İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Asya
  3. Yeni Delhi Gezilecek Yerler

Yeni Delhi Gezilecek Yerler

Yeni Delhi Gezilecek Yerler

Yeni Delhi Asya kıtasında yer alan Hindistan Cumhuriyetinin başkenti olmakla beraber dünyanın Çin’den sonra en kalabalık ikinci şehri olmasıyla ünlüdür. Tüm dünya nüfusunun %15’i bu ülkede yer almaktadır. Nüfusun çoğu kırsal bölgede yaşadığından dolayı şehirleşme oranı oldukça düşüktür. Nüfus sayısının fazla olması nedeniyle halk açlık ve sefalet içindedir. Ayrıca Hinduların inançları gereği inekleri kutsal saymaları besin ihtiyacının karşılanmasını da engellemektedir. Hindistan’da halk beş farklı etnik kökenden oluşmaktadır. Bunlar başlıca Hindular, Moğollar, Çinliler, Aryalar, Dravitler ve Müslümanlardır. Bu etnik gruplardan özellikle Hindular ve Müslümanlar arasında senelerdir devam eden anlaşmazlıklar günümüzde de sürmektedir. Ülkenin resmi dili Hintçedir ancak çok çeşitli farklı dillerin konuşulduğu görürsünüz. Bu da etnik yapı bakımından ülkenin karışık olmasının sonucudur.

Yeni Delhi’de Gezilecek 15 Yer

Hindistan nemli, sıcak ekvatoral iklime sahip olup bölgede yazlar yağışlı kışlar ise kuraktır. Yer şekilleri bakımından çok çeşitli olan Hindistan dağlara, ovalara, nehirlere ve bunlarla birlikte farklı türde hayvan, bitki topluluklarına da ev sahipliği yapmaktadır. Ülkede en çok deniz ve hava yolu ulaşımı kullanılmakta olup ülkede 95 tane havaalanı vardır. Tüm havaalanları da beş kıtaya uçuş düzenlemektedir. Şimdi Hindistan’ının göz bebeği anıtlar, kaleler, farklı türde tapınakların olduğu Yeni Delhi gezimize başlayalım burada görülmesi gereken oldukça enteresan yerler var.

India Gate (Hindistan Kapısı)

Hindistan Kapısı
Hindistan Kapısı

Bu kapı adeta Delhi’nin sembolü niteliğinde olup görülecek yerlerin başında gelmektedir. Anıt I. Dünya Savaşında ve Afganistan savaşında şehit olanların anısına yapılmıştır. Kapının çevresinde düzenlenmiş bahçe alanı bulunmakta ve Cumhuriyet Bayramı’nda kapının önünde geçit töreni düzenlenmektedir. Akşamları oldukça dikkat çeken ışıklandırmasıyla India Gate mutlaka ziyaret edilmeli.

Kızıl Kale

Kızıl Kale
Kızıl Kale

Yeni Delhi’nin en ünlü anıtı olan bu yapı Babür döneminde Şah Cihan tarafından yaptırılmış olup günümüze kadar kalmıştır. Anıt aynı zamanda Hindistan’ın özgürlük savaşının da simgesidir.

Jama Camii

Jama Camii
Jama Camii

Jama Camii şehrin en eski yapılarından olup aynı zaman da en büyük camilerdendir. Tam 12 sene süren inşası sonucu ortaya muazzam bir görsellik çıkmıştır. 40 metre yüksekliği olan iki minareye sahip Camiden Delhi’nin muhteşem manzarasını seyretmek isterseniz güney minareye çıkabilirsiniz. Camiyi gezmek için kılık kıyafetiniz uygun olması gerekmektedir. Bunun için de girişte uygun kıyafetler ziyaretçilere verilmektedir.

Qutub Minar (Kutup Minaresi)

Kutup Minaresi
Kutup Minaresi

Hindistan’ın en yüksek minaresi olan Kutup Minaresi Hint- İslam üsluplarını içinde barındırır ve 12. Yüzyılda yapılmıştır. Seyir alanı olarak da yararlanabileceğiniz bu minareye çıkıp çevrenin eşsiz güzelliğini görebilirsiniz. Beş katlı kule 70 metre kadar yüksekliğe sahiptir. Yapımında farklı taş çeşitleri kullanılmıştır. İçinde Kuran’dan ayetler içeren oymalar ve tarihi yazıtlar bulunur.

Hümayun Türbesi

Hümayun Türbesi
Hümayun Türbesi

Bu yapı meşhur Tac Mahal’in yapılmasına ilham vermiş olup 1570 senesinde yapılmıştır. Adından da anlaşılacağı üzere Babür Kralı Humayun’un mezarına ev sahipliği yapmaktadır. Mezar yemyeşil ve bakımlı bahçelerden oluşan bir alana sahiptir. Aynı zaman da Babür İmparatorluğun ilk mimari eseri olma özelliği taşır.

Lodhi Gardens (Lodhi Bahçeleri)

Lodhi Gardens
Lodhi Gardens

Delhi’de ücretsiz olarak gezebileceğiniz tarihi ve doğal güzelliğe sahip yerlerden biridir. Masallarda anlatılan tarzda görünümü vardır. Burası temiz havası, sakin ve sessiz yapısıyla yoga severlerin uğrak mekanlarındandır.

Raj Ghat

Raj Ghat
Raj Ghat

Raj Ghat Hindistan’ın kurtarıcı lideri Mahatma Gandhi anısına inşa edilmiş bir anıttır. Gandhi’nin öldürüldüğü yere yapılmış olan anıtta ayrıca heykeller ve resimlerde mevcut. Tarihi kahraman olan ve şehir için büyük öneme sahip olan lidere saygı göstermek için ziyaret eden çok sayıda insan var.

Swaminarayan Akshardham

Swaminarayan Akshardham
Swaminarayan Akshardham

Burası Delhi’nın yeni inşa edilmiş eserlerinden biridir. Tapınak Hint geleneklerini ve kültürünü sergilemek amacıyla 2005 senesinde açılmış. Mimarisinde pembe taşlarla birlikte beyaz mermer kullanılarak farklı bir üslup yakalanmış olup tapınak içinde tekneyle gezmek de mümkün. Bu güzelliği belleğinize kazımanız gerekmekte çünkü içeride fotoğraf çekmek yasak.

Lotus Tapınağı

Lotus Tapınağı
Lotus Tapınağı

Burayı muhtemelen çoğumuz duymuşuzdur. Yeni Delhi’nin en ünlü turistik yerlerinde biridir. Tapınakta Hinduizm, Budizm, Jainizim ve Müslümanlık olmak üzere farklı inançlar temsil ediliyor. Her dinden insanlara kapılarına açan bu tapınakta tüm insanların ortak dini anlamına gelen Bahai inancı hakimdir. Burada farklı dinlere mensup ve ibadetlerini farklı şekillerde yerine getiren insanları bir arada görmek barışın sembolü niteliğindedir.

Hauz Khas Köyü

Hauz Khas Köyü
Hauz Khas Köyü

Orta çağlardan kalma bu köyde İslam kültürünün etkileri bulunmaktadır. Günümüzde çevresi güzel binalar ve parklarla kaplanmış köyde birçok restoran, bar, kafe yer almakta olup gece hayatının olduğu bir yerdir. Birçok sanat etkinliğinin konserin yapıldığı köyde eskinin için de yeni olanı bulacaksınız.

Agrasen Ki Baoli

Agrasen Ki Baoli
Agrasen Ki Baoli

Burası Bollywood tutkunlarının uğrak mekanı olmuştur. Ünlü oyuncu Amir Khan’ın  PK filminin çekimlerine ev sahipliği yapan bu yer sonrasında oldukça popüler olmuş ve film çekimlerinde kullanılmaya devam etmiştir.

Chandni Chowk

Chandni Chowk
Chandni Chowk

Burası tam da aklınızda canlanan tipik bir Delhi sokağıdır. Daracık ve karmakarışık sokakta her türlü ucuz eşya satımı yapılmakta olup Hint baharatlarıyla tatlandırılmış sokak yemekleri de satılmaktadır. Delhi’nin ruhunu burayı gezerek yaşayabilir ayrıca farklı lezzetler de tanışabilirsiniz.

Sunder Nursery

Sunder Nursery
Sunder Nursery

Sunder Nursery , Yeni Delhi’deki UNESCO Dünya Mirası listesindeki Humayun’un Mezarı’na bitişiğinde bulunan 16. yüzyıldan klan tarihi bir park kompleksidir. Park 16. yüzyılda Babiler tarafından yaptırılmıştır. Büyük Gövde Yolu üzerinde yer alır ve 90 dönüm arazi üzerine inşa edilmiştir.

Ulusal Gandhi Müzesi

Ulusal Gandhi Müzesi
Ulusal Gandhi Müzesi

Bu müze ülkenin en büyük müzelerindendir. Müze sadece Hint eserlerini sergilemiyor aynı zamanda yabancı kültürlerden de izler var. Müzenin içinde arkeolojik kalıntılar, savaş aletleri, resimler, el yazmaları, mücevherler ve türlü türlü eşyalardan oluşan bölümler bulunuyor.

Delhi Ulusal Zooloji Parkı

Delhi Ulusal Zooloji Parkı
Delhi Ulusal Zooloji Parkı

Delhi’ye kadar gelip de buradaki enteresan hayvan türlerini görmeden de gitmek olmaz. Asya’nın kapsamlı ve büyük hayvanat bahçelerinden olan bu yer 1959’da açılmış. Sergilenen hayvanlar arasında en çok yaban hayatından hayvanlar bulunuyor ve Asya, Afrika, Avusturalya kıtalarından da çok sayıda örnek içeriyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Çeşitli coğrafyaları araştırmak, okumak, gezmek, görmek ve bu deneyimlerimi yazıya dökerek sizlerle paylaşmaktan keyif alıyorum.

Yorum Yap