ev sahipliği yapmış olan Van, özellikle tarihi gezilerden keyif alan çok sayıda insan tarafından her mevsim ziyaret edilen köklü bir ilimiz.

Van’da Gezilecek Yerler

Gelen herkesi şaşırtacak güzellikleri bünyesinde barındırıyor. Tabi bir de ünü dillere destan Van kahvaltısını yerinde tadabilmeniz de cabası. Van’daki bu benzersiz kahvaltı kültürü bugün hala yaşatılmaktadır.

Van Kalesi

van kalesi

Güneyinde Eski Van şehrinin, kuzeyinde Van Kalesi höyüğünün yer aldığı Van Kalesi, il merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Van ovasında, kayalık bir alan üzerine kurulmuştur. Yaklaşık 5000 yıllık bir tarihe sahip olan kale, Urartulardan Osmanlı’ya uzanan kalıntılarıyla oldukça etkileyici bir geçmişin günümüzdeki yansıması olarak hala yerinde durmaktadır.

Van Atatürk Kültür Parkı

van atatürk kültür parkı

İpekyolu ilçesinde, Van Kalesi’nin hemen yanında yer alan Van Atatürk Kültür Parkı, son dönemlerde yapılan yeşillendirme ve ışıklandırma çalışmalarının ardından, bölge halkı tarafından da piknik yapmak için sıkça tercih edilen mesire yerlerinden biri olmuş durumda.

Çavuştepe Kalesi ve Çavuştepe Antik Urartu Bölgesi

çavuştepe kalesi

Van’ın geneline hâkim olan Urartu izlerini daha yakından görmek ve antik bir kenti gezmek isterseniz Çavuştepe Antik Kenti, Van Gezilecek Yerler listenizde mutlaka üst sıralarda olmalı. Van’ın merkezine 25 kilometre uzaklıkta olan Çavuştepe Kalesi, M.Ö. 735’te Urartu Kralı II. Sarduri tarafından yaptırılmıştır. Kalenin İran’a giden kervan yolunun üzerinde yer alması, dönemin ticareti ile ilgili önemli bilgilere de ulaşılmasını sağlamıştır. Kale, Aşağı ve Yukarı Kale olmak üzere iki bölümde incelenebilir. Aşağı Kale’de ahır yapıları, depo olarak kullanılan binalar, Tanrı İrmuşini’ye adanmış bir tapınak ve çivi yazısıyla yazılmış bir de kitabe bulunmaktadır.  Yukarı Kale’nin içerisinde ise bir Haldi tapınağı ve bir açık hava tapınağı yer alıyor.

Kalede arkeolojik kazı çalışmaları hala devam etmekte olup, 2016 yılında üç tane tahıl deposu ve yaklaşık olarak 2800 yıl öncesine ait buğday ve susamlar gün yüzüne çıkarılmıştır.

Akdamar Anıt Kilisesi

akdamar anıt kilisesi

1100 senelik Akdamar Adası’nda yer alan Akdamar Kilisesi, Ermeni Vaspurakan Kralı I. Gagik Ardsruni tarafından 921 senesinde yaptırılmıştır. Planı, “Hripsime” tipi olarak bilinen dört yapraklı bir yonca şeklindedir. Kuzeydoğusunda bir şapeli, güneyinde de bir çan kulesi olan kilise hem mimarisi hem de içerisindeki süslemeleri açısından oldukça özel ve önemli bir yere sahiptir. Özellikle dış cephesindeki figürlü taş plastiği ve iç duvarlarda yer alan, dönemin teknikleri kullanarak yapılmış tarih sahneleri ziyaretçileri en çok etkileyen yerlerin başında geliyor.

Van Gölü

van gölü

Türkiye’nin en büyük gölü olmasının yanı sıra, dünyanın da en büyük sodalı gölü olması bakımından önemlidir. Nemrut Dağı’nın patlaması sonucu oluşan kraterde biriken sular zaman içerisinde birikmiş ve Van Gölü’nü oluşturmuştur. Urartu Krallığı’nın başkentinin Van Gölü kıyılarında kurulmuş olması nedeniyle, sahil boyunca pek çok kilise ve kalıntılar bulunmaktadır.

Görsel güzelliğinin haricinde üzerinde bulunan tarihi adalarla da (Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş Adaları) Van Gölü, Van’da ziyaret edilecek yerlerin başında gelmektedir.

Vanadokya Peri Bacaları

Ürgüp ilçesindeki Peri Bacaları’nın bir benzerinin de Van’da olduğunu bilmeyenleriniz mutlaka vardır. Yöre halkı tarafından da “Vanadokya” olarak adlandırılan peri bacaları, Başkale ilçesinin 33 kilometre uzaklığındaki Yavuzlar köyünde yer alıyor. Oluşumu açısından Kapadokya’nın aynısıdır, volkanik Yiğit Dağı’nın püskürttüğü kayaçların yağmur ve rüzgâr tarafından aşınmasıyla meydana gelmiştir.

20 kilometrelik bir alana yayılmış olan Vanadokya’da 17 bin peribacasının yanı sıra, 35 mağara, 12 oyma ev ve çok sayıda tünel bulunuyor.

Muradiye Şelalesi

muradiye şelalesi

Bend-i Mahi Çayı üzerinde yer alan Muradiye Şelalesi adını, burada bir süre konakladığı söylenen Osmanlı Padişahı IV. Murat’tan alır. Ziyaret ettiğiniz mevsime göre burada her zaman farklı manzaralar yakalamanız mümkündür; bahar aylarında yemyeşil doğanın tadını çıkarabilirken, kışın kristale dönüşen şelalenin muhteşem görüntüsü hafızanıza kazınabilir. Kamp yapmayı seviyorsanız Van’da gezilecek yerleri ziyaret ederken Muradiye Şelalesi’ne de mutlaka uğrayın.

Erçek Gölü Kuş Cenneti

Van Gölü’nün doğusunda bir set gölü olan Erçek Gölü’nün bulunduğu havza, barındırdığı kuş türleri açısından oldukça önemlidir. Kılıçgaga, Batağan, Angıt, Yaz Ördeği gibi türlerin haricinde Flamingolar gibi göçmen kuşların da konaklama noktası olan Erçek Gölü, biyoturizm ve ornitoturizm açısından dünyanın en önemli merkezleri arasında yer alır. Kuş Gözlem Toplulukları ve nesli tükenmekte olanlar da dahil 232 kuş türünü böylesi bir cennette görmek ve izlemek isteyen yerli ve yabancı pek çok turist ağırlamakta olan havzada, 2018 senesinde Doğu’nun Kanatları isimli bir festival de düzenlenmiştir.

Tarihi Van Evleri (Eski Van)

Van halısına mekik dokuyan emektar köylülerimizin hiç yılmadan yaptıkları çalışma sonucunda yaptıkları halılarla döşeli evleri müze haline getirilmiştir. Geçmişe dönmenin en mantıklı yolu günümüz yüz yılında bal mumu müzeleridir. Bu evlerde balmumu heykellerinden ve tarihi Van kültürünü taşıyan unsurlarından oluşmaktadırlar. Şehrin tüm yöresel nüansını anlayabileceğiniz Van tarihi evleri’de nostalji şöleni yaşanıyor.

Şeytan Köprüsü

şeytan köprüsü

Köprü, Muradiye Şelalesi’ne de ev sahipliği yapan Bend-i Mahi Çayı üzerinde yer alan, 15,5 metre uzunluğunda bir taş köprüdür. Köprünün altından akan çayın şiddeti oldukça güçlü olduğu için bir çağlayan görünümü verir. Muhteşem bir doğa manzarası izlemek isteyen ziyaretçilerin ilgi odağı olan Şeytan Köprüsü, Van’ın önemli kültürel değerleri içerisinde gösterilmektedir.

Yedi Kilise

yedi kilise

Van merkezine 9 kilometre uzaklıkta olan Yukarı Bakraçlı köyünde yer alan Yedi Kilise 8. Yüzyılda inşa edilmiştir. İki grup halindeki beş kilise, bir Jamatun ve bir çan kulesinden oluşan grubun tamamı Warak Wank Manastırı olarak adlandırılır. İlk grupta yer alan kiliselerden sadece St. Sophia kilisesinin apsisi günümüze kadar ulaşabilmiştir. İkinci grupta yer alan Kutsal Meryem Ana Kilisesinin planı dört yapraklı yonca şeklindedir.

Cumhuriyet Caddesi

Van’ın en büyük caddesi olan Cumhuriyet Caddesi, İpekyolu ilçesi sınırlarında yer alır. Alışveriş merkezleri ve restoranların fazlalığı nedeniyle her gün oldukça kalabalık olmasıyla dikkat çekmektedir. Bu hareketli caddedeki sanat sokağı da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Van Kedi Evi

van kedisi evi

Güzelliği dillere destan olan Van kedileri, sadece Van Denizi Havzası’nda yaşayan oldukça özel bir türdür. Herkes tarafından yaygın olarak her iki gözünün de farklı renklerde olduğu bilinir ancak bu bilgi her zaman doğru değildir, bazı kedilerin her iki gözü de kehribar ya da mavi renkli olabiliyor. İpeksi beyaz tüyleriyle görenleri kendisine hayran bırakan bu kediler, aynı zamanda Van’ın tescilli bir markasıdır. Popülasyonu arttırmak ve türün devamlılığını korumak amacıyla Van Kedisi Evi projesi hayata geçirilmiştir. Van’da gezilecek yerler rotanızda, özellikle kedileri seviyorsanız, 100. Yıl Üniversitesi içindeki Van Kedi Evi, görmeden asla geçmek istemeyeceğiniz bir yer

Kanispi Şelalesi

kanispi şelalesi

Van merkezine 75 kilometre uzaklıktaki Çatak ilçesinde bulunan şelale, sularının köpüklenip süt beyazı bir renk almasından dolayı “Beyaz Şelale” olarak da bilinmektedir. Özellikle bahar ayında oldukça gür bir şekilde akar ve yaz sonuna doğru azalmaya başlar. Hem şelaleyi görmek, hem de çevresindeki doğal güzelliklerin tadını çıkarmak isteyenler için her daim ziyaret edilen güzel bir mesire alanıdır.

Eski Van Ulu Cami

Van’ın gezilecek yerleri arasında tarihi ören yerlerini de ziyaret etmeyi düşünüyorsanız Eski Van Şehri’ne mutlaka uğramalısınız. Eski Van Şehri sınırları içerisinde yer alan ve günümüze ne yazık ki harabe şeklinde ulaşan Eski Van Ulu Cami, 1971 senesinde yapılan kazılar sırasında ortaya çıkarılmış. Caminin eski fotoğraflarından bir medresesi de olduğu anlaşılan cami, buluntuları açısından Selçuklu Dönemine tarihlenmektedir. Kazılarda çıkarılan geometrik desenli ve bitkisel motifli parçalar, süsleme kemerleri bugün Van Müzesi’nde sergilenmektedir. Zengin süslemelere sahip olduğu anlaşılan cami, İran’daki dönemdaşlarıyla da oldukça benzerlik göstermektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap