İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Vatikan Gezilecek Yerler

Vatikan Gezilecek Yerler

vatikan gezilecek yerler

Vatikan dünyanın yüz ölçümü bakımından ikinci küçük ülkesi olma özelliğine sahiptir. Nüfusu yaklaşık 1000 civarında olup Roma’da yer alan bir şehir devletidir. Ancak Vatikan dini ve kültürel açıdan oldukça turistik bir yer olduğundan bu nüfus turistlerle birlikte 1.500’ü bulmaktadır. Vatikan’nın başkenti diğer birçok ülkeden farklı olarak yine kendisidir. Burası dini açıdan büyük öneme sahip Katolik mezhebinin yönetim merkezidir. Ülkenin etrafı yüksek duvarlarla çevrilmiştir ve kameralarla gözlenmektedir. Ülkede mutlak monarşi yönetim sistemi uygulanmaktadır. Devletin başkanı olan Papa’nın söyledikleri kanun niteliğindedir. Papa, bu durumda hem dini hem de siyasi bir lider olma özelliğini korumaktadır. Katolik kilisesinin sorumlusu, Vatikan Devleti’nin de yöneticisi olmaktadır. Bu küçük ülkede Papa, geniş bahçelerle çevrili Apostolik sarayında yaşar. Saray genellikle halka açıktır, ancak ziyaretçilerin gelmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırması gerekmektedir.

Vatikan’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Dini yönüyle ün salmış Vatikan’da ziyaret edilebilecek çok sayıda ilgi çekici yer var. Vatikan Türkiye’ye vize uygulaması yapmıyor ancak havaalanı veya kara yolu olmadığından ulaşım Roma üzerinden sağlanıyor. Bu sebeple Roma’ya gitmek için Schengen vizenizin olması gerekiyor. Bu bilgiyi de sizinle paylaştıktan sonra şimdi de meydanları, klişe ve müzeleriyle değişik bir atmosferi olan Vatikan’da başlıca gezmeniz gereken yerleri listeleyeceğiz.

Aziz Petrus Meydanı

aziz petrus meydanı

Meydanın en etkileyici kısmı, boyutunun yanı sıra 1670 yılında Bernini’nin öğrencileri tarafından yaratılmış 140 aziz heykelidir. Meydanın ortasında dikilitaş ve iki çeşme, biri Berni ni ve diğeri Maderno öne çıkıyor. 25 metre yüksekliğindeki dikilitaş, 1586’da Mısır’dan Roma’ya taşınmıştır. Şanslı iseniz bu meydanda Papa’yı dinlemek için gelen kalabalığı görebilirsiniz.

Sistine Şapeli

sistine şapeli

Burası Papa’nın konakladığı ve Papa seçimlerinin yapıldığı şapeldir. Şapelin tavanını ünlü ressam Michelangelo boyamıştır. Bu tavandaki en ünlü fresk tabiki de “Adem’in yaratılışı” dır. Bilmeyen görmeyen sanıyoruz pek yoktur bu eseri. Bu freskin en dikkat çekici özelliği tanrının içinde bulunduğu beyin figürüdür. Karşısına geçip uzun soluklu bir felsefe yapmanızı sağlayacak türdendir. Eserin yapıldığı 1500’lü yılları düşünürsek oldukça cesur olmuş diyebiliriz. Adem’in yaratılışının yanı sıra 8 fresk daha var bulunuyor tavanda. Sırasıyla, aydınlık ve karanlığın ayrılması, Güneş, Ay ve Dünya’nın yaratılışı, karanın sudan ayrılması, Adem’in yaratılışı, Havva’nın yaratılışı, cennetten kovulma, Nuh’un kurban adaması, büyük sel, Nuh’un sarhoşluğu. Bu kadar güzellikten bahsettikten sonra gidip de görmemek olmaz gibi duruyor bu şapeli.

Pio Clementino Müzesi

pio clementino müzesi

1784 yılında açılan bu müzede, ünlü Yunan heykelleri sergileniyor. Ünlü mitolojik tanrı Athena heykeli de bunların içinde en önemlilerinden biridir. 1800’lerde heykellerin arka kısımları Pompeian kırmızısına boyanmış. Müzede yunan mitolojisinden fazlasıyla esintiler görmeniz mümkün bu sebeple meraklıysanız uğramanızda fayda var.

Rafael Odaları

rafael odaları

Rafael odaları 4 ayrı bölümden oluşmaktadır. Bildiğiniz üzere Rafael de yine ünlü ressamlardan birisi ve bu odalardaki en ünlü eseri de Atina Okulu. Dünyaca ünlenmiş Öklid, Diyojen, Pisagor gibi birçok değerli isim de freskte yer edinmiştir.

Immaculate Conception Odası

Rafael Odaları’nın hemen yanında bulunan bu odayı, 1856-1865 yılları arasında Francis Podesti boyamış. Bakire Meryem ve kiliseye adanmışlıklar üzerine yapılmış olan duvarlar gerçekten de görülmeye değer.

San Pıetro Meydanı

san pietro meydanı

San Pıetro Meydanı dünyanın en büyük meydanlarından biridir. Vatikan’a giden herkesin uğrak mekanlarındandır. Her sene Katolikler Papanın vaazlarını dinlemek üzere bu meydanda toplanır.

San Pıetro Bazilikası

san pietro bazilikası

Vatikan’ın en ihtişamlı yapılarından ve dünyanın da en büyük kiliselerinden biridir. Michelangelo, Rafael, Bernini gibi Rönasans döneminin ünlü sanatçıları tarafından tasarlanmış kilisenin inşası tam 100 sene sürmüştür.

Pieta

pieta

Michelangelo tarafından mermer yontularak yapılmış bir başyapıttır. Hz. İsa çarmıhtan indirildikten sonra cansız bedeni Meryem Ananın kolları arasında tasvir edilmiştir.

Pio-Clementino Müzesi

pio-clementino müzesi

Vatikan’ın en önemli yunan eserlerinin sergilendiği bu müzeye mutlaka uğramalısınız. Müze içerisinde heykel, büst, maske heykellerinin olduğu birçok galeri barındırıyor. Birçok hayvanın heykeli hayvan galerilerinin olduğu salonda toplanmış. At, geyik, aslan, kuş heykellerinin hepsi bir arada. Antik dünyadaki mitolojik hayvanlarla birlikte tüm bu heykelleri bir arada görmek insana eşsiz bir deneyim sunuyor.

Chiaramonti Müzesi

chiaramonti müzesi

Çok kemerli tavanlara sahip uzun koridorlarda birçok tarihi eser sergileniyor. Roma ve Yunan heykelleri ile büstler ve yazılı tabletler sergilenen eserler arasında yer alıyor.

Gregoriano Egiziano Müzesi

gregoriano egiziano müzesi

Papa XVI. Gregory tarafından 1839 yılında kurulan bu müzede Antik Mısır koleksiyonlarına ait eserler yer alıyor. Papirüs malzemeler ve hayvan mumyalarının da aralarında olduğu, Mezapotamya bölgesine ait birçok tarihi eser ziyaretçiler tarafında görülmeyi beklemekte. Üzerine şekiller ve yazılar olan tabletler, çeşitli duvar kabartmaları, antik dönemde kullanılan çanak çömlek eşyaları karışılacağınız eserlerden bazıları.

Vatikan Bahçeleri

vatican gardens

Vatikan’ın güneyi ile kuzeybatısında bulunan ve ülkenin yarısından fazlasını kaplamış olan Vatikan Bahçeleri’nin içerisinde bahçe, park ve Vatikan Radyosu gibi yapılar yer almaktadır. Papaların dinlenmek için kullandıkları bu güzel bahçelerin bakımını tam yirmi yedi bahçıvan yapıyor. Vatikan Bahçeleri genelde rehbersiz gezilemiyor ve burası için aldığınız tur bileti, aynı zamanda daha önce bahsettiğimiz diğer önemli mekanlar olan Sistine Şapeli ve Vatikan Müzeleri’ne de geçiş imkânı sağlıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap