İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Bir Kentin Yeniden Doğuşuna Tanıklık Etmek: Varşova Gezilecek Yerler

Bir Kentin Yeniden Doğuşuna Tanıklık Etmek: Varşova Gezilecek Yerler

varşova gezilecek yerler

Polonya’nın başkenti olan Varşova, aynı zamanda ülkenin de en büyük şehri olma özelliğini taşıyor. 1939 yılında Almanya işgali ile başlayan ve 1945 yılında Rusların burayı ele geçirmesine kadar olan süreçte çok yara alan ve neredeyse yerlebir olan şehir yavaş yavaş yenilenmiş olsa da, hala geçmişin izlerine rastlamak mümkün. Küllerinden doğan mitolojik karakter Anka Kuşu’nun Varşova ile özdeşleştirilmesinin nedeni de bu.

Varşova Şehrinin Gezilecek Yerleri

Vitul nehri üzerine kurulu Varşova’ya gezmek amaçlı geldiyseniz en çok göreceğiniz yerlerden biri de parklar olacaktır. Avrupa’daki pek çok ülkeden daha fazla parka sahip olan Varşova gezilecek yerler içinde bu parkların en ünlülerinden olan Lazienki’yi tanıtarak başlayacağız.

Lazienki Park

lazienki park

“Kraliyet Hamamları Parkı” olarak da bilinen bu park, 1764’te Kral Stanisław August Poniatowski tarafından satın alınarak tüm halkın kullanabileceği mükemmel bir yeşil alana dönüştürüldü. Özellikle klasik müzik seven Polonyalıların ve kenti ziyarete gelen turistlerin pazar günleri uğrak alanı olan Lazienki Park, aynı zamanda piknik yapmak, bakımlı yeşil alanların içerisinde doğanın keyfini çıkarmak ve özgürce gezinen tavuskuşlarını izlemek isteyenlerin de gezmek isteyecekleri bir park haline gelmiş durumda.

Wilanów Sarayı – Wilanów Palace

wilanow sarayı

Şehir merkezinin 10 kilometre kadar güneyinde, Wilanow bölgesinde bulunan saray, Kral Jan III. Sobieski tarafından 1677’de yaptırılmıştır. İki katlı olan sarayın zemin katındaki odalarda kraliyet hazinelerini görme şansınız var. Sarayı gezerken iki ayrı rota izleyebilirsiniz; ilki sizi Wilanow’un bugüne kadar evsahipliği yaptığı önemli kişilerin portrelerinin bulunduğu Beyaz Salon’a götürecek. Buradan sırasıyla kraliyet dairelerini, 17. yüzyıl freskleriyle donatılmış Bahçe Galerileri’ni ve Wilanów Sarayının sahibi Stanisław Kostka Potocki’nin 1805 yılında halka açılan zengin sanat koleksiyonunu görebileceğiniz barok ve neoklasik tarzda odaları gezebilirsiniz.

İkinci rota ise sizi doğruca Prenses Marshall Lubomirska’nın dairesine götürüyor. Aynı zamanda bu rotayı takip edenler av odalarını ve sarayın antika eşya koleksiyonunu da görme fırsatı bulabilirler.

Kültür ve Bilim Sarayı – Palac Kultury i Nauki

palac kultury i nauki

Eski adıyla “Stalin Sarayı” olan 237 metre yüksekliğindeki bina 1955’te inşa edilmiş ve zamanla kentin, hatta Polonya’nın sembollerinden biri olmuştur.

Kültür ve Bilim Sarayı, isminden de anlaşılabileceği gibi kültür ve bilim alanında hizmet veren pekçok yapıyı içinde barındıran kompleks bir yapı; kapsamlı bir konser ve organizasyon salonuna, üniversitelere, tiyatrolara, yüzme havuzuna ve müzelere evsahipliği yapan saraya sadece bir kahve içmek için de gidebilir, bununla yetinmeyip otuzuncu katındaki terasa çıkarak şehrin panoramik manzarasına tanıklık edebilirsiniz.

POLIN Polonya Yahudileri Tarihi Müzesi

polin polonya yahudileri tarihi müzesi

Bu topraklardaki Yahudilerin bin yıllık tarihine ışık tutan müze, Varşova’nın kalbinde, eski bir Yahudi gettosunun merkezinde bulunuyor. Ziyaretçilerini geçmişin dramatik olaylarıyla yüzleştiren ve tarihleri, kültürleri hakkında bilgi edinebilecekleri çok sayıda belgenin sergilendiği POLIN Polonya Yahudileri Tarihi Müzesi, dört bin metrekarelik alanıyla her gün dünyanın pekçok yerinden insan tarafından geziliyor. Varşova’nın gezilecek yerleri arasında en çok ziyaret edilenlerden birisidir.

Varşova Ulusal Müzesi – National Museum

Ortaçağ’dan günümüze dek gelen 830.000 eserin sergilendiği geniş bir koleksiyona sahip müze, aynı zamanda Polonya’nın da en büyük müzesi. Ülkenin ünlü ressamlarının eserlerini ve dekoratif sanat örneklerini görebileceğiniz müze, 1862’de Güzel Sanatlar Müzesi olarak açılmış ve 1918’de Polonya’nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Ulusal Müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Varşova Ayaklanması Müzesi – Warsaw Uprising Museum

varşova ayaklanması müzesi

1944 tarihli Varşova Ayaklanması anısına açılan müze, adından da anlaşılabileceği gibi Polonyalıların Nazi işgaline karşı başlattıkları isyanı, video görüntüleri ve fotoğraflardan oluşan geniş ve etkileyici bir arşivle ziyaretçilerine deneyimletmeyi amaçlıyor.

Frederic Chopin Müzesi – Fryderyk Chopin Museum

frederic chopin müzesi

Pazar günleri Lazienki Park’ta Chopin dinlemekle yetinmek istemeyecek kadar iyi bir klasik müzik dinleyicisiyseniz, Okolnik Caddesi’nde ünlü besteci Frederic Chopin anısına açılmış olan bu müzeyi de gezmek isteyebilirsiniz. Tabi bu müze sadece Chopin sevenlerin değil, o döneme ilgi duyan herkesin sevebileceği koleksiyonlarıyla, bir “multimedya müzesi” olarak hizmet veriyor.

Eski Şehir Meydanı – Old Town Square

eski şehir meydanı varşova

Varşova’da gezilecek yerler ile ilgili bilgi veren tüm kaynaklarda Eski Kent ya da orijinal ismiyle Stare Miasto ismine rastlamışsınızdır. Yer yer duvarlarla çevrili olan Eski Kent, II. Dünya Savaşı’ndan sonra yeniden inşa edilerek UNESCO Dünya Mirası listesine dâhil edildi. Kentin meydanındaki denizkızı heykeli ve tarihi binalarıyla burası birçok insan tarafından “Varşova’nın en güzel meydanı” olarak tanımlanır.

St. John Katedrali – St. John’s Cathedral

st john katedrali varşova

Eski Kent’i gezerken gotik mimarisiyle dikkatinizi mutlaka çekecek olan yapılardan birisi de St. John Katedrali olacaktır. Varşova’daki tüm kiliselerin en eskilerinden biri olan katedralde Mazovia düklerinin ve içlerinde Nobel ödüllü yazar Henryk Sienkiewicz’in de olduğu pekçok önemli ismin mezarları yer alıyor.

Meçhul Asker Anıtı – Tomb of The Unknown Soldier

meçhul asker anıtı varşova-gezilecek-yerler

Polonya’nın en eski parklarından olan Saxon Bahçesi (Ograd Saski)’nin girişindeki anıt, Polonya’da hayatını kaybeden bütün isimsiz askerlere ithaf edilmiş. Anıtın sütunlarının üzerinde de 1972 ve 1945 yılları arasında yapılmış olan savaşların isimlerine yer verilmiş.

Krakowskie Przedmiescie Caddesi 

Krakowskie Przedmiescie caddesi

Bir ucunda Lazienki Park’ın yer aldığı “Kraliyet Yolu” da denen cadde,  Polonya’nın en prestijli caddelerinden biri sayılıyor. Eski Şehir’in etkileyici manzarasını izlemek ve uzaktan da olsa Ulusal Stadyum’u farklı bir açıdan görmek isteyenleri de kendine çeken cadde toplamda 4 kilometre uzunluğunda.   

Kopernik Bilim Merkezi – Copernicus Science Centre

kopernik bilim merkezi

Özellikle çocukların ve gençlerin ilgisini çekebilecek şekilde düzenlenmiş olan bilim merkezi, yılda bir milyonun üzerindeki ziyaretçi sayısı ile kesinlikle önceden rezervasyon yapılması gereken yerlerden biri. İçinde hem eğlenceli hem de öğretici pekçok aktiviteyi barındıran Kopernik Bilim Merkezine, eğer çocuğunuzla seyahat ediyorsanız mutlaka uğramalısınız.

Yorum Yap

Yorum Yap