İlginizi Çekebilir
Miniatürk Hakkında Herşey (Giriş Ücreti, Nerede , Ziyaret Saatleri)
  1. Ana Sayfa
  2. Marmara Bölgesi Makaleleri
  3. Yuşa Tepesi ve Hz.Yuşa Türbesi Hakkında Bilgiler

Yuşa Tepesi ve Hz.Yuşa Türbesi Hakkında Bilgiler

Yuşa Tepesi ve Hz. Yuşa Türbesi Hakkında Bilgiler

Yuşa Tepesi İstanbul boğazının yakınında Beykoz ilçesinin sınırları arasında yer alır. Hz.Yuşa Türbesi tepede yer aldığı için yıl içerisinde bir çok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. 201 metre yüksekliğe sahip olan Yuşa Tepesinin çevresi orman ile çevrilidir. 

yuşa tepesi nerede

İstanbul’un ilk yerleşim yerlerinden bu zamana kadar kutsal yer olarak kabul edilen tepe,Bizans Döneminde  Zeus tapınağının bulunduğu ancak daha sonradan burası Hagios Michael isimli bir kiliseye çevrilmiştir. İlk çağlardan beri önemli bir yere sahip olan tepe günümüzde Yuşa Peygamberin kabri olarak ziyaret  edilmektedir.Ancak burada ilk çağlarda olan Yunan Mitolojisinde yer edinen Zeus’un oğlu olan Herakles‘in mezarının olduğu da düşünülmektedir. 

hz.yuşa türbesi nerede

İstanbul’a İslamın hakimiyeti ile birlikte bu tepede türbe ve cami yaptırılarak önemi artırılmıştır. Hz. Yuşa Türbesi Osmanlı döneminde denizciler tarafından Aziz Mahmud Hüdayi ,Sarıyer’de yer alan Telli Baba ve Beşiktaş’da olan Yahya Efendi  türbeleri ile boğazın manevi koruyucuları olarak bilinmektedir. 

Beykoz Hz.Yuşa Türbesi İstanbul için çok önemli manevi yerlerden biridir.Yuşa Tepesinin en üst konumunda yer alan türbe sadece camisi ile değil doğal güzellikleri ile de bilinmektedir. Belirlenen bir alanın etrafı duvarla çevrilerek oluşturulan türbenin üstü açıktır. 17 metre uzunluğunda olan kabir ziyaretçilerin ilgisini bir hayli çekmektedir.Çünkü insanların hemen aklına Yuşa Peygamberin çok uzun bir olduğu gelmektedir.

yuşa tepesi nasıl gidilir

Bir çok Osmanlı döneminden kalan camilerde görülen özellik burada da görülmektedir. Demir şebekeler ile yapılmış olan türbe çevresinde 2 adet kapı bulunmaktadır. Bu kapılardan sağdan olanı ile türbe alanı içerisine girilmekte, türbenin etrafı dolaşıldıktan sonra diğer kapıdan çıkılmaktadır. 

Hz.Yuşa Kimdir ?

Asıl adının Yeşu ancak Arapça’da Yuşa olarak geçen Yuşa Peygamber,Hz Yusuf soyundan gelen Nun’un oğludur. Hz.Musa’nın bir zamanlar hizmetçiliğini yapmış ve ölümünden sonra İsrailoğulların başına geçmiştir.Bazı Yahudi kaynaklarda kendisinden hem bir askeri lider hem de bir peygamber olarak geçmektedir. 

Hz.Yuşa’nın ismi Kuranı Kerimde geçmemektedir ama iki yerde Hz.Yuşa’yı işaret edildiği düşünülmektedir. Hz. Musa kavmi ile çölde geçirdiği zaman Allah tarafından emredilen topraklara girerken, burada on iki kabileden seçtiği birer kişiyi keşif için göndermiş, savaşmaları gerekince on iki kişiden sadece ikisi bunu kabul etmiş, diğerleri kişiler ise Hz.Musa’ya karşı çıkmıştır. 

İstanbul ve Karadeniz arasında bulunan Hz.Yuşa mezarı ,Hz.Musa’nın denizleri yarması ile Yuşa Tepesi ile ilişkilendirilmiştir. 

Hz. Yuşa Türbesi Neden 17 Metre ?

Hz.Yuşa’nın kabri tam olarak bilinmemektedir.Bu yüzden olası bir hatayı engellemek için 17 metrelik bir alanda dev bir mezar yapılmıştır.En çok bilinen cevabı budur.Ancak bazıları da Hz.Yuşa çok yüce bir peygamber olduğu için mezarının da onun gibi yüce olması ve Yuşa Tepesini önceki adının Dev Dağı olduğundan kaynaklanmaktadır.Umarım cevabını verebilmişimdir. 

yuşa kabri neden 17 metre

Hz. Yuşa Mucizeleri

Hz.Yuşa peygamber bir çok mucizelere şahit olmuştur.Bu mucizelerden bazıları Eriha surlarını bakışıyla yıkmıştır,Şe- ria ırmağını ayakları ıslanmadan geçmiştir.En önemli mucizesi ise Hz.Yuşa peygamber Kudüs’ü kuşatmak istemiştir. Bir cuma günü akşam üzeri güneş batarken, güneşin bir müddet daha batmaması için Allah’a dua etmiştir ve duası kabul olup batmak üzere olan güneş bir kaç saat daha batmadan gün yüzünde kalmıştır.

Yuşa Tepesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul şehrinin Beykoz ilçesinde yer alan Yuşa Tepesi ,Anadolu Kavağına giden yol üzerinde bulunmaktadır.Beykoz merkezinden hareket ederek 4-5 kilometrelik dik bir bayır çıkılarak Türbeye ulaşabilirsiniz. Bu tepe ayrıca askeri güvenlik bölgesi olarak geçtiğinde etrafı teller ile çevrilidir.O yüzden buraya çıkarken dikkat etmenizde fayda var. 

Özel aracınız ile gidecekseniz Kavacık sapağından Beykoz yönüne doğru devam edip ,Tokatköy’e varmalısınız. Geri kalan istikameti tabelalardan bulabilirsiniz.Eğer otobüs ile gidecekseniz 15T, 15TY ve 135G numaralı otobüslerine binerek tepeye rahatça ulaşabilirsiniz. 

Yuşa Türbesini her gün saat  09:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Gezip gördüğü yerleri bahsetmeyi seven ve boş zamanlarında çizim yapan biri.

Yorum Yap