İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dünyayı Keşfedin
  3. Yeşil Pasaport Nasıl Alınır ? (2019) Güncel
Trendlerdeki Yazı

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır ? (2019) Güncel

Sizler için yeşil pasaport nedir ? Nasıl alınır ? gibi sorulara cevap verdik.Ayrıca yeşil pasaport'un avantajları ve alımında gerekli belgeleri'de anlattık.

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır güncel

Yeşil pasaport’un verilmesi ve bir kişiye tahsis edilmesi ile alakalı kanunların değişmesi halinde bu yazı güncel tutulacaktır.Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, sonraki zamanlarda’da ülkemizin durumuna göre yeşil pasaportun verildiği kişiler sürekli olarak farklılık gösterebilir ve kanunlar değişebilir.Bu nedenden dolayı biz TuristRail editörleri olarak ülkemizde yaşanan güncel olayları takip ettiğimiz gibi yeşil pasaport tahsis edilmesi üzerine kanunların, yasaların değişmesi halinde (eğer ki değişirse) yazıyı güncelleyeceğiz.

Yeşil pasaport nasıl alınır sorusuna değinecek olursak, bir kere şunu söylemek isterim yeşil pasaport herkes tarafından kolaylıkla alınabilen bir pasaport türü değildir.Türkiye sınırları içerisinde devlet ve kamu memuru olarak 15 yılı aşkın bir süredir çalışan kişiler yeşil pasaport alabilirler.Fakat eğer 15 yıl’dan fazla devlet memuru yada kamu görevlisi olarak çalışmadı iseniz alamazsınız diye bir kaide yok.Aslında durum şöyle; Yeşil pasaportu alabilmek için devlet kadrosunda çalışıp 3. kademeye yükselen yada belediye başkanı herhangi bir ilçe veya il başkanlığından 1. kadro’dan emekli olan, yada devlet memuru olarak 1., 2. ve 3. derece kadrolarda o anda güncel olarak çalışma faaliyeti gösteren kişilere verilmektedir.

Yeşil Pasaport Nedir ?

yeşil pasaport nedir

Ülkemizin turizm dalındaki en büyük veli nimetlerinden biri hatta belkide en iyisi olan Yeşil Pasaport kaç ülkeye gitmemize hak veriyor ? diye soranlara şöyle özetleyelim, Türkiye’nin bizlere sunduğu diğer renkteki pasaportlardan farklı olarak tam tamına 160 ülkeye seyahat etmemize olanak tanıyor.160 ülke ne demek ? Size 160 ülkenin ne demek olduğunu şöyle tanımlayalım..Dünya üzerinde bilinen zaten toplamda 180 sayısına yakın veya biraz daha fazla ülke var, haliyle neredeyse dünyadaki ülkelerin %80’inden fazlasına gönül rahatlığıyla kimseye hesap sormadan seyahat etmenizi sağlayan bir şey olarak tanımlayabiliriz.Ekonomik ve siyasi anlamda çok iyi bildiğimiz ülkelerin %90’lık diliminden daha fazla ülkeye gitmemize hak veren yeşil pasaport, güzel olduğu gibi alması’da bir o kadar zordur.

 

Yeşil Pasaport için Gerekli Belgeler (2019)

Alınması zorlu olan Yeşil pasaport yolunda bütün haklarını tamamlayıp alabilecek kişiler şu evrakları beraberinde getirmelidirler; 

  1. Eğer ki bir kamu görevlisi olarak yada memur olarak hala çalışıyorsanız, çalıştığınız kurumun bulunduğu yerdeki müdürlüğün imzalı bir şekilde pasaport şube müdürlüğüne gönderilip hususi pasaport talep formunu alması gerekmektedir.
  2. Yeşil pasaport almak isteyen kişilerden emekli olanlar için önceden iş yaptıkları kurumdaki kadro derecelerini gösteren belgeyi getirmeleri lazımdır.Fakat eğer kadro derecesini gösteren bu belgeyi yeşil pasaportu verecek olan pasaport şube müdürlüğü geçerli görmeyip tekrar çıkartılmasını isterse çıkartmak zorundasınız.
  3. Fotoğrafçılardan çekildiğiniz ve bir çok mecrada gösterip vermeniz gereken biyometrik fotoğraf yanında getirip vermeniz gerekmektedir.
  4. Nüfus kimliğiniz (Fotoğrafınızın yeni ve göstereceğiniz kimliğin yeni yıpranmış dökülmüş gibi durup salaş durmaması gerekmektedir.)

Yeşil pasaport ve diğer pasaportları alabilmek için en doğru bilgiyi devletimizin kendi sitesinden bulabilirsiniz, biz sadece onların aracısı olarak yazmaktayız.

Yeşil Pasaport Süresi Kaç Yıl ?

Yeşil pasaportun süresinin ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız bu pasaport türü sadece 5 yıl süre içerisinde geçerli olur.Fakat eğer ki il, ilçe ve belediye başkanı iseniz (1. derecede kadroda olmanız gerekiyor) başkan olduğunuz süre boyunca pasaportunuzun geçerliliği sürmektedir.5 yıl yeterli mi ? Demeniz halinde bence 5 yıl 160 ülkeyi gezmek için yeterli bir süre zarfı olmasa’da yeşil pasaportun faydalarını o 5 yıl içerisinde emekli maaşınız yada kenarda biriktirdiğiniz mülkünüz ile birlikte acısını çıkarabildiğiniz kadar çıkartın derim..

Yeşil Pasaport Almanın Avantajları Nelerdir ?

Avantajları arasında yeşil pasaporttan sonra gelen en iyi pasaport bile 106 ülkeye seyahat etme hakkı tanırken, 54 ülkeye daha seyahat edebilmeniz öncelikle en güzel avantaj olduğunu söyleyebiliriz.Size izin verilen 54 ülkenin tadına vardıktan sonra, birde bu pasaportu tahsis ederken herhangi bir para ödemiyorsunuz.Tadından yenmez değil mi ? O kadar iş zahmeti ve ceremeyi çektikten sonra kendinizi bir güzel Hint okyanusunda bulmak gibisi yok..

Sizler için yeşil pasaport belgesinin ne olduğunu ve nasıl alındığını anlattım, sizde bu pasaportun alınması hakkında yada herhangi bir işlemini yaparken sorun yaşadıysanız altında belirtin ki herkes birbirlerinden tecrübe edinerek sorunlarına çözüm bulsun.Bir devlet görevlisi olmadığımızın altını çizerek, sorduğunuz sorulara yanıt vermeye çalışacağımızı memnuniyetle söyleriz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genelde dışarıda gezmelerde, aklı bir karış havada.Yemek yemeyi çok seven bir gurme adayı, dünyaları gezip dünyaları yer.

Yorum Yap