İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Karadeniz Makaleleri
  3. Yedi Göller’de Gezilecek Yerler

Yedi Göller’de Gezilecek Yerler

Bolu'nun Harika Yedi Göller Bölgesinde Gezilecek Yerler

Karadeniz bölgesinde Bolu’nun sınırları içinde batı yerinde olan Yedi Göller, içinde Yedi Göller Milli Parkını’da kapsar.Bolu şehrimizde gezilmesi gereken ilk bölge olarak seçilmiştir.Hatta Karadeniz’in eşi benzeri olmayan manzarasına sahip bölgesidir.Yedi Göller koyu yeşili andıran doğa teması ile ormanın içine dalıp yürüyüş yaparken kendinizi sanki bir maceranın içindeymişsiniz gibi zannettiriyor.

Çeşitli doğa olayları sonucunda büyük ağaçlara sahip orman alanının içinde içinde gizemli bir şeyler var diyeceğiniz bir renge sahip göller oluşmuştur.Yedi göller ismi orada tam yedi adet göl olduğuna dair değil, cemrelerin düştüğü güne işaret eder.Bu ıssız ve gizemli görünüme sahip yerin en ön plana çıkan özelliği ormanların, upuzun ağaçların arasında yavaş yavaş yaprakların düştüğü, girip serinlemek isteyeceğiniz gölleridir.Yedi Göller 2 hektarlık yüz ölçümüne sahip olduğundan dolayı içerisinde bir çok keşfedilmemiş ve gezilebilir yerler vardır.

Yedigöller’in Bütün Gölleri

Yedigöller tabiat ana diyarında gerçekten’de isminde olduğu gibi yedi göl bulunmaktadır.Bu göllerin yedisi’de birbirine çok benzeyen türden olup neredeyse aynı uzunluk ve derinliktedir.Göllerin çevresini sarmış halde olan büyük çınar ağaçları sayesinde gün ışığı ve kontrast inanılmaz bir renkte görünüyor.

Seringöl

seringöl

Seringöl en çok bilinen Büyükgöl’ün kuzey yamacında konumlanmıştır.Diğer göller gibi gerçek bir doğa harikası olan Seringöl’de hafif hafif rüzgar esmesinden dolayı bu isim verilmiştir.

İncegöl

incegöl

Yukarıdan kuş bakışı gördüğünüzde gerçekten’de diğerlerine nazaran ince bir görünüme sahip olduğunu fark edeceksiniz.Yedigöller bölgesinde bulunan bütün göller görünüm ve karakteristik özelliklerine göre isimlendirilmiştir.1.035 metrekare genişlik alanı ve 22.000 metrekareye varan uzunluğu ile ince bir görünüş arz ediyor.

Nazlıgöl (Şelale Gölü)

nazlıgöl

Gölün Kuzeyinde doğal bir sızıntı olduğu için kuzey tarafında bir şelale olmuş ve ismini’de Şelale Gölü vermişler.Ama bilinmeyen bazı hikayelerinden dolayı Nazlıgöl’de deniliyor.

Deringöl

deringöl

Büyükgöl ile yapışık bir biçimde duran Deringöl, %25 oranla biraz daha derin olmasıyla bilinir.Bu derinlik sayesinde balık türleri burada daha fazla bulunuyor.Balıkçılar için avlanmak yasak olmayan tek göldür.

Sazlıgöl

sazlıgöl

Sazlıgöl ise uzun ve ince olduğu için İncegöl olarak nitelendirdiğimiz gölün hemen kıyısından başlar.Etrafı Sazlık ağaçlar tarafından sarılı olmasından alıyor.6.000 metrekare genişlik ve 12 metre derinlikte.

Kurugöl

kurugöl

Kurugöl üstüne biraz güneş vursa, hafif bir kuraklıkta kuruma ihtimali yüksektir.Etrafındaki önceden su olan topraklarında suyunun çekilmiş olduğunu gözle rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Büyükgöl

büyükgöl

Listenin sonuna koyduk fakat iki gölün bağlı olduğu Büyükgöl Yedigöller’in en çok alana sahip gölüdür.Alabalık türündeki balıkların bolca olduğu bu göl, birden fazla balık türü için yapay bir çiftlik halinde geldi.Yedigöller’in bütün gölleri etrafında bulunan meşe ağacı, kara ağaç, ıhlamur fidanları ve akçaağaç gibi çok fazla ağaç türü bulunuyor.Deringöl ve Büyükgöl’de para ile balıkçılık yapabilirsiniz.

Yedigöller İçindeki Diğer Yerler

Yedigöller ormanlarının içinde gezerken dikkatli olmalısınız.Belediye tarafından tamamen doğal olması için olabildiğince el sürülmeyen bu bölgede yabani hayvanlarla karşılaşabilirsiniz.Zaten ormanın çok büyük yüz ölçümünden dolayı bu hayvanların hepsini temizlemek mümkün değildir (ki bizce temizlenmemeli doğal olarak bırakılmalı).

Yedigöller Milli Parkı

Ormanın içine dalıp maceralara atılmak istemeyenler belediye tarafından koruma altına alınan milli park sınırları içinde durabilir.Bu sınırlardan çıktığınızda sizi her an her şey bekliyor olacak.

Kapankaya Manzara Seyir Yeri

Diğer deyişiyle Kapankaya Tepesi yedigölleri yukarıdan seyredebileceğiniz eşsiz manzaralı bir tepedir.Ayrıca bu göllerin etrafına olmasa’da ormanın belirli alanlarına izin verildiği takdirde kamp kurup doğayla iç içe konaklayabilirsiniz.

Piknik Alanı

Deringöl’ün batısında yer alan boş araziyi Piknik Alanına çeviren Bolu belediyesi iyi bir seçim yapmış.Burada sevdiklerinizle yemek getirip piknik yapabilirsiniz.

Dilek Çeşmesi

dilek çeşmesi

Bu çeşmenin yanına gidip bir dilek tutun bakalım gerçek olacak mı bizde merak ediyoruz.Hemen ilerisinde hatırı sayılır güzellikte bir şelale bulunuyor.

Bataklık

Bataklık alanı ise Dilek Çeşmesinden 500 metre ilerisindedir.

Gülen Kayalar

Eğer sıra sıra gidiyorsanız zaten bu kayaları göreceksiniz.Birbirlerine bakan kayalar sempatik bir şekilde göründüğü için bu ad verilmiş.

Yedigöller tam olarak nerede ?

Yedigöller Bolu şehrinin bir beldesidir.Bolu merkezden araçla gittiğiniz takdirde tam 1 saat içinde orada olabilirsiniz.Belki engebeli yollarından dolayı bu süre biraz daha uzayabilir.

İlgili Yazı

Abant Gölü Hakkında Her Şey

Aynı zamanda çok yakınlarında bulunan Abant Gölünü’de ziyaret etmeyi unutmayın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap