İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İç Anadolu Bölgesi Makaleleri
  3. Yozgat Gezilecek Yerler

Yozgat Gezilecek Yerler

Yozgat Gezilecek Yerler

Tarihte bir çok medeniye ev sahipliği yapmış olan şehir Yozgat, Malazgirt Savaşı sonrasında Anadolu’nun kapıları Türklere açılmış ve geldikleri gibi  Bozok Yaylası’na yerleşmişlerdir. Tarih boyunca bulunduğu konum nedeniyle önemli bir yer olan Yozgat,tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile yıl içerisinde yerli ve yabancı bir çok ziyaretçinin durak noktasıdır. İç Anadolu Bölgemizde yer alan güzeller güzeli şehri Yozgat’ı yakından inceleyelim.

Yozgat Gezilecek Yerler Listesi

Dağlık bir bölgede olan Yozgat bir çok tarihi yapıya ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin içerisinde yer alan eski tarihi evleri ile şehre girer girmez bizleri karşılayan Yozgat Saat Kulesi ve etnografik eserlerin sergilendiği  Yozgat Müzesi ile gezilecek bir çok yeri vardır. Yalnızca tarihi değil doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Yozgat, ormanları ve kaplıcaları ile yıl içerisinde bir çok yerli ve yabancı turiste kapılarını açmaktadır. Daha bir çok görülmesi gereken yeri olan Yozgat’ın gezi rehberine bakalım.

Karabıyık Köprüsü

Yozgat’ın Şefaatli ilçesinde yer alan Karabıyık Köprüsü, şehir merkezine 38 kilometre uzaklığındadır. Yavuz Sultan Selim tarafından 1516 yılında inşa edilmiştir. Mısır seferinden bu yana ayakta duran yapı günümüzde bile hala aynı yerde bulunmaktadır. Yapımında kesme taş kullanılan köprünün uzunluğu 54 metre olup, 4,50 metrelik genişliği vardır. Yozgat’ın en eski yapılarından biri olan Karabıyık Köprüsü kesinlikle görülmesi gereken bir tarihi yapıdır.

Karabıyık Köprüsü

Karslıoğlu Konağı

Yörenin geleneksel mimarisinin en güzel örneklerinden olan Karslıoğlu Konağı, 1883 yılında kalma bir evdir.Ancak 1900 lü yıllarda dönemin belediye başkanı olan Yusuf Karslıoğlu tarafından yenilenmiştir.Bu konağın bir diğer özelliği ise Atatürk Yozgat’a ikinci gelişinde bu konakta konaklamıştır. Ahşap çatısı ve iki katlı olan konak,ağaç işlemeli kapı ve dolapları ile kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir.

Karslıoğlu Konağı

Yozgat Saat Kulesi

Şehre girer girmez bizi karşılayan Yozgat Saat Kulesi,şehrin tam merkezinde yer alması ile birlikte her yerden görülebilmektedir. Belediye Başkanı Tevfikizade Ahmet Bey tarafından 1900’lü yıllarda inşa edilmiştir. Altı bölümden oluşan Saat Kulesinin her cephesinde birer pencere bulunmaktadır. Kuleye çıkmak için içerisinde yer alan merdivenleri kullanarak en üstte yer alan balkondan şehrin manzarasını görebilirsiniz. Geceleri ışıklandırmalar ile harika bir görünüme kavuşan bu kuleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Yozgat Saat Kulesi

Akdağmadeni Ormanları

Yozgat ilinin Akdağmadeni ilçesi sınırları arasında geniş bir alanı kaplayan Akdağmadeni Ormanları, şehrin doğal güzelliklerinden biridir. Orman içerisinde çam,meşe ve kavak gibi bir çok ağaç türü bulunmaktadır. Akdağmadeni Orman en önemli özelliği ise İç Anadolu Bölgesi’nin tek blok ormanıdır. Geniş alanı kaplayan bu orman aynı zamanda yöre halkının geçim kaynağıdır. Yaz ve bahar aylarında oldukça popüler olan ormanlar Kış ayında oldukça sessiz bir atmosferi vardır. Sadece doğası ile değil içerisinde barındırdığı bir çok canlı ile kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerden biridir.Buraya gittiğinizde piknik yapmayı unutmayın.

Behramşah Kalesi

Çok fazla bilinen bir yer olmasa da kesinlikle görülmesi gereken yerlerden olan Behramşah Kalesi, tarih meraklıları için en ideal keşif noktalarından birisidir. Akdağmadeni ilçesinin Muşalikalesi köyünün tepesinde yer alan Kale, kesme taş ile moloz taş kullanılarak Gıyaseddin Keykavus tarafından inşa edilmiştir. Harika bir manzaraya sahip olan kale kesinlikle görülmesi gereken tarihi yerlerden biridir. 

Behramşah Kalesi

Yozgat Müzesi

Yozgat’ta yapılan kazı çalışmaları sonucunda çıkan eserlerin sergilendiği Yozgat Müzesi,1871 yılında Nizamoğlu Konağı olarak inşa edilmiştir. Daha sonra restorasyon çalışmaları geçirip 1985 yılında müzeye çevrilmiştir. İki bölümden oluşan müze içerisinde 2800’den fazla eser bulunmaktadır. Bu eserler arkeolojik ve etnografik olarak, yöre halkının eskiden kullandığı ev eşyaları, kilimler, el yazmaları, ahşap malzemeler, silahlar ve yöresel kıyafetlere kadar her şey sergilenmektedir. Yozgat hakkında bilgi edinebileceğiniz harika bir yer.

Yozgat Müzesi

Saraykent Kaplıcaları

Şehir merkezine 71 kilometre uzaklıkta yer alan Saraykent Kaplıcaları, barındırdığı şifalı sular sayesinde yıl içerisinde bir çok ziyaretçiye kapılarını açmaktadır. Nevrit rahatsızlığı,romatizma kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına iyi gelen şifalı suları içerisinde sodyum bikarbonat, sodyum klorür, kalsiyum sülfat bulunmaktadır. Kaplıca suyun sıcaklığı 70C ile 74C arasında değişmektedir. Termal zenginlikleri ile ünlü olan Yozgat harika bir şehirdir. 

Saraykent Kaplıcaları
Saraykent Kaplıcaları
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap