1. Ana Sayfa
  2. Amerika
  3. Washington DC Gezilecek Yerler

Washington DC Gezilecek Yerler

Washington DC Gezilecek Yerler

Washington, Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti olarak bilinir. Kimi yerde Washington DC olarak da geçmektedir. DC’nin açılımı ise “District of Columbia” yani Columbia bölgesi anlamına gelir. Washington herhangi bir eyalete bağlı değildir aynı zamanda kendi başına da bir eyalet sayılmaz. Amerika’nın başkenti Washington direkt federal devlete bağlıdır. Buna karşın Washington, Maryland ve Virginia eyaletlerinin ortasında yer alır. Washington şehri Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu kısmında kıyı şeridine yakın konumda bulunmaktadır. Washington şehri ismine Amerika Birleşik Devletleri’nin 1789 yılında ilk başkanı seçilen George Washington dan aldığı bilinir. George Washington, 30 Nisan 1789 yılında Amerika’nın ilk başkanı olarak göreve başlamıştır. Washington Tarihi açıdan pek çok olayın yaşandığı şehir olmuştur. İnsanlık tarihinin en eski sayılan kabileleri Washington da rastlanmıştır. Amerika Kıtası keşfedilmeden önce burada yerli halkın, yani aborjinlerin yaşadığı bilinmektedir. Ancak daha sonra Avrupalılar 17. yüzyılda Amerika Kıtasını keşfetmişlerdir. Bununla birlikte Avrupalıların şimdiki adıyla Washington’a ayak bastığı biliniyor. Ayak basan isim ise İspanyol kaptan Don Bruno de Heceta olmuştur. Washington gezilecek yerler ziyaret edilmeden önce önce birkaç bilgi daha aktarmak da fayda var. Washington şehrinde 2018 yılının verilerine göre 7.5 milyon kişinin yaşadığı belirtiliyor.

Washington DC Görülmesi Gereken Yerler

Washington iklim ise değişiklik gösteriyor. Şehrin iklimini ikiye ayırmak gerekirse batı ve doğu tabiri buna çok uygundur. Batı Washington da Kışın kar ve yağmurlu, yazın ise ılıman bir sıcaklıkla geçmektedir. Doğu Washington kıyıda bulunması sebebiyle okyanus iklimine sahiptir. Washington şehrine seyahat planınız varsa Mayıs ile Eylül ayı arasında bir zaman dilimini seçmek iyi olur. Türkiye’den Oldukça uzakta olan Amerika Kıtasına gitmek uçak bile epey bir vakit alıyor. Washington’a Türkiye’den bir veya iki aktarmayla gitmek mümkün.

Washington İslam Merkezi

Washington İslam merkezi
Washington İslam merkezi

Washington şehrine gittiğinizde hemen hemen her sitede ilk sırayı Beyaz Saray olarak görürüz. Fakat Washington İslam merkezi de gidilip görülmesi değer bir yer. Özgürlükler ülkesi Amerika’da hangi dine mensup olursanız olun ibadetinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Washington İslam merkezi kuruluş tarihi olarak da eskiye dayanmaktadır. 1954 yılında açılışı gerçekleşen yer Cami ve İslami kültür merkezi olarak kabul edilmiştir. Bu merkezi aynı zamanda batı yarım kürenin en büyük camilerinden birisi.

Arlington Ulusal Mezarlığı

Arlington Ulusal Mezarlığı
Arlington Ulusal Mezarlığı

Mezarlık I. ve II. Dünya Savaşlarında hayatını kaybeden askerler için yaptırılmıştır. Arlington Ulusal mezarlığında çoğunu savaşta ölen askerler oluşturmaktadır. Fakat mezarlıkta Amerika Birleşik Devletleri’nin Önde gelen isimlerinde yattığı biliniyor. Mezarlık 2004 yılında açılmıştır. Arlington Ulusal Mezarlığını orada bulunan rehberle veya münferit olarak da gezebilirsiniz. Bir detayda mezarlığı bir asker tarafından korunuyor ve saat başı nöbet değişimi gerçekleşiyor.

Beyaz Ev

Beyaz Ev
Beyaz Ev

“Beyaz saray” olarak bilinen İngilizcesi “white house” olan Amerika Birleşik Devletleri’nin evi olarak kabul edilir. İnsanların dillerinden düşürmediği Beyaz ev, görkemli yapısıyla dikkat çekiyor. Beyaz ev büyüklüğünün ve devasa yapısının yanında Amerika Birleşik Devletleri adına bir çok karar bu binadan çıkıyor. Binanın planını Amerika ülkesinin ilk başkanı olan George washington çizdirdiği belirtiliyor. 1792 yılında yapımına başlanan White House sekiz yıl aranın ardından 1800 yılında tamamlanmıştır. 1800 yılında tamamlanması ile beraber aynı sene içerisinde kullanılmaya başlayan bina halen aktif olarak kullanılmaya devam ediyor. Beyaz ev yılın belli dönemlerinde ziyaretçiler içinde açılıyor. Fakat ziyaret etmek için altı ay Öncesinden rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Bulunduğu konum itibari ile de washington kentinin merkezinde bulunuyor.

Thomas Jefferson Anıtı

Thomas Jefferson Anıtı
Thomas Jefferson Anıtı

1943 yılında Neoklasik mimari ile yapılan anıt, Amerika Birleşik Devletleri’nin üçüncü başkanı olan Thomas Jeffersonz adına tasarlanmıştır. Potomac ırmağına yakın konumda bulunan anıta, Gün batımında uğrayarak Fotoğraf makineniz ile güzel kareler yakalayabilirsiniz.

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi
Ulusal Hava ve Uzay Müzesi

1976 yılında açılan müze havacılık ve uzay konusunda gitmek isteyeceğiniz bir yer olacaktır. En önemlisi Amerika’nın başkenti washington’da bulunan ulusal hava ve uzay müzesinde eserlerin hepsinin orjinal olması. Haftanın her günü açık olan müze Arlington Ulusal mezarlığına da yakın konumda bulunuyor.

Abraham Lincoln Anıtı

Abraham Lincoln Anıtı
Abraham Lincoln Anıtı

Anıt Mimar Henry Bacon tarafından 30 Mayıs 1922 yılında yapıldı. Abraham Lincoln, tarihe Amerika Birleşik Devletleri’nin 16. başkanı olarak geçmiştir. Abraham Lincoln anıtı, Beyaz ev ve Arlington Ulusal mezarlığı gibi ziyareti gerçekleştireceğiniz yerlere yakın bulunuyor.
Washington şehrinde gezinti yapacağınız bir çok yerin birbirine yakın olması büyük bir avantaj. Bu avantajı kentin merkezinden bir otelde rezervasyon yaptırarak daha iyi bir hale getirebilirsiniz.
National Mall, Washington anıtı ve Ulusal Sanat galerisi de kentte gelebileceğiniz noktalar olarak ön plana çıkıyor. Gezmek için önce güzergahı iyi seçmenizi ve vaktinizi boşa harcamamak dileğiyle, iyi gezintiler.

Yorum Yap

Yorum Yap