İlginizi Çekebilir
Konya Mutfağı
  1. Ana Sayfa
  2. Marmara Bölgesi Makaleleri
  3. Yalova Gezilecek Yerler

Yalova Gezilecek Yerler

yalova gezilecek yerler

Marmara denizi ile gönüllere taht kuran Yalova, 1995 yılına kadar İstanbul’un bir ilçesiydi. Nüfusun çoğalması ve halkın daha farklı bir kültüre sahip olması nedeniyle ilçe konumundan ayrılarak Türkiye’nin şehri oldu. İnsan eli değmemiş ve dolayısıyla bozulmamış doğası ile İstanbul’dan çok farklı olan Yalova’nın gezilecek yerleri, tarihi ve turistik mekanlarından ziyade daha çok günübirlik tatil şehridir.

Yalova’nın Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerleri

Kendine has bir tarihi ve geçmişi olmadığı için oldukça azdır. Mimari yapıları henüz cumhuriyet döneminde kurulmuştur. Neredeyse tamamen turistik bir şehir olmasından gelen bir tatil havası var.

1. Karaca Arboretumu

karaca arboretumu - yalova gezilecek yerler

İstanbul Sarıyer’deki Atatürk Arboretumu konseptine benzer bir arboretum’dur. Yalova’ya çoğu güzergahtan oldukça yakın olduğu için ailelerin günübirlik gezilerinde sıkça tercih ettiği bir destinasyondur. Karaca ailesi tarafından finanse edilen arboretum’da 13 kilometrelik alan içerisinde 10.000 bitki ve ağaç bulunuyor. Tohum uzmanlı tarafından tamamen özenle yerleştirilen ağaçlar son derece kusursuz gözükmekte. Zaten “arboretum” dediğimiz doğal müzelerinde olayı bu. Yalnız bu arboretuma girerken giriş ücreti ödemiyorsunuz ama bilmeniz gereken bir şey var. Giriş için Tema vakfına bağış yapıp makbuzunu girişteki güvenliğe göstermeniz gerekli. Aksi takdirde içeri giremiyorsunuz.

Sabah AçılışAkşam Kapanış
10:0017:30

Ziyaret saatleri ise yukarıdaki tabloda verilmiştir. Yalova’da gezilecek turistik yerler arasında yakın olduğunuz için ilk durağınız olabilir.

2. Cevdet Aydın Parkı

cevdet aydın parkı

Odun ağaçları ve yerleştirilebilir doğal çimenlerle güzel bir şekilde dizayn edilmiş parktır. Yalova’da gezerken yorulduğunuzda burayı sit alanı olarak kullanabilirsiniz. Banklarda yada çardaklarda oturup muhabbet etmek için Yalova halkının yoğun olarak kullandığı alandır.

3. Kara Kilise

kara kilise

Kırılıp dökülen tuğlaları ile mistik ve birazda ilginç bir görünüm kazanmış. 8. yüzyılda Helonopolis yani Bizans’ın büyük kralı olan Konstantin’in namı diğer annesine hediye olarak kuruldu. Kilisenin yıkılmış olsa’da doğu kesiminde Papazlara özel gizli bir odanın bulunduğundan söz ediliyor. Bu oda’da daha esrarengiz olaylar olup bitiyormuş. Şuanda sanki eski çağ kalıntısı gibi durmakta olan Yalova’nın Kara Kilisesi restore edilebilecek durumda değil.

Yalova’nın Gezilecek Yerleri

Bu kadar eski çağları ve tarihi anlattıktan sonra gelelim şimdi Yalova’nın doğal güzelliklerine. İstanbul’dakilerin yazları günlük kaçamak yaptığı Armutlu’dan, sımsıcak kaplıca suyu ile sizi kendinize getiren Termal ilçesine kadar eksantrik doğal alanlarını anlatıyoruz.

1. Kent Ormanı

yalova kent ormanı
Yalova Kent Ormanı içinde bir akarsu.

Yalova’da doğa yürüyüşü yapmak için birebir olan Kent Ormanı, 2005 yılında halka açıldı. Şehrin merkezinden maksimum yarım saatlik mesafededir. Zaten bu şehirde her gideceğiniz yer birbirine çok yakın olduğu için mesafeyi dert etmenize gerek yok. Ormanın içinde başından sonuna kadar uzanan 3 yollu asfalt patika vardır. Bu patikaları kullanarak kendinize iyi bir parkur hazırlayabilirsiniz. Yabani kiraz ve erik ağaçları, mevsimine göre böğürtlenler ve taze kekiğin doğal olarak yetiştiği orman yürüyüş etkinliği için birebir.

2. Dipsiz Göl

dipsiz göl
Dipsiz gölün muazzam görüntüsü.

Kent ormanında yaptığınız yürüyüş sonrasında 20 dakikalık yürüme mesafesinde Dipsiz Gölü’de görmeden geçmeyin. Çınarcık ilçesine bağlı gölün etrafında ladin ormanlık alanlar ve meyve ağaçları sayesinde manzarasını izlemeye değerdir.

3. Armutlu Tatil Köyü

armutlu tatil köyü - yalova gezilecek yerler

Orta ekonomide her İstanbullu ailenin genelde Armutlu’da bir yazlığı vardır. Yazlığı olmayanlarda mutlaka bu tatil köyüne günübirlik’de olsa gelmiştir. Yalova’nın gezilecek yerlerinden en popüleri olan tatil köyünün sahil kenarı ve plajları çok elverişli olmasa’da stresi azaltmak için birebir. Yeraltı tanrısı Hades’in yunan mitolojisine göre burada Tartarus’ta olduğuna inanılıyor.

4. Erikli Yaylası

erikli yaylası

Bitki örtüsü bitmeye yüz tutmuş bir yayladır. Ortasından geçen yol ile Yalova’nın makale boyunca yazdığımız tüm gezilecek yerlerine ve tarihi yapılarına ulaşmak mümkündür.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap