İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Venedik Gezilecek Yerler

Venedik Gezilecek Yerler

Venedik Gezilecek Yerler

Venedik Adriyatik Denizi kıyısında, birbirinden kanallarla ayrılmış ve köprülerle bağlanmış adacıklardan oluşan İtalya’ya bağlı bir ada şehridir. Bu adacıkları birbirine bağlayan en önemli köprü ise Venedik’i ana karaya bağlayan Özgürlük Köprüsü’dür. Birçok filme, diziye ve aşka konu olmuş Venedik  şehrinin adını hemen hemen duymayan yoktur. Daha az bilinen adları olarak Kanallar Şehri, Yüzen Şehir veya Batan Şehir de denilmektedir. Bizim için bir görsel şölen, mimari harikası olsa da Venedik aslında tehdit altındadır. Şehrin tamamen su seviyesinin altında oluşu binaların kolay çürümesine sebep olmakta ve her geçen yıl binalar dayanıksızlaşmaktadır. Şehirde ulaşım bildiğimizden çok farklıdır. Köprüler üzerinde yer alan kara ve demir yolu ağları turistleri kanala getirir. Venedik’te kara taşıtlarının kullanıma izin yoktur ve tüm trafik su üzerinde akmaktadır. Bazı noktalarda binalar arası ulaşımın kolay olması amacıyla köprüler inşa edilmiş böylece suya gere duymadan geçiş kolaylaşmış. İtalya’nın en popüler ve turistlik şehirlerinden olan Venedik’te yapılacak çok etkinlik ve gezilecek çok yer var.

Venedik’te Gezilecek 11 Muhteşem yer

Dünyanın en enterasan şehirlerinden kabul edilen ve her zaman dikkat çekmeyi başaran Venedik’in tarihi, araştırmalara göre M.Ö 10. yüzyıla kadar uzanmaktadır. İpek ve baharat yollarının başlangıcı olan Venedik’te deniz ticareti de oldukça önemli olmuştur.  Aynı zamanda Avrupanın en romantik şehri tanımlamasına sahip sanatın ve operanın merkezlerinden olan Venedik ünlü besteci Antonio Vivaldi’nin de doğduğu şehirdir. Geçmişten gelen köklü tarihi ve doğal güzellikleriyle Venedik’te kanallar, kaleler, renkli binalar, müzeler,kliseler ve sular altındaki bu eşsiz şehrin duruşu görülmeyi bekliyor.

Rialto Köprüsü

Rialto Köprüsü
Rialto Köprüsü

Venedik’in en büyük taş köprüsüdür. Köprü Büyük Kanal’ı yürüyerek geçmenizi sağlıyor. Köprünün üzerinde ünlü alışveriş dükkanları yer almaktadır. Bu dükkanlarda gezerken alışveriş yapabileceğiniz gibi bir taraftan da Venedik’in muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz.

  Venedik Tersanesi

Arsenale di Venezia
Arsenale di Venezia

Bu dev duvarlar Venedik’in ekonomik ve tarihi gücünü gözler önüne sermektedir. Venedik için tersane görevi üstlenen Arsenal savaş ve ticaret gemileri inşa etmekteydi. Haftasonları ziyaretçilere açık olan Arsenal’de bir de ufak bahçe yer alıyor.

San Marco Meydanı

San Marco Meydanı
San Marco Meydanı

Çok geniş bir alandan oluşan Venedik’in en büyük meydanı San Marco Meydanı insanların toplandığı, buluşmaların gerçekleştiği, kahve içip sohbet etmeye olanak tanıyan, turistlerin şehri gezmeye başladıkları ilk lokasyon olmasıyla oldukça popüler ve tercih edilen bir yer. Meydanı çevreleyen lüks mağazalar ve kahve dükkanlarıyla insanların ilgisini çekmeye devam ediyor. Meydanda yer alan San Marco Bazilikası,  San Marco Çan Kulesi de mimari duruşlarıyla dikkat çeken ve görülmesi gereken yerlerdendir.

Canale Grande (Büyük Kanal)

Canale Grande (Büyük Kanal)
Canale Grande (Büyük Kanal)

Venedik’in tam merkezinde S harfini andıran şekliyle Büyük Kanal en popüler yerlerdendir. Şehirdeki itibarlı tüm ailelerin sarayları bu kanala açılmaktadır. Kanal boyunca gondolla bir gezinti yaparak bu sarayları görebilir ve gotik tarzdaki binaların güzelliğinde kaybolabilirsiniz.

Santi Giovanni e Paolo

Santi Giovanni e Paolo
Santi Giovanni e Paolo

Burası Venedik düklerinin mezarlarının bulunduğu 14. Yüzyılda Gotik tarzda inşa edilmiş en büyük klisedir. Klise mimarisiyle sizi orta çağa seyahat ettiriyor. Madonna della Pace adında bir Bizans heykeli, anıtlar ve birçok ünlü sanatçının eserlerini de içinde barındırıyor. Kliseye giriş ücretli olup içeride fotoğraf çekmenin yasak olduğunu da bilmek de fayda var.

Doges Sarayı

Doges Sarayı
Doges Sarayı

San Marco Meydan’ında yer alan saray Büyük Kanal’ı görmektedir. Ön cephesi beyaz elmas desenli taşlarla süslenmiş kemerli yapıdadır. Sarayın içinde sanat eserleriyle ve mobilyalarla dizayn edilmiş bir oda yer alıyor. Tarihten bir parça olarak sarayın içi ve dışı mimari harikası olarak gezilmesi gereken yerlerden.

Ahlar Köprüsü – Ponte Dei Sospiri

Ahlar Köprüsü - Ponte Dei Sospiri
Ahlar Köprüsü – Ponte Dei Sospiri

Kanal boyunca ulaşımı sağlayan köprülerden biri olan Ahlar Köprüsü hapishaneye bağlanmaktadır. Köprü efsaneye göre ismini hapishaneye götürülen mahkumların son kez şehre bakarak iç çekmelerinden almıştır. Venedik’te görmeniz gereken ilginç hikayesiyle dikkat çeken tarihi köprüde duygusal dakikalar yaşayabilirsiniz.

San Giorgio Maggiore

San Giorgio Maggiore
San Giorgio Maggiore

Ana kanallardan ayrı olan küçük adalardan biridir burası. Buraya ulaşım genel olarak su taksileriyle sağlanır. Ücretsiz girişin olduğu nadir yerlerden biridir. Bina parlak görünümlü olup mermerden yapılmıştır. Yüksek bir  çan kulesi de olan Bazilikada Venedik’in muazzam manzarasını izleyebilirsiniz.

Lido

Lido
Lido

Burası Venedik’te yer alan ufak bir adadır. Şehri deniz sularının yıkıcı etkisinden koruyan ada güzel plajlara da sahiptir. En meşhur özelliği Venedik Film Festivaline ev sahipliği yapmasıdır. Adada kliseler, eski yahudi mezarları, köyler, balıkçılar sahili ve tabiki film festival alanında yer alan açık hava sineması görülmesi gereken yerlerdendir.

Murano

Murano
Murano

Venedik’in cam üfleme ve cam işçiliğinin popüler olduğu merkezlerden biridir burası. Romalılar döneminden bu yana Venedik’in en büyük cam müzesi olması bakımından önemlidir. Cam adası olarak da adlandırılan adaya geldiğiniz ilk andan itibaren tüm dükkanların cam işlemeciliği yaptığını göreceksiniz. Kolyeler, bardaklar, kupalar, vazolar, tabaklar gibi akla gelen tüm cam ürünlerini burada bulabilirsiniz.

Teatro La Fenice

Teatro La Fenice
Teatro La Fenice

İtalyan tiyatrolarına ev sahipliği yapan opera binası mimarisiyle Venedik’in en güzel binalarından biridir. La Fenice, Bellini, Donizetti ve Verdi gibi dünyaca ünlü bestecilerin performanslarını sergilediği yer olması bakımında da oldukça değerlidir. Sanata ilgili biriyseniz mutlaka  burada bir oyuna katılıp binanın ruhunu yaşamalısınız.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Çeşitli coğrafyaları araştırmak, okumak, gezmek, görmek ve bu deneyimlerimi yazıya dökerek sizlerle paylaşmaktan keyif alıyorum.

Yorum Yap