İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası Yazıları
  3. Wiesbaden Gezilecek Yerler

Wiesbaden Gezilecek Yerler

Wiesbaden Gezilecek Yerler

Almanya’nın Hessen eyaletinin başkenti olarak da bilinen Wiesbaden, mütevazi bir kenttir. İnsanın ilk aklına Wiesbaden gezilecek yerler neresi sorusu gelse de ilk önce burayı tanımak gerekir. Şehrin doğusunda Frankfurt, güneyinde ise Mainz Şehrine yakın bir konumda bulunuyor. Almanya’nın başkenti Berlin’e uzak bir mesafede olsa da Çevresinde yakın şehirler mevcut. Şehir ikinci Dünya Savaşı’nda ağır bombardıman altında kalınca neredeyse tamamına yakını savaştan yıkılmış olarak çıktı. Kentte yeniden yapılanmaya giden Almanlar Çehresini değiştirmiş oldu.

Wiesbaden Gezilecek Yerler Listesi

Almanya’da refah seviyesi yüksek olan şehirlerin başında geliyor. Wiesbaden da İklim değişiklik göstermektedir. Yazları ılık geçen şehirde kış aylarında ise epeyce soğuk yaşanır. Özellikle belirli aylarda sıfırın altına da indiği gözükmektedir. Wiesbaden gezmek için en uygun mevsimin yaz ayları olduğunu hatırlatmak isteriz. Gelin şimdi hep birlikte Wiesbaden de gezilecek yerlere bakalım.

Mainz Katedrali

Mainz Katedrali
Mainz Katedrali

Katedral Mainz şehrinde bulunmuş olsa da Wiesbaden yakın bir konumda olmasıyla gezintiye bu önemli tarihi yerden başlayabilirsiniz. Dönemin tarihi yapısını içinde barındıran bu kilise görenleri hayrete düşürüyor. Yapımını Ludwig Becker’in üstlendiği Kilise, gotik romanesk Ve barok mimarilerinden esintiler taşıyor. Kilisenin büyüklüğü içine girince daha net anlaşılıyor. Ziyaretler ise haftanın her günü yapılabiliyor.

Gutenberg Müzesi

Gutenberg Müzesi
Gutenberg Müzesi

Mainz Katedral’inin hemen Karşısında bulunan Gutenberg Müzesi, dünyanın en eski basın müzelerinden biri sayılır. Wiesbaden Yakınındaki Şehirlere yakın olmasıyla burada bulunan bir çok yere gitme imkanı da sağlamış oluyor. Katedralin karşısında bulunan bu müze sizin için büyük bir avantaj demektir. Hem katedrali hem müzeyi ziyaret saatlerini ayarlayarak aynı günde ikisini de gezme imkanı olacaktır. Eskiden Basım evi olarak kullanılan bu müze, ismini Metel türünden baskının mucidi olan Johannes Gutenbergden almıştır. İnsanların bu müzede genellikle 2 saatin üzerinde vakit geçiriyorlar. Giriş ücretlerinin 5 Euro ve ziyaret günlerinin pazartesi hariç 9 ile akşam 17 arasında yapıldığını programınıza eklemenizi tavsiye ederiz.

Neroberg

Neroberg
Neroberg

Almanya’nın Wiesbaden’de bir tepede bulunan bölgesidir. Saklı bir cennet gibi gözüken tepe neredeyse ormanlarla kaplanmış bir bölge haline gelmiştir. Wiesbaden Kentini tepeden gören bu noktada kilisede mevcuttur. Bu tepeye çıkışların tarihi bir trenle gerçekleştiği ve tarihin içindeymişsiniz hissini vermesi oldukça güzel bir olay.
Tren 1888 yılında faaliyete girmiştir. Turistlerin ilgisini çeken bu tren ormanlarla kaplı yoldan geçerek Neroberg tepesine ulaşmaktadır.

Kurpark

Kurpark
Kurpark

Wiesbaden Şehrindeki insanların en çok kullandığı Bir park alanıdır. 1952 yılında bir İngiliz peyzaj park olarak oluşturulan bölge Son haliyle İnsanların gezip görebileceği bir yer haline gelmiştir. İçinde bir göl bulunan parkta tekne kiralama hizmeti de verilmektedir. Parkın hemen yanı çevresinde tarihi yapılarda bulunmaktadır. Kurpark İnsanlar için dinlenme olanağı sağlayan yer olarak da kullanılıyor. Genelde bireyler burada 1 saate yakın vakitlerini geçiriyorlar. Ayrıca her ay Kurparkta etkinlikler düzenleniyor.

Rheinsteig

Rheinsteig
Rheinsteig

WiesBaden Şehrinin batısında bulunan bu bölgeyi insanlar daha çok doğa yürüyüşü yapmak için tercih ediyorlar. Yürüyüş parkuru da Olan bölgede 320 kilometrelik güzergahla beraber Bonn’dan başlayarak WiesBaden de son buluyor. Ormanların içinden geçerek doğa yürüyüşü gerçekleştirdiğiniz Bu yer size eşsiz bir deneyim katacaktır. Yürüyerek gezmeyi seviyorum diyorsanız gezide bu yeri de not etmeyi unutmayınız.

WiesBaden Müzesi

WiesBaden Müzesi
WiesBaden Müzesi

Almanya’nın iki dalda sanat ve doğa tarihi müzesi olarak da bilinmektedir. Müze konum olarak WiesBaden Şehrinin merkezinde bulunmaktadır. Ulaşımı kolay olan bu müzeye her yerden erişim sağlayabilirsiniz. Kurpark da yakın olan müzeye yürüyerek yada otobüsle gidilebilir. Müzenin içerisinde bir çok tarihi eser bulunmaktadır. Müzenin ziyaret saatleri cuma-çarşamba günleri 10:00 ile 17:00 saatleri arasında Cumartesi-Pazar 10 ile 18 arasında Salı-Perşembe ise saat 10’dan 20’ye kadar olduğunu belirterek isteriz. Ayrıca müze pazartesi günleri kapalı oluyor. İnsanların bu müzede 3 saate yakın vakit geçiriyorlar.

Biebrich Palace

Biebrich Palace
Biebrich Palace

WiesBaden de sizler İçin tanıtacağımız son yer Biebrich Sarayı olacak. Saray WiesBaden şehrinin Biebrich ilçesinde yer almaktadır. WiesBaden kentinin batısında yer alan Saray tam anlamıyla barok dönemine ait esintiler taşıyor. Yapı 1702 yılında Prens Georg August tarafından yapımı istenilmiş, Nassau-Idsyein’dan Samuel tarafından inşa edilmiştir. 1705 yılında Saray kullanıma açılmıştır. Sadece pazar günlerinin kapalı olduğu Sarayı ziyaret edebilirsiniz. Dış mimarisi ve iç mimarisi ile kendini hayran bırakan bu Saray’ı gezimizin son uğrak noktası olarak seçebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap